MotocykleJak wybrać rękawice motocyklowe?

Jak wybrać rękawice motocyklowe?

Motocyklowe rękawice to bardzo ważny element ubioru każdego motocyklisty. Chronią one dłonie w razie niespodziewanego upadku. Człowiek posiada naturalny odruch, który powoduje, że podczas upadku podpiera się rękoma. Dlatego tak ważne jest to, by każdy motocyklista posiadał odpowiednie rękawice motocyklowe. Tylko jak je wybrać, skoro na rynku jest tak duży wybór?

Jaki rodzaj rękawic wybrać?

Rękawice motocyklowe można podzielić na kilka podstawowych rodzajów: miejskie rękawice, sportowe, turystyczne oraz takie na offroad. Każdy z tych rodzajów charakteryzuje się nieco inną budowa i konstrukcja. Rękawice różnią się też między sobą długością oraz zastosowanymi materiałami. Oto charakterystyka każdego z rodzajów:

  • Rękawice miejskie cechują się tym, że są odpowiednie na krótkie trasy. Najczęściej są to rękawice sięgające do nadgarstka, dzięki czemu w łatwy sposób motocyklista może je spakować do torby lub plecaka i nie zajmują dużo miejsca. Ten rodzaj rękawic sprawdza się podczas jazdy w ciepłe dni, ponieważ najczęściej są to modele posiadające panele wentylacyjne. 
  • Rękawice sportowe, w porównaniu do rękawic miejskich, są zdecydowanie bardziej zabudowane. Ich mankiet jest długi, a kostki zabezpieczone są twardym protektorem. Wewnętrzna strona takich rękawic wykonana jest z takiego materiału, który zapewnia doskonałe wyczucie manetki motocyklowej. Przeznaczone są do jazdy na torze oraz przy dużych prędkościach.
    • Rękawice turystyczne, podobnie jak sportowe, mają najczęściej długi mankiet. Ich zadaniem jest zapewnić bezpieczeństwo, ale także wysoki poziom komfort. Użytkowane są bardzo często przez wiele godzin, w różnych warunkach atmosferycznych. Dlatego też wiele modeli posiada membranę. 
  • Rękawice offroadowe przeznaczone są do jazdy w terenie, wykonane z takich materiałów, które są bardzo wytrzymałe na rozdarcia. Podczas jazdy w terenie masz do czynienia z gałęziami oraz kamieniami, dlatego rękawice muszą dobrze zabezpieczać Twoje dłonie. Bezpieczeństwo zapewniają także protektory. Najczęściej są to rękawice krótkie. 

Powyższy podział jest umowny. Rękawice motocyklowe można także podzielić też na letnie i zimowe, czy długie oraz krótkie. Rękawice miejskie są najczęściej krótkie i wentylowane, ale znajdziesz także takie z membraną, która ochroni Cię przed niespodziewanym deszczem. Rękawice sportowe są najczęściej długie, ale znajdziesz także modele z krótkim mankietem. Ostateczny wybór zależy od Twoich potrzeb i preferencji.

Zastosowane materiały 

Najczęściej rękawice motocyklowe są wykonane ze skóry, jednak na rynku znajdziemy także rękawice tekstylne. Do ich produkcji wykorzystuje się różne materiały, które są wytrzymałe i odporne na ścieranie. Często producenci tworzą rękawice skórzane, dodając do nich wstawki z materiałów takich jak kevlar. Do produkcji rękawic skórzanych wykorzystuje się skórę bydlęcą lub kozią. Część modeli posiada wstawki np. ze skóry kangura, którą stosuje się po wewnętrznej stronie rękawic, gdyż owa skóra jest cienka, ale jednocześnie także bardzo wytrzymała. W niektórych modelach rękawic stosowane są też wstawki ze skóry płaszczki, która jest wysoce odporna na ścieranie. 

Rękawice motocyklowe – jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Wybór odpowiedniego rozmiaru jest bardzo ważny, ponieważ dobrze dobrane rękawice zapewniają dużo większe bezpieczeństwo. Rozmiar rękawic wybiera się na podstawie obwodu dłoni, który mierzy się pomiędzy kciukiem a kostkami. Podczas mierzenia dłoń powinna być wyprostowana, palce ze sobą złączone. Co ważne – obwód dłoni mierzy się bez kciuka. Dobrze dobrane rękawice to takie, w których protektory kostek dobrze przylegają, a manetka kierownicy jest bardzo dobrze wyczuwalna. Przed samym zakupem warto także przymierzyć kilka modeli i sprawdzić, czy w żadnym miejscu rękawica nie uwiera lub nie uciska. 

Na rynku znajduje się szeroki wybór rękawic motocyklowych. Odpowiedni ich dobór zapewni Ci bezpieczeństwo oraz komfort podczas jazdy motocyklem. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, w kwestii doboru rękawic – skontaktuj się z nami. Nasz zespół odpowie na każde Twoje pytanie. 

Powiązane posty