#507 Dajcie mi tu filozofów!

Jest taki suchar, jak to w USA wchodzi do szkoły amerykański uczeń i mówi: “O, boisko do kosza, natryski, super sala do biologii, wypasiona stołówka itp.” A w Polsce do szkoły wchodzi polski uczeń i mówi: “Ej, pacz jaka akcja, w kiblu jest mydło!”

– – – – – – –

To uważajcie teraz – właśnie w podstawówce Margolci skończył się remont. Jest naprawdę dobrze, nawet ja, wieczny narzekacz, nie mam prawie uwag. Ale niejako dzięki temu remontowi dowiedziałem się, jak było wcześniej.

– Tata, wiesz jak teraz jest ekstra! – krzyknęła młoda jak tylko wróciła ze szkoły.
– E?
– Bo kiedyś było tak, że było jedno takie pudło na ścianie z wielką rolką, i najpierw się brało papier, a potem wchodziło do kabiny.
– A jak wzięłaś za mało?
– To się wychodziło po więcej.
– W trakcie?
– Ja nie, ale niektórzy latali po kiblu z galotami na kostkach.
– A teraz?
– Teraz w każdej kabinie na ścianie wisi papier! Wiesz jakie to jest superanckie!

– – – – – – –

Ale nadal na 7 umywalek jest tylko 1 dozownik mydła powieszony totalnie w rogu, więc założę się, że 80% dzieciaków nie korzysta, bo za daleko, bo się nie można na przerwie dopchać, bo coś tam.

– – – – – – –

To jest przykład na to, że w każdej instytucji, firmie, urzędzie powinien być zatrudniony ktoś w randze niezależnego eksperta podlegającego… nie wiem… tylko prezydentowi… którego zadaniem byłoby dbanie o takie drobne, tanie, pozornie nieistotne szczegóły, dzięki którym wszystko będzie zdroworozsądkowe i przyjazne.

W szkole dokupiłby za 500 zł dozowniki do mydła, by było ich tyle samo ile umywalek. Wprowadziłby 2-godzinne lekcje WF, z czego druga godzina przeznaczona byłaby na wzięcie natrysku (bo teraz dzieciaki potrafią mieć WF na pierwszej lekcji, a potem przez kolejne 7 siedzą i się kleją). Takie tam.

W telekomach zwołałby do jednej sali ludzi odpowiedzialnych za konstruowanie ofert i strzelałby w płat czołowy tym, którzy nie potrafią w kilku prostych zdaniach logicznie opowiedzieć o tych wszystkich pakietach, niełączących się promocjach i ofertach tylko dla nowych abonentów. Takie tam.

W kancelariach prawnych zakazałby jeżdżenia nowymi Audi, noszenia białych koszul i chodzenia do fryzjera+barbera dopóki te bubki nie przetłumaczą bełkotu swoich porad, ekspertyz i pism sądowych na język ludzki. Takie tam.

W motoryzacji wyjebałby w kosmos te guziki AF/PTY/TA w radiach, co to nikt nie wie, po co są. Zakazałby montowania ważnych włączników różnych systemów po lewej stronie kierownicy na wysokości kolana. Zmusiłby inżynierów do stworzenia ładnej, nierzucającej się w oczy wycieraczki tylnej szyby dla sedanów. Takie tam.

– – – – – – –

Czasami sobie myślę, że powinni nami rządzić oderwani lekko od rzeczywistości filozofowie. Bo dziś ta profesja nie ma żadnego sensu istnienia. Ale mogłaby mieć. Bo filozof jest dobry z logiki. Bo jego oderwanie od świata sprawia, że ma w dupie dobra doczesne. Wyobrażacie sobie taki rząd stworzony z ludzi logicznych, inteligentnych i niemożliwych do skorumpowania? Ja sobie wyobrażam. I jest mi smutno, że na coś takiego nie ma szans. Bo homo sapiens ma w sobie geny drapieżcy. Gdybyśmy ewoluowali… nie wiem… od sarny, gołębia, sardynki… nie byłoby w nas tej chęci nachapania się, tego braku empatii, tego dążenia do efektywności kosztem zdrowego rozsądku.

