SamochodyJak przeprowadzić jazdę próbną samochodem?

Jak przeprowadzić jazdę próbną samochodem?

Jeśli myślisz o zakupie nowego samochodu, jazda próbna jest koniecznością. Niezależnie od tego, czy samochód jest nowy czy używany, jest to ważna część właściwego testowania pojazdu i upewnienia się, że naprawdę chcesz kupić samochód. Wydajesz na niego dużo pieniędzy, więc powinieneś zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby zapewnić sobie komfort i przyjemność z jazdy.

Zawsze pamiętaj, że jazda próbna nie jest zobowiązaniem do zakupu. Sprzedawcy lub prywatni sprzedawcy mogą wywierać na Ciebie presję, abyś dokonał zakupu, ale powinieneś być szczery i otwarty na wszelkie obawy i być przygotowany na odejście, jeśli nie jesteś całkowicie zadowolony.

Jak zarezerwować jazdę próbną?

Większość jazd próbnych można zarezerwować online na stronie internetowej dealera na odpowiednią dla siebie porę dnia. Jeśli jednak szukasz konkretnego modelu lub kupujesz od prywatnego sprzedawcy, najlepiej będzie zadzwonić, aby upewnić się, że dostaniesz dokładnie to, czego szukasz.

W przypadku dealerów, w większości przypadków nie będzie możliwe dopasowanie jazdy próbnej w krótkim czasie (choć warto spróbować!), ale prywatni sprzedawcy mogą być bardziej skłonni do bycia elastycznymi.

Trzymaj się swoich specyfikacji

Wybierając samochód lub furgonetkę do jazdy próbnej, pamiętaj, że sprzedawca prawdopodobnie będzie próbował nakłonić Cię do jazdy próbnej droższą wersją pojazdu, aby przekonać Cię do wydania więcej. Jeśli masz dokładne specyfikacje (i budżet) w umyśle, upewnij się, że poprosisz o jazdę próbną dokładnie tą wersją samochodu, którą chcesz.

Czy do jazdy próbnej samochodem potrzebne jest ubezpieczenie?
Jeśli kupujesz u dealera, nie potrzebujesz ubezpieczenia, aby móc prowadzić samochód. Dzieje się tak dlatego, że kiedy wyprowadzasz samochód, jesteś objęty polisą dealera.

Kontrola jazdy

Nie zawsze jest to możliwe, ale spróbuj pojechać pod górę, ponieważ to jak samochód ciągnie pod górę może być bardzo odkrywcze. Staraj się wyczuć, jak samochód poradzi sobie w sytuacji awaryjnej, stosując dużo ostrego hamowania, jeśli tylko możesz.

Jazda próbna to także okazja, aby naprawdę przemyśleć swoje osobiste preferencje. Czy samochód jest wygodny? Czy podoba Ci się jego wygląd i wnętrze? Czy możesz łatwo wsiadać i wysiadać z samochodu? Czy będziesz w stanie zmieścić wszystkie dzieci (i psa) z tyłu? Jeśli szukasz vana, zadaj sobie pytanie, czy zmieści się w nim każdy sprzęt, który musisz przechowywać? Czy pojazd ma wystarczającą moc, aby wygodnie przewozić ciężkie maszyny, których możesz używać?

Zawsze pamiętaj: nawet jeśli wydaje Ci się, że masz już w 100% wyrobione zdanie – wypróbuj podobny samochód lub furgonetkę dla porównania. To albo potwierdzi Twój pierwszy wybór, albo możesz być zaskoczony innym doświadczeniem.

Jazda próbna nowym samochodem

Fabrycznie nowy samochód jest znaczącą inwestycją i masz tylko krótki czas na podjęcie decyzji, czy oglądany samochód jest dla Ciebie odpowiedni, dlatego ważne jest, aby sprawdzić wszystko dokładnie przed wyrażeniem zgody na zakup.

Podczas jazdy próbnej nowiutkim samochodem wiesz, że samochód będzie prowadził się prawidłowo, więc to drobne szczegóły, na które musisz zwrócić uwagę, aby zdecydować, czy samochód pasuje do Twojego stylu jazdy. Zwróć uwagę na rzeczy, które są nieprawidłowe pod względem mechanicznym lub nie są odczuwalne podczas jazdy.

Lista kontrolna jazdy próbnej nowym samochodem

Pobaw się – Upewnij się, że korzystasz z różnych funkcji samochodu. Wyreguluj fotele, pobaw się przyciskami, sprawdź jak łatwy w użyciu jest interaktywny wyświetlacz. Baw się wszystkim, co samochód ma w swoim krótkim czasie.
Parkowanie – Jednym z głównych aspektów jazdy próbnej, który jest często pomijany, jest parkowanie. Upewnij się, że spróbujesz zaparkować samochód podczas jazdy próbnej, aby zobaczyć, jak radzi sobie z niską prędkością, jak łatwo jest zaparkować i jaka jest widoczność. Słuchaj – Po przetestowaniu radia i funkcji audio, wyłącz te rozpraszające dźwięki, aby móc uważnie słuchać podczas jazdy próbnej. Zwróć uwagę na to, jak brzmi silnik przy różnych prędkościach i przy zmianie biegu, a także na ogólny hałas w kabinie.

Zabierz ze sobą kogoś – Zaleca się, aby nie prowadzić samochodu na próbę samemu. Czasami można dać się ponieść emocjom związanym z zakupem nowego samochodu. Posiadanie kogoś z tobą, aby pomóc spojrzeć na rzeczy i utrzymać cię uziemiony pomoże wiele. Ponadto, jeśli kupujesz samochód rodzinny, byłoby mądre, aby przynieść kogoś wraz z tobą w samochodzie podczas jazdy próbnej, więc zobaczyć, jak samochód czuje się jako pasażer.
Faktycznie prowadzić samochód – Co mamy na myśli to nie bój się dać go trochę! Wiele z czasu podczas jazdy próbnej nie dostaniesz się do prędkości, które zazwyczaj podczas normalnej jazdy. Ważne jest, aby przetestować samochód tak, jak byś go prowadził na co dzień.

Jazda próbna samochodem używanym

Podczas jazdy próbnej samochodem używanym musisz mieć świadomość, że jest to zupełnie inny scenariusz niż jazda próbna nowym samochodem. Niektóre z tych samych wskazówek będą miały zastosowanie, ale przede wszystkim musisz upewnić się, że samochód jest w przyzwoitym stanie. Bardzo ważne jest, abyś obejrzał samochód – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz – aby upewnić się, że jest w akceptowalnym stanie. Obejmuje to obejrzenie samego nadwozia, jak również pod maską, w bagażniku i w kabinie. Przy pierwszym uruchomieniu samochodu należy nasłuchiwać, czy nie ma w nim nic niezwykłego. Wszelkie stuki z silnika mogą być oznaką kosztownych napraw silnika. Kolejną wskazówką jest szukanie niebieskiego dymu wydobywającego się z wydechu, który może być oznaką wycieku oleju.

Podczas jazdy należy zwracać uwagę na wszelkie dziwne odgłosy – zwłaszcza pochodzące z zawieszenia podczas pokonywania nierówności. Odgłosy te mogą być różne w zależności od problemu i mogą występować w postaci stuknięć, pisków, grzechotek lub skrobania rdzy. Sprawdź również, że samochód pozostaje w linii prostej podczas jazdy, bez ściągania na jedną ze stron. Jest to niezwykle ważne, że jeśli masz jakiekolwiek pytania lub obawy, że przynieść je z używanym sprzedawcą samochodów natychmiast i przed rozstać się z żadnych pieniędzy.

Powiązane posty