SamochodyJak wydłużyć życie akumulatora samochodowego?

Jak wydłużyć życie akumulatora samochodowego?

Średnia żywotność baterii to pięć lat. Jednak stosując się do kilku prostych wskazówek, można podwoić ten czas i zaoszczędzić pieniądze. Oto jak to zrobić.

1. Unikaj parkowania w miejscach o ekstremalnych temperaturach

Zimą nierzadko zdarza się, że w samochodach wyczerpuje się akumulator z powodu zimna, ale wysokie temperatury również skracają ich żywotność. Należy więc unikać parkowania na zewnątrz poniżej 5ºC i powyżej 30ºC przez ponad pięć godzin.

2. Zacznij od wciśnięcia sprzęgła

Dzięki temu akumulator będzie musiał uruchomić tylko silnik i będzie pracował jak najmniej. Jeśli sprzęgło nie jest wciśnięte, to również trzeba będzie niepotrzebnie przestawić część układu napędowego.

3. Zachowaj ostrożność przy instalacjach elektrycznych

Jeśli instalujesz w swoim samochodzie jakiekolwiek akcesoria elektryczne – na przykład mocniejszy system audio lub światła do jazdy dziennej – bardzo ważne jest, aby wszystkie przewody i połączenia były doskonale zaizolowane. W przeciwnym razie po wyłączeniu silnika dojdzie do niewielkich rozładowań, które skrócą żywotność akumulatora. Należy również zwrócić uwagę na pobór prądu przez zainstalowane podzespoły, ponieważ może być konieczne zainstalowanie akumulatora o większej pojemności, aby nie doszło do jego przedwczesnego rozładowania – o poradę zapytaj w warsztacie.

4. Nie włączaj systemów, które nie są konieczne

Gdy silnik pracuje, alternator zasila pojazd w energię elektryczną. Jeśli jednak podłączonych jest wiele układów elektrycznych, może przyjść moment, w którym alternator nie będzie miał wystarczającej wydajności, więc akumulator będzie musiał “pomóc”… a jego żywotność zostanie skrócona. Jednak w obecnych modelach problem ten występuje bardzo rzadko.

5. Unikaj krótkich podróży

Czas, w którym akumulator jest najbardziej obciążony, to czas rozruchu, a ponowne naładowanie go przez alternator trwa kilka minut. Krótkie podróże na niskich obrotach uniemożliwią prawidłowe ładowanie akumulatora, skracając jego średnią żywotność.

6. Odłącz akumulator, jeśli samochód jest nieruchomy przez dłuższy czas

Nawet jeśli samochód stoi w miejscu, akumulator ma tendencję do rozładowywania się. Dlatego też zaleca się przynajmniej raz w miesiącu uruchomić samochód i przejechać nim co najmniej 30 km po autostradzie. Jeśli samochód będzie stał dłużej, może warto odłączyć akumulator – wystarczy wyjąć ujemny zacisk i upewnić się, że nie ociera się o żaden metal – ale po ponownym podłączeniu trzeba będzie wprowadzić kod zabezpieczający radio, a czasem trzeba będzie udać się do warsztatu w celu zresetowania kodów usterek w systemach bezpieczeństwa, takich jak poduszki powietrzne. Pamiętaj jednak, że nawet przy całkowitym odłączeniu, akumulator w końcu się rozładuje – raczej nie wytrzyma dłużej niż dwa lata.

7. Uruchom samochód z wyłączoną elektroniką

Jeśli po włączeniu zapłonu zauważysz, że akumulator ma większe niż zwykle problemy z uruchomieniem silnika, możesz ułatwić akumulatorowi pracę, unikając uruchamiania samochodu z włączonym radiem, klimatyzacją, włączonymi światłami…

8. Jeśli silnik jest wyłączony, nie podłączaj niczego do prądu

Pozostawanie w samochodzie z wyłączonym silnikiem i włączonymi światłami wewnętrznymi, słuchając radia również skraca żywotność baterii, zwłaszcza gdy bateria nie jest już w najlepszej kondycji lub gdy jest bardzo zimno. Unikaj tego, jeśli nie jest to konieczne.

9 Należy zwrócić uwagę na zaciski akumulatora

Czasami na zaciskach akumulatora może tworzyć się biały osad, którą należy usunąć, ponieważ skraca ona żywotność akumulatora. Aby to zrobić, usuń wszystkie pozostałości za pomocą szczotki drucianej, wody i sody oczyszczonej. Następnie należy zabezpieczyć zaciski neutralną wazeliną.

10. Jeśli masz konserwację

Mimo, że są coraz rzadziej używane, nadal istnieją akumulatory, które wymagają konserwacji, a dokładnie uzupełniania wody, którą zawierają w środku. W tym celu raz w roku należy wyjąć sześć korków znajdujących się między zaciskami i jeśli poziom wody jest niski, uzupełnić go do maksimum. Używaj tylko wody destylowanej, ponieważ woda z kranu zawiera sole mineralne, które skrócą żywotność baterii.

Powiązane posty