Gdy kupujemy nowy samochód albo wymieniamy używany na kolejny model, zwykle dużą uwagę przywiązujemy do raportów spalania. Żywo interesujemy się tym, ile dany samochód spala paliwa w trasie a ile w ruchu miejskim. W czasie jego użytkowania sami próbujemy ewidencjonować jego spalanie. Niestety wiele osób jest niezadowolonych z wysokiego poziomu spalania paliwa posiadanego auta. Parametr ten stał się szczególnie istotny obecnie, gdy od wielu miesięcy utrzymują się bardzo wysokie ceny paliw na stacjach. Na szczęście okazuje się, że jest kilka dobrych sposobów na to, aby ten wskaźnik zmienić na korzyść.
Odpowiedni sposób startu samochodu
Warto wiedzieć, że w nowoczesnych samochodach przy rozpoczynaniu jazdy nie ma potrzeby dodawania gazu. Gdy już odpalimy samochód należy pierwsze kilometry przymierzać spokojnie, po to aby silnik auta mógł się nagrzać. Z kolei gdy, gdzieś musimy poczekać kilka minut warto wyłączyć silnik. Niestety wiele osób ma zgubny nawyk, kiedy to czekając na przykład na parkingu mają cały czas włączony silnik. Warto też pamiętać, że takie podejście jest nieekologiczne.
Prawidłowa zmiana biegów
Już od początku nauki warto zakodować sobie, że bieg pierwszy służy tylko do ruszania. Ogólna zasada jest taka że coraz wyższe obroty silnika generują coraz większe spalanie. Dla niskiego zużycia paliwa wskazane jest, by jechać na biegu wyższym i niezbyt mocno wciskać pedał gazu. Sytuacja będzie odwrotna, gdy będziemy jechać na niskim biegu a jednocześnie będziemy chcieli szybko przyspieszać.
Dbanie o opony
Nie wszyscy wiedzą o tym, że opony w samochodzie mogą odpowiadać nawet za 20% ogólnego spalnia paliwa. W praktyce wygląda to tak, że im lżejszmy model opony, tym mniejsze występują opory toczenia, więc i zużycie paliwa jest niższe. Na poziom spalania wpływa także rozmiar opon oraz ich ciśnienie.
Hamowanie silnikiem
Hamowanie silnikiem to temat, który wzbudza mnóstwo kontrowersji na motoryzacyjnych grupach dyskusyjnych. Ma ono wielu zwolenników ale też i przeciwników. Jednocześnie eksperci podkreślają, że wskazane jest na przykład dojeżdżając do skrzyżowania zastosować właśnie hamowanie silnikiem. Sprowadza się to do tego, że na wciśniętym sprzęgle mamy redukować biegi i jednocześnie nie używamy już gazu. Z kolei przeciwnicy tej metody twierdzą, że co prawda być może oszczędza ona paliwo ale może przyczyniać się do szybszego zużywania silnika.
Dbaj o stałą prędkość
Okazuje się że samochód, zużywa niepotrzebnie dużo paliwa, gdy jeździmy zbyt szybko i często przyspieszony oraz gwałtownie zwalniamy. Gdy udajemy się w długą trasę, najlepiej gdy będziemy jechali ze stałą, stosunkowo wysoką prędkością. Zawsze należy pamiętać że gwałtowne hamowanie i przyspieszanie znajdzie swoje odzwierciedlenie w wysokim zużyciu paliwa, płynna jazda więc po prostu nam się opłaci i powinna stać się nawykiem.
Nie należy wozić w samochodzie zbędnych rzeczy
Wielu Polaków ma niedobry nawyk wożenia na stałe w samochodzie, a zwłaszcza w bagażniku, różnych ciężkich rzeczy, które wcale nie są potrzebne na co dzień. W wolnej chwili warto więc przyjrzeć się temu, co zwykle wozimy ze sobą i zredukować ilość. Dotyczy to oczywiście również bagażników dachowych, które wiele osób wozi często puste bez potrzeby. Polacy przewożą więc w bagażnikach zgrzewki wody mineralnej, sprzęt sportowy, narzędzia, wakacyjne sprzęty turystyczne i tym podobne przedmioty. Wszystkie one niepotrzebnie obciążają samochód i przyczyniają się do zwiększonego zużycia paliwa