SamochodyJak pozbyć się wilgoci z samochodu?

Jak pozbyć się wilgoci z samochodu?

Wilgoć w samochodzie to problem zarówno dla właściciela pojazdu, jak i dla pasażerów. Wilgotne powietrze powoduje dyskomfort w trakcie podróży. Jednak nie da się ukryć, że taka sytuacja jest szkodliwa również dla samochodu. Jak wilgoć wpływa na pojazd? Jakimi sposobami najłatwiej się jej pozbyć?

Wilgoć w samochodzie — dlaczego jest niebezpieczna?

Wilgoć w samochodzie co robić — zastanawia się wiele osób. Może być szkodliwa dla podsystemów. Jednak problem zaczyna być odczuwalny już w momencie, kiedy odpala się silnik w celu rozpoczęcia jazdy, a problem zaparowanych szyb nie pozwala ruszyć z miejsca. Z taką sytuacją można się spotkać najczęściej jesienią oraz zimą.

Wilgoć w samochodzie może być niebezpieczna dla pasażerów w momencie, kiedy woda dostanie się do nieosłoniętych części układu hamulcowego. Kiedy na zewnątrz zrobi się ujemna temperatura i części zamarzną, może dojść do problemów z hamowaniem. W przypadku przymarznięcia hamulca ręcznego może nastąpić problem z dalszą jazdą.

W samochodach dość często dochodzi do sytuacji, w których wilgoć dostaje się do instalacji elektrycznej. Wtedy funkcjonowanie samochodu może być zakłócone i może wystąpić problem z wieloma czynnościami w pojeździe.

Nie można zapomnieć o tym, że wilgoć w samochodzie nie tylko powoduje dyskomfort u pasażerów, ale również może być dla nich niebezpieczna. Zbyt duże stężenie wody w powietrzu to idealne środowisko do rozwoju pleśni i bakterii. W konsekwencji naraża się zdrowie, a dodatkowo w samochodzie zaczyna panować nieprzyjemny zapach.

Domowe sposoby na wilgoć w samochodzie

Jeśli właściciel samochodu szuka szybkich i sprawdzonych sposobów na usunięcie wilgoci z wnętrza pojazdu, warto zacząć od tych najprostszych. Jednym z nich jest położenie we wnętrzu pojemnika ze żwirem dla kotów. To substancja, która absorbuje wilgoć i z pewnością świetnie sprawdzi się w tym przypadku. Konieczne jest również częste wietrzenie samochodu. Pozwala to na pozbycie się nadmiernej wody z powietrza.

Warto pamiętać o tym, że wilgoć w samochodzie niesie za sobą również nieprzyjemny zapach. W takiej sytuacji warto skorzystać z neutralizatorów zapachów w postaci kawy lub węgla aktywnego. Praktycznym sposobem jest zakup wkładu do lodówki.

Pomocne w usuwaniu wilgoci jest wypranie tapicerki. Usunięcie tłustych zanieczyszczeń z wnętrza foteli to najszybsza droga do pokonania problemu. Jednak najlepiej zrobić to u profesjonalistów, którzy wysuszą tapicerkę. Można również pozostawić te czynności na cieplejsze pory roku.

Zabezpieczenie auta przed wilgocią

Problem z wilgocią czasami pojawia się przez nieszczelne auto. Pierwszym krokiem, który powinien podjąć właściciel, jest dokładne sprawdzenie wszystkich uszczelek w samochodzie. Czasami zerwana lub sparciała guma przy drzwiach może być powodem nadmiernej wilgoci w samochodzie. Warto zadbać o wymianę tego elementu, a dopiero później zająć się pozbywaniem wilgoci.

Kolejna czynność, którą powinien podjąć właściciel samochodu to odgrzybianie klimatyzacji. Jest to przede wszystkim zdrowe dla pasażerów, bo pozwala pozbyć się grzybów i bakterii z nawiewu. Jednak czyszczenie wentylacji sprawia, że dojdzie do zlikwidowania tłustego osadu, a woda z powietrza będzie miała jak się wydostać na zewnątrz.

Osuszanie i ozonowanie

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się wilgoci jest osuszenie wnętrza samochodu za pomocą osuszacza powietrza. Wypożyczenie takiego sprzętu może być kosztowne. Jednak urządzenie wyciągnie nadmiar wody z powietrza w bardzo krótkim czasie.

Warto połączyć osuszanie samochodu z ozonowaniem. Jest to szybki sposób na pozbycie się bakterii, grzybów i wirusów. Ozon oczyszcza powietrze i sprawia, że staje się bezpieczniejsze dla pasażerów.

Wilgoć w samochodzie co robić? Warto skorzystać z domowych sposobów na jej zlikwidowanie. Jeśli to się nie sprawdzi, należy wykorzystać sprawdzony sposób, jakim jest osuszacz powietrza. Dobrym pomysłem jest skontrolowanie wnętrza auta i zabezpieczenie go przed wilgocią. Może to być np. wymiana uszczelek.

Powiązane posty