SamochodyFormy finansowania zakupu aut

Formy finansowania zakupu aut

Czym tak właściwie jest finansowanie auta?

Do tego typu inicjatywa to sposób nabycia nowego samochodu polegający na tym, że po określonym w umowie o charakterze kredytowym okresie czasu i spłaty całości zobowiązania wraz ze wszystkimi odsetkami bank zwolni wszelkie prawa do zabezpieczenia. W wyniku czego pojazd stanie się w pełni własnością kredytobiorcy. Tego typu metodę wykorzystuje się w przypadku, gdy nie stać nas na zakup danego auta, a oszczędzanie zajęłoby długi okres czasu. Nie wszyscy chcą czekać do kilku lat na zmianę samochodu w związku z tym decydują się na tego typu usługę.

Formy finansowania na zakup auta

Kredyt

Wiele osób decyduję się na tego typu ruch ze względu na możliwość rozłożenia spłaty zobowiązania w czasie. Dzięki temu będą one w stanie zainwestować swoje środki w różnego rodzaju długotrwałe inwestycje. Nie jest to jednak nadal najpopularniejsze rozwiązanie wśród kierowców. Wynika to z jednej dość sporej wady tego typu inicjatywy, mianowicie w przypadku kredytu mamy do czynienia ze związanymi z nim bezpośrednio kosztami, które w znaczny sposób mogą windować końcową wartość zakupu pojazdu. Ponadto pożyczka o charakterze konsumenckim niestety generuję znacznie więcej kosztów, bowiem poza samym oprocentowaniem musimy uwzględnić ponadto prowizję banku, opłaty przygotowawczy, czy chociażby przymusowe, dodatkowe ubezpieczenia. Aby wyliczyć całkowitą wysokość zobowiązania należy posłużyć się wskaźnikiem RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopą oprocentowania. W kontekście jednego roku dodatkowe opłaty nie muszą być koniecznie aż tak duże, ale w przypadku dłuższego okresu, na przykład kilku lat suma może się stać naprawdę znacząca. Dodatkowo istnieje pewne ryzyko w związku z zakupem auta na kredyt. Nawet po jego zniszczeniu, tudzież odsprzedaży w dalszym ciągu będziemy obciążeni ratami kredytowymi. Ma on jednak jedną zasadniczą zaletę, polegającą na tym, że posiada on o wiele bardziej uproszczoną procedurę zakupu od innych tego typu zobowiązań.

Leasing

Jedna z najpopularniejszych obecnie form finansowania samochodu. Wynika to przede wszystkim z faktu, że do końca 2018 roku leasing był niezwykle uprzywilejowany w kwestiach związanych bezpośrednio z podatkami. Co więcej przedsiębiorca miał bezproblemową możliwość zaliczenia do kosztów swojej działalności pełnych rat leasingowych, bez jakiegokolwiek ograniczenia do 20 tysięcy euro, jak w przypadku aut zakupionych za gotówkę. Obecnie mamy do dyspozycji dwa rodzaje leasingu, konsumencki, oraz operacyjny. W przypadku tego drugiego to leasingodawca pozostaje właścicielem pojazdu przez co jest on zobowiązany do wykonywania comiesięcznego odpisu amortyzacyjnego. Leasingobiorca jest zobowiązany natomiast do ujęcia w kosztach opłaty wstępnej, a także rat leasingowych. Leasing konsumencki jest natomiast przeznaczony dla klientów indywidualnych. W związku z tym nie wymaga on w żadnym stopniu prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak należy wspomnieć, że do momentu wykupu samochodu przez leasingobiorcę formalnym jego właścicielem w dalszym ciągu pozostaje firma udzielająca leasingu. W przypadku takiej inicjatywy całkowite zobowiązanie jest o wiele niższe niż w przypadku kredytu. Mamy do czynienia ponadto z o wiele bardziej uproszczonymi procedurami.

Wynajem krótkoterminowy

Są to umowy najmu nie trwające dłużej aniżeli 3 pełne miesiące. Nie raz można się spotkać także z limitem wynoszącym zaledwie 30 dni. Jest to idealnie rozwiązanie w kontekście różnego rodzaju nieprzewidzianych okoliczności, w tym na przykład awarii podstawowego samochodu. Jest to niezwykle fajna opcja w kontekście przetestowania konkretnego modelu auta przed jego zakupem. Nie sprawdza się on jednak na dłuższą metę z powodu dość wysokich kosztów.

Wynajem długoterminowy

Inaczej zwany jest leasingiem full service, tudzież Car Fleet Management. To nic innego jak rozszerzona forma najmu mająca na celu przede wszystkim odciążenie nabywcę z wielu zobowiązań i obowiązków, w tym serwisowania pojazdu, czy ubezpieczenia. Trwa on zazwyczaj od 3 do 5 lat i decydują się na niego przede wszystkim duże przedsiębiorstwa wyposażone w dużą flotę aut. Po wygaśnięciu umowy samochód nie może zostać wykupiony przez jego użytkownika. Ten fakt odróżnia w pewnym stopniu wynajem od leasingu.

Powiązane posty