Car detailingCar detailing

Car detailing

Car detailing – co to takiego ?

Car detailing zwany również auto detailingiem jest to szereg usług z zakresu zaawansowanej kosmetyki pojazdów, a także łodzi, motocykli a nawet statków powietrznych. Pod tą właśnie nazwą kryje się bardzo wiele pojedynczych usług jak czyszczenie, renowacja czy konserwacja auta na zewnątrz, oraz w jego wnętrzu. Głównym celem auto detailingu jest doprowadzenie auta do jak najlepszego stanu wizualnego, często lepszego niż w dniu wyjazdu z salonu sprzedaży, oraz jak najdokładniejsze zabezpieczenie elementów naszego auta przed niszczeniem. Car detailing cechuje się dbałością o każdy szczegół, a specjaliści zajmujący się tego typu usługami, to osoby bardzo mocno skupiające się na detalach, których podejście do całego procesu kosmetyki auta, dla niektórych może wydawać się pedantyczne.

Dlaczego warto skorzystać z usług auto detailingu

W zakres auto detailingu wchodzą usługi takie jak renowacja lakieru, zabezpieczanie lakieru powłokami ochronnymi oraz bezbarwnymi foliami poliuretanowymi, czyszczenie oraz zabezpieczanie wnętrza, bezinwazyjne wyciąganie wgnieceń, pielęgnacja oraz renowacja elementów skórzanych i wiele, wiele innych. Nie ważne zatem czy jesteś właścicielem auta nowego, używanego czy może w swoim garażu trzymasz 60-cio letniego klasyka. Warto skorzystać z usług auto detailingu aby zabezpieczyć nowe auto przed uszkodzeniami, które powstają podczas codziennej eksploatacji, a także aby przywrócić autu używanemu dawny blask i świeżość. 

Dużym problemem nowych aut w dzisiejszych czasach jest miękka powłoka lakiernicza. Lakiery samochodowe ze względu na normy ekologiczne, produkowane są na bazie wody, przez co stały się dużo bardziej podatne na wszelkie uszkodzenia. Kupując nowe auto, należy rozważyć zabezpieczenie lakieru przy pomocy powłoki ceramicznej lub folii ochronnej ppf. Oba rozwiązania cechują bardzo dobre właściwości hydrofobowe, co znacznie ułatwia codzienne mycie pojazdu. Folia oraz powłoki, chronią lakier przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi jak np. promienie UV, deszcz czy grad. Folie ochronne ppf posiadają dodatkowo właściwości samoregenerujące. W przypadku np przerysowania lakieru zabezpieczonego folią ppf, pod wpływem ciepłego powietrza lub wody rysa zniknie. Pomaga to uniknąć konieczności malowania uszkodzonego elementu, dzięki czemu nasze auto pozostaje w oryginalnym lakierze. 

Ogromną zaletą wielu usług z zakresu auto detailingu jest fakt, że poprawiają one nasze bezpieczeństwo na drodze. Najlepszym przykładem jest tutaj renowacja oraz zabezpieczenie kloszy lamp. Klosze lamp są jednym z elementów samochodu, najbardziej narażonych na zarysowania, matowienie czy odpryski co sprawia że auto nie tylko nie wygląda już atrakcyjnie, ale wpływa to również na nasze bezpieczeństwo na drodze. Renowacja kloszy lamp pozwoli nam odzyskać ich dawny wygląd oraz właściwości a zabezpieczenie pomoże utrzymać efekt na dłuższy czas. 

Na co należy zwrócić uwagę ? 

Bardzo często car detailing mylony jest ze standardowym myciem pojazdu, tymczasem jedno od drugiego, mocno się różni. Nawet jedna z podstawowych usług auto detailingu, taka jak codzienne mycie auta, wykonywana jest z największą precyzją oraz starannością. Detailerzy zwracają ogromną uwagę na to aby nie tylko dokładnie pozbyć się nieczystości, ale również aby nie porysować powłoki lakierniczej auta klienta w trakcie usługi, co często ma miejsce na zwykłej myjni samochodowej. Samochody w których została wykonana korekta lakieru, wymagają szczególnej uwagi, aby efekt „ lustra “ mógł utrzymać się jak najdłużej. Szybkie i niedokładne mycie, przy użyciu np. brudnej wody lub rękawicy, może spowodować że na lakierze znowu powstaną mikro zarysowania.

Nie warto również decydować się na wykonywanie usług w innych miejscach niż profesjonalne studia auto detailingu. Najlepszym przykładem jest tutaj usługa polerowania lakieru, wykonywana przez lakierników samochodowych. 

Pierwszym elementem który decyduje o tym czy zabieg renowacji lakieru zostanie wykonany prawidłowo, jest bez wątpienia czas wykonania usługi. W studio auto detailingu, waha się on od dwóch do nawet czterech dni roboczych, w zależności od tego jaki etap zaawansowania wybierze klient. Polerowanie lakieru jakie wykonuje lakiernik samochodowy trwa zazwyczaj kilka godzin. Renowacja lakieru jest to złożony, żmudny proces, do którego potrzeby jest czas, aby efekt zabiegu był w pełni zadowalający. Tylko osoba która specjalizuje się w tego typu usługach, zna cały proces oraz produkty przeznaczone do jego realizacji, będzie w stanie osiągnąć najbardziej zadowalający efekt. 

Powiązane posty