Zbiornik paliwa pełni bardzo ważną rolę w układzie paliwowym i całym samochodzie – zbiera zatankowane paliwo i umożliwia jego skierowanie do silnika. Dodatkowe zbiorniki paliwa to idealne rozwiązanie dla małych i dużych firm transportowych.
Powiększony zbiornik paliwa – co to takiego?
Samochód osobowy lub ciężarowy zjeżdżający z linii produkcyjnej jest zazwyczaj wyposażony w jeden podstawowy zbiornik paliwa. Aby zwiększyć komfort jazdy i podróżowania w takich samochodach, pod pewnymi warunkami, można zamontować dodatkowe zbiorniki paliwa. Dzięki temu możesz z łatwością pokonywać duże odległości bez tankowania. Aluminiowy zbiornik paliwa mieści dodatkowe 300 litrów benzyny lub oleju napędowego. Musi on być zainstalowany w taki sposób, aby nie kolidował zbytnio z podwoziem samochodu i wyposażony w niezbędne mocowania.
Powiększony zbiornik paliwa – jakie warunki musi spełniać pojazd żeby móc go zamontować?
Pierwszym i najważniejszym warunkiem, który musimy spełnić, jest prawidłowe umiejscowienie dodatkowego zbiornika paliwa w naszym aucie. Miejsce musi być bezpieczne, zapewniać komfort dodatkowego zbiornika i odpowiednią współpracę ze zbiornikiem głównym. W tym celu stosuje się system odpowiednich rur i pomp paliwowych. Wybrane miejsce montażu musi również zapewniać wygodę tankowania takiego dodatkowego baku w naszym aucie. Należy go dobrać tak, aby nie ingerował w konstrukcję samochodu i jego podwozia. W tej sprawie najlepiej skontaktować się ze specjalistycznym producentem takich rozwiązań – który doradza, gdzie takie wyposażenie zamontować w naszym modelu samochodu oraz jaki rozmiar zbiornika paliwa wybrać.
Dodatkowe zbiorniki w busach
Zwiększone zbiorniki paliwa w busach zapewniają większą elastyczność w planowaniu tras. Dodatkowy dystans daje swobodę zmiany wybranej trasy bez konieczności częstego tankowania. Pasażerowie busów również doceniają to rozwiązanie. Jeśli nasz samochód jest natomiast autem dostawczym, przynosi nam to większe oszczędności paliwa i zwiększa opłacalność wyjazdów. Przykładowo, dodatkowy zbiornik paliwa na długich trasach pozwala podróżować bez tankowania.
Dodatkowy zbiornik w samochodach ciężarowych
Zbiorniki paliwa do samochodów ciężarowych lub autobusów mają te same zalety, co do mniejszych busów. Jednak ze względu na gabaryty pojazdów mogą być one większe, co zwiększa zasięg na jednym tankowaniu. W przypadku firm transportowych pozwala to naprawdę na duże oszczędności paliwa. Daje to także możliwość zorganizowania przejazdu kierowcy tak, aby w zależności od kierunku tankował tylko w Polsce lub w tych krajach, gdzie cena litra paliwa jest niższa. Jeśli natomiast zaplanujemy trasę w taki sposób, że dodamy drogi, ale trafimy na opłaty drogowe lub zatłoczone drogi wtedy pomoże nam dodatkowy zbiornik. Podczas montażu zbiornika w ciężarówce należy zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany. Musi być wytrzymały i bezpieczny, a jednocześnie lekki, aby tonaż pojazdu nie wzrósł za bardzo.
Dodatkowy zbiornik paliwa – kiedy najbardziej się opłaca?
Dodatkowy zbiornik paliwa to rozwiązanie, które przynosi korzyści w każdej sytuacji. Mały przewoźnik z niewielką flotą korzysta z rozszerzonego zasięgu i możliwości obsługi pasażerów bez dodatkowych przystanków. Poprawia to jakość usług oraz oszczędza czas pracy samochodów i kierowców. Z kolei przy przewozie osób lub towarów, na długich trasach europejskich, głównym argumentem są kwestie ekonomiczne. Planując przyjazd floty, możemy wybrać stacje benzynowe, na których cena jest najkorzystniejsza lub te, na których tankowanie nie jest konieczne np. przy płatności w obcej walucie i związanych z tym opłat za wymianę waluty. Pamiętajmy też, że przy zużyciu paliwa w Polsce można odliczyć podatek VAT, co znacznie obniża koszty transportu.
Dodatkowy zbiornik paliwa – z czego powinien być wykonany?
Wybrany przez nas producent zbiorników paliwa musi być doświadczony i wyspecjalizowany w tej dziedzinie. Zbiornik powinien być wykonany z hartowanego aluminium o grubości 2,5 mm, które zapewnia trwałość, wysoką jakość, oraz minimalną wagę – przy zachowaniu stosunkowo dużej pojemności. Zbiorniki aluminiowe o pojemności 80-300 litrów montowane są w najpopularniejszych markach i modelach autobusów, samochodów dostawczych i transportowych. Ponadto sposób ich montażu nie wymaga ingerencji w podwozie samochodu.