– – – – – – –

Ech, naszło mnie na smutne przemyślenia, bo… dziś jest DZIESIĄTA rocznica założenia mojego bloga. Bloga, który dziś dość mocno zardzewiał i stoi gdzieś na parkingu w rogu pod płotem na flakach i bez prądu w akumulatorze… bo cała moja para idzie w filmiki… ale póki za domenę i hosting płacę, póty nadzieja, że go jeszcze uruchomię, ponaprawiam i jakoś odpimpuję. Na pewno nie dziś i nie jutro. Ale kiedyś… być może…

32 komentarze

  1. Nie robię w drewnie, nie maluję obrazów, nie sklejam modeli samolotów, nie gram w gry. Ten blog to moje hobby, coś co daje mi zajęcie po pracy. Coś co sprawia, że mam z tyłu głowy o czym myśleć. Zawsze był bardziej dla mnie. Nigdy nie poszedłem w populizm, nigdy nie spełniałem oczekiwań. Robiłem to, co sprawiało mi frajdę.

   Jurek, szanuję takie opinie, ale w niczym mi nie pomagają. Bo od zawsze ten blog to było hobby zaspokajające moje wewn. potrzeby: ekshibicjonizmu, upuszczania kreatywności i zajmowania dyńki czymś innym niż rodzina i praca. I teraz po prostu przyjemniej lepi mi się filmy niż dzierga teksty. Dla mnie w zasadzie nic się nie zmieniło – nadal mam to swoje głupawe, dziecinne hobby – tylko środki wyrazu są inne.

   1. Jakie to zajebiście zajebiste, że jeszcze są ludzie, którzy w taki sposób podchodzą do samego siebie! Gratulacje!

   2. A mnie filmy oglada sie nawet lepiej. Teksty pisane sa fajne ale to spontaniczne (mam taka nadzieje) komentarze w filmach to jest to!

    Gratlulejszyn szwagier!

 1. Piękna rocznica! Ważne, że cały czas coś jest. Póki są filmiki nie ma powodów do narzekań a wręcz przeciwnie!

 2. Normalnie nie wierzę! W końcu trochę tekstu się pojawiło na blogu! I ile znajomych nicków pojawiło się w komentarzach :D

 3. Autorze, trochę to smutne te Twoje milczenie, ale i filmiki.

  Sam jestem megapasjonatem, parę lat od Ciebie młodszym i nie wyobrażam sobie, bym za te 5 lat miał mieć tak bardzo na motoryzację wy…ne, żeby mi się nie chciało samochodu do testów na kilka dni wziąć.

  Też nie mam na nic czasu, pod koniec roku chcę kupić mx5 (jestem od Ciebie raczej sporo niższy), pracuję 200 m od salonu mazdy, i od roku tylko raz byłem z synem się przymierzyć do NC i ND.

  Z drugiej strony nie mam czasu – bo zarabiam na tę mazdę. Jak zarobię liczę, że będę miał frajdę z każdej jazdy każdego dnia. Jak mam frajdę z mocnego silnika w moim dziś codziennym, rodzinnym samochodzie.

  Taka dygresja mnie naszła.

  Sam bym bloga założył, tylko kto by to czytał. A swój czas lepiej dobrze wykorzystać, bo nie będzie się go miało więcej.

  Pozdrowienia i dzięki za ostatnie 10 lat. Choć znam tę stronę od maks 2 i tyle czytam i oglądam :-)

  1. “Sam jestem megapasjonatem, parę lat od Ciebie młodszym i nie wyobrażam sobie, bym za te 5 lat miał mieć tak bardzo na motoryzację wy…ne, żeby mi się nie chciało samochodu do testów na kilka dni wziąć.”

   Pożyjesz, zobaczysz. To nie jest wyjebanie na motoryzację, to jest po prostu… bo wbrew pozorom auta wcale nie różnią się aż tak od siebie. Nie ma żadnego WOW jak w nie wsiadasz. Ot, inna pozycja za kierownicą, inna skrzynia biegów i inny ekran od radia i navi. I jedyne, co fajnego można z tymi testówkami robić, to jeździć w fajne miejsca (wszak masz 1 bak za darmo do wypalenia). Ale ile jest fajnych miejsc niedaleko Wwy? I czy masz na to czas? Czy zawsze ci się chce jechać gdzieś bez sensu tylko dlatego, że ktoś łaskawie dał ci jakiegoś forda na kilka dni? Nie każdy weekend można sobie wyjąć na pielęgnowanie hobby.

   Wyobraź sobie, że co tydzień masz inny smartfon. Pierwsze 3 cię jeszcze bawią, ale potem każdy następny jest taki sam – każdy na androidzie, tylko nakładki się różnią. Takie same są dziś wszystkie auta. Największe równice widać w projekcie wnętrza i wygodzie foteli. Ale weź teraz powiedz o tym coś fajnego. Napisz coś odkrywczego. Noł fakin łej.

   1. Dziękuję za treści które tworzysz do internetów, przyjemne i nawet za narzekaniem na auta czuć w nich optymizm i jakąś frajdę.

    Może jesteś ostatnim pokoleniem recenzentów samochodów?
    Jak auta zostaną w pełni autonomiczne to podejrzewam że będzie zakazane by ludzie prowadzili samochody i wtedy klops, koniec Wielkiej historii. Jeździć będziemy mogli tylko w hipermarketach wózkami. Może warto celebrować ostatnie lata motoryzacji osobistej ? :)

 4. Gdyby zajawki filmików były na blogu to by żył sobie. Komentować tez mi się na YT nie widzi bo rozpisywać się nie nada, trzeba się logować itp. Zresztą najlepsze dyskusje były na blogu. Pewnie przez to że większość siedziało przed dużym monitorem i pisanie jest wygodniejsze. Kolejnych lat w działalności blogowo filmikowej życzę.

 5. Dzięki. Taki tam jubileusz jest fajny, choć ja znam bloga od lat może dwóch. Jest taka wartość dodana tego bloga, w sumie chciałem to kiedyś napisać na fb, że daje mi, Twojemu rówieśnikowi, poczucie nie bycia samotnym kpiarzem z otaczającej rzeczywistości. Bo tak go odbieram, niezależnie, czytając czy oglądając. Na jazdy testowe nowymi autami mam wylane. Starymi się jaram. Ale ileż można się spuszczać na “kiedyś były lepsze auta?” Za to zajebiście fajnie pooglądać o pierdzeniu wydechu albo f-f-f-f z blow-offa.

 6. Spoko, cały czas Szwagry czychają na nowe wpisy. Jak wypiaskujesz blogasa i położysz nowy lakier będziemy świętować razem.

  Filmy są spoko eksperymentem, widać w nich że się jarasz kręceniem i bardziej spontaniczną formą. Dobrze się Ciebie słucha face-to-face, a YT to teraz takie okienko w taką formę komunikacji. Najważniejsze, że masz ochotę tworzyć, niezależnie od formy. Trzeba próbować wszystkiego :)

 7. Blogo, to co robisz jest bardzo pozytywne i dorobiłeś się masy lojalnych szwagrów więc gratulacje są na miejscu! Myślę że po prostu musisz znaleźć nową formę dla tego bloga, żeby Cię znów jarał. Ostatni Vlog o Lancii był zajedwabisty, więc może coś w tym kierunku?

  1. Istnieje taka możliwość. Można to zrobić poprzez przerobienie szablonu. Jednak będzie to ręczne zamieszczanie filmu bez prostej możliwości podmiany. Niestety nie opatentowali filmów jako obrazek poglądowy. Jeśli komuś zależy na “ruchu” to najlepiej zastosować gif.

 8. Cholera,
  to ile to już lat koszulka blogomotivowa może wisieć w szafie?
  Za dużą kupiłem, metki nawet nie zerwałem, zawsze miałem zrobić taakie bary, żeby ją wypełnić…
  :D

 9. Nie daj się nostalgii! Propsy za te 10 lat, świetne wpisy, fajne pomysły, różne zawaliste akcje które robiłeś. Całe pokolenie Szwagrów się tu wychowało :) życie idzie naprzód, normalna sprawa, że dziś już flaki i rozładowany aku, ale co z tego? Dzięki i pozdro Blogo!

 10. Rząd “stworzony z ludzi logicznych, inteligentnych i niemożliwych do skorumpowania” byłby rządem dyktatorskim, a przynajmniej rządem zamkniętej, niedostępnej dla zwykłych ludzi kasty. :)

 11. Ciekawa refleksja. Widać jak zaniżone standardy mamy w Polsce przez to całe złe gospodarowanie i brak pomyślunku ‘tych wyżej’.
  Życzę inspiracji i sił do prowadzenia bloga dalej!

 12. Świetny wpis! Uśmiałem się nieźle miejscami, zwłaszcza w kwestii zbędnych przycisków na radiu i prawników w audi :D
  Czekam na dalsze wpisy. Pozdrawiam :)

 13. Czytam, czytam i tylko większy banan na pysku. Dobry wpis, prawdziwy i mega ubrany w słowa. Prawdą jest, że w szkołach czy jakichkolwiek innych instytucjach nie ma osoby logicznie myślącej o innych ludziach, o użytkownikach. Łazienka nauczyciela jest wyposażona we wszystko, a ucznia w nic.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *