#451 Peugeot 308 1,6 e-HDi 115 Allure (test)

Peugeot 308 test

Opóźnienie ogromne ten test w publikacji ma zaiste. Napięcie na siebie niepotrzebnie duże narzuciłem, na film się siląc. A ścieżki dźwiękowej brak utrudnieniem był, bo prób dubbingu wiele poczyniłem a dobra żadna nie była. Stąd opóźnienie owe. Sobie „Dość!” powiedziałem w końcu, oraz „Napisz i temat zamknij!” dodałem. A film podziel na kawałki i dodaj je tak jak są, bez głosu, wszak i tak nikt tego oglądać nie będzie, bo to ani gejmplej, ani prank. Więc oto. Zapraszam.

Musicie wiedzieć, że 308-kę testowałem w kwietniu, a to było świeżo po tym, jak auto zdobyło tytuł CAR OF THE YEAR 2014. Więc oczywiste było to, że w głowie miałem srogi hejt, bo to takie polskie. Wygrał? No to ja mu teraz dopieprzę oraz pokażę, jak te dziennikarzyny z żiri znają się nie wiem na czym, ale chyba na niczym.

I początkowo tak było, bo wsiadłem i się załamałem.
Kierownica vs. zegary = hasztag najgorzej
Suchej nitki nie zostawię.

Peugeot 308 test

Gdyby coś takiego zaprojektowano w Golfie, to osoba odpowiedzialna zostałaby rozstrzelana kilka dni po premierze rynkowej. Tak tradycyjnie – przyklęk, strzał w tył głowy, wszyscy znamy historię. Tymczasem tutaj Francuzi twierdzą, że jest OK. Mało tego – ten absurd w 308 jest kontynuacją absurdu z 208. Ale o tym później.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Zaczniemy od tego, że nie mając pomysłu na test (bo nie ma co ukrywać – auto nie jest samo w sobie AŻ TAK kozackie, by jakiś emocjonalny filmik o nim nagrywać), po prostu zrobiłem sobie rundkę po konkurentach z konkursu COTY. I tak na pierwszy ogień poszedł Citroen, którego C4 Picasso w ścisłym finale (siedem aut) zajęło 4. miejsce (tutaj pełne wyniki).

Peugeot 308 test

LUZER LESZCZU ŚMIAŁO RÓB VANY GDY KAŻDY CHCE MIEĆ SUVA POWODZENIA KRZYŻ CI NA DROGĘ!

Potem podjechałem pod Mazdę – jej trójeczka w konkursie okazała się gorsza od Citroena. Piąte miejsce na siedmiu finalistów. Phi.

Peugeot 308 test

LUZER LESZCZU WIATREM SMAGANY PRZYBLIŻ PRZYBLIŻ CO TECHNOLOGII NIEBOAKTYWNEJ NAWET WYKŁADOWCA NA POLIBUDZIE I SZEF MAJSTRÓW W FAŁWERCIE SIĘ LĘKA!

Potem miałem podjechać pod salon Tesli (trzecie miejsce wśród siedmiu finalistów), ale primo: Elon salonu w Polsce jeszcze nie wybudował, a secundo: uważam Teslę S za absurd stulecia. Może to i fajnie jeździ, może i ma iPada w środku – ale na miłość boską – nie dość, że wygląda jak otłuszczone Mondeo w wersji amerykańskiej, to jeszcze jest elektrycznym Gran Turismo.

Wczytajcie się w ten oksymoron: elektryczne Gran Tursimo. Co za absurd! Auto do dalekich podróży, które na pokonanie dystansu 1000km potrzebuje… niech policzę… najpierw 450km idziesz na pełnej bombie, potem postój na 6 godzin ładowania, potem znów 450 na bombie a potem, gdy masz godzinkę do celu, znów musisz prądu szukać i albo doładować na styk i jak dojedziesz to staniesz na amen, albo znów 6 godzin przetracić w jakimś przydrożnym motelu.

Więc sorry, ale Tesla S to typowy wynalazek geniusza miliardera – totalnie oderwany od rzeczywistości i skonstruowany zgodnie z zasadą: popełniliśmy katastrofalny błąd w pierwszym kroku (zamiast zrobić wspaniałe auto miejskie to my wypuściliśmy irracjonalnego połykacza autostrad), ale to nic, mamy wagon banknotów milion-dolarowych, więc coś się wymyśli, może jakieś stacje szybkiej wymiany baterii, a może już za 9 lat będzie można te baterie ładować do pełna w kwadrans, kto wie, kto wie, to nie jest ważne, teraz brnijmy dalej.

Więc z braku salonu Tesli odwiedziłem od razu Mercedesa, którego klasa S zajęła siódme miejsce… na siedmiu finalistów.

Peugeot 308 test

LUZER LESZCZU WIĘCEJ MARMURU I ZŁOCEŃ NA KOKPIT WSADZAJ I JESZCZE WIĘCEJ CALI W EKRANACH TO CYGANY STANĄ W KOLEJCE BO NA PEWNO NIE JA!

Potem podjechałem do Skody. O ile jestem w stanie zrozumieć zdziwienie wielu, czemu to Peugeot 308 wygrał, a nie rewolucyjne BMW i3, o tyle nie mogę zrozumieć, czemu nigdzie nie trafiłem na zdziwienie, co w ogóle w finale takiego konkursu robi Octavia?! To jest dla mnie niepojęte – auto jak każde inne, totalnie nijakie, solidna średnia… a tymczasem ląduje w finale na szóstym miejscu, czyli nie tylko pokonało Merca klasy S, ale także 24 inne auta zgłoszone do zawodów (tutaj jest ich lista, taka przewijana w dół na czerwonym tle). Ktoś mi to wyjaśni?

Peugeot 308 test

LUZER LESZCZU IDŹ WOZIĆ FOLDERY WKRĘTMETU, POLBRUKU I DRUTEXU I ŚCIGAJ SIĘ NA KATOWICKIEJ Z BIAŁYMI TRANSITAMI!

Na koniec podjechałem pod salon BMW, którego i3… chciałbym napisać, że otarło się o wygraną i walczyło z Peugeotem jak równy z równym, ale prawda jest taka, że 308-ka zdobyła 307 punktów, a i3 223, więc przepaść dzieliła te auta dramatyczna. Niespecjalnie to rozumiem (bo i3 poważam bardzo), ale jest jak jest i będąc w zgodzie z konwencją muszę hejtem w CapsLocku pojechać, a więc…

Peugeot 308 test

LUZER LESZCZU GEJOWOZIE DLA DZIUŃ JEDŹ I WOŹ ZAKUPY OD STACJI ŁADOWANIA W ZŁOTYCH TARASACH DO STACJI ŁADOWANIA W GARAŻU NA ZAMKNIĘTYM OSIEDLU „BURSZTYNOWA OBORA”!

Okej – pojeździłem, fotki porobiłem, kolorytu do testu dodałem i… noc przyszła więc uznałem, że na dziś wystarczy, po ciemaku jeździł nie będę. No to zapraszam na drugą stronę.

62 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *