#506 Różnica płci

Dziś rano zgasło mi prawe przednie światło. Wytrzymało rok. Te nowe bardziej wypasione żarówki (+100%, nightvision, niebieskawe, takie tam) zawsze wytrzymują rok. Zaraz zgaśnie mi lewe. Standard. Ale ja nie o tym…

Dziś rano pani, z którą tasowałem się w porannym korku (raz byłem za nią, raz obok, raz przed nią) skinęła, bym uchylił szybę. Uchyliłem i mi o tym braku światła powiedziała. Podziękowałem. To było miłe, mimo że dobrze o tym wiedziałem. Ale ja nie o tym…

Otóż jest taki stereotyp, że kobieta za kierownicą czegoś takiego jak Yaris, Fabia czy inne nie daj Boże DS3 to nieogar i ogólnie strach jechać obok. Nic nie jorga, nic nie kuma, jeździ byle jak bez pomyślunku, patrzy tylko do przodu, nie widzi nic obok, jak jedzie to jedzie, inni muszą czekać. A tymczasem ta pani (kierująca Peugeotem 208) zareagowała jak rasowy facet: kontakt wzrokowy, uprzejme zwrócenie uwagi, uśmiech, pełen luzik. Ale ja nie o tym…

Sęk w tym, że jak już mi tę uwagę zwróciła, jak mi w głowie z brzdękiem pękły stereotypy o bezmyślnych i aspołecznych blondynkach za kierownicami małych miejskich aut, to ona wtedy nagle w tym leniwym korku… skupcie się… z lewego pasa przeskoczyła przez środkowy na prawy, na prawym się zatrzymała, wrzuciła lewy kierunkowskaz (tak, lewy a nie awaryjne) i wyszła z auta tak je zostawiając. Na moment, do pralni na Puławskiej.

To, jak się wszystko zblokowało, jak dwa auta uderzyły w klakson, to aż sam się zdziwiłem skalą zdarzenia.

I bądź tu mądry. Z jednej strony wyskoczyła tylko na chwilę – jak się innym tak spieszy, to niech wychodzą z domu 15 minut wcześniej. Z drugiej strony podziwiam jej asertywność i pewność siebie. Z trzeciej tak sobie myślę, że mi by coś takiego do głowy nie przyszło.

I tu przechodzimy do konkluzji – otóż my faceci jesteśmy lamerami, leszczami, takimi klasowymi prymusami, którzy przez całą przerwę stoją przy drzwiach od sali do przyry trzymając za klamkę. Jak dać nam przepisy, to my ich mniej więcej przestrzegamy. My myślimy o innych. Takie z nas miękkie penne.

Kobiety zaś to jest jedno wielkie myślenie poza pudełkiem. To jest kreatywność lvl mln. Asertywność poza naszą skalą. I takie fajne ludzkie podejście do tej wszechobecnej napinki.

Założę się – niestety tego już nie widziałem – że jak wróciła do auta po tych kilku minutach, to z uroczym politowaniem pokiwała głową ku tym napiętym wąsaczom mówiąc coś w rodzaju: “Już-już, uciekam, ojej, ale się porobiło”.

Załatwiła, co miała załatwić.
Zerowa szkodliwość czynu.
Chciałbym tak umieć.
Hasztag różnica płci.

22 komentarze

 1. Blogo! Ty piszesz? Increible! Nie nagrałeś filmiku o uprzejmości tej pani i jej wyskoku do pralni, tylko to opisałeś. Chyba muszę ogarnąć rdzę na tylnych błotnikach mojej e46 z tej radości.

 2. Ostatni wpis na Facebooku obudził jakąś tam nadzieję na Twój powrót do pisania. Patrzę teraz na powiadomienia, wpis blogo – o żesz!! Czytam już teraz! A tu kopia:-) Na jutubie też coś cicho niestety. No Panie!

  1. Kurde, jak na jutubie cicho? Wrzucam co najmniej jeden filmik na tydzień. Dla mnie to tak, jakbym robił daily vlogi. W temacie filmowym idę pełną parą.

   1. Subskrybuję Twój kanał od niedawna, świetna robota! Śledzę Twoje teksty także od niedawna, genialnie piszesz! Błagam, nie porzucaj jednego na rzecz drugiego, czasem możesz zaniedbać jedno ale nie porzucaj proszę.

    No i czasami mógłbyś zrecenzować jakieś niebalalne auto, oczywiście dogłębny test twardości materiałów we wnętrzu i funkcjonalność bagażnika olej bo masz swój własny styl recenzowania więc nie warto powielać innych.

   2. Pełną parą faktycznie. Tak jakoś już drugi czy trzeci dzień nic nie było i mi się głupio wybitnie napisało .. :)

 3. Oj, gdyby wszyscy na drodze przestrzegali takie “fajne ludzkie podejście”, to na drogach mielibyśmy dokładnie to samo, co mają w Indiach.

 4. O co to jest ten facebook? Nie ogarniam. A tak naprawdę to filmy mnie nie robią. Wole sobie wyobrazić manewry Pani w Pugu opisane przez szanownego Blogo. Filmiki o głupim jeżdżeniu zamieszczają masowo Rosjanie. Wystarczy

 5. Wiesz, slowo pisane jest w mniejszosci, ale jednak czesc ludzi je wybiera. Filmikow takich-siakich-owakich sa miliony, a dobry tekst przebija je wszystkie razem.

 6. Jako jedyna kobieta w tym gronie powiem tak – Kobieta Kobiecie nie równa i Kobieta Kobiecie nie równa za kierownicą auta. Niestety my kobiety mamy całkiem inny pogląd na świat i pewnie z tego wynikają te wszystkie zachowania których wy mężczyźni nie rozumiecie. Bo przecież na chwilę tylko wyskoczyła do pralni. :):)

 7. Aż się uśmiechnąłem :) Już myślałem, że będzie przełamanie stereotypu, a tu proszę. Jego potwierdzenie? Widzę pewien jednak postęp. Za kilkanaście lat, może już nie będzie takich zachowań, jeszcze jedno, dwa pokolenia… :)

 8. No proszę….Generalizowanie na nic się zda – jak widzisz, stereotypy stereotypami, a na prawdziwej drodze i tak trafiają się zaskoczenia ;)

 9. A ja uważam, że nie można z góry zakładać, że kobieta gorzej zachowuje się za kierownicą. Znam przypadki, w których to faceci wyprawiali różne, dziwne manewry na ulicy :D

 10. Muszę koniecznie pokazać ten wpis mojemu facetowi!:p nie cierpię tych stereotypów, jak słyszę “to pewnie baba za kierownicą” to aż mnie skręca. Niektórzy faceci jeżdżą gorzej od kobiet, a jak takiemu powiesz, że samodzielnie kupiłaś dywaniki samochodowe czy wycieraczki to zaraz “Ty? naprawdę? i co już je zmieniłaś?:D” nosz kurcze ogarnijcie się panowie!

 11. Taki urok kobiet. Niektóre mają do tego głowę i potrafią jeździć inne nie. Czasami jak widzę co się wyprawia to po prostu nie wierzę. Pomysłowość to one mają, szkoda że często to utrudnia jazdę innym ;)

 12. Pani tak sobie mogła zrobić, bo wie że jest bezkarna i nikt z wąsaczy nic jej nie zrobi. Bo gdyby się odważył, to by przegrał emocjonalnie (chyba, że trafi na psychopatę) i zrobił byś pani dzień swoją przegraną, albo zaraz inne wąsacze stanęły by w obronie zapłakanej (chwilowo) pani kierowcy, która wiadomo gdzie i jak głęboko ma takie usłużne pieski.
  Gorzej, jak zamiast napiętego wąsacza trafi na znerwicowaną przedstawicielkę swojej płci, która musi sobie na kimś ulżyć i właśnie napotyka tę panią wychodzącą z pralni…
  Albo akurat trafi się patrol drogówki – w składzie tej piękniejszej płci oczywiście. I wtedy klapa, bo i wąsacze nie pomogą no i o płaczu nie ma mowy i tak dalej i tak dalej. Więc wszystko do czasu.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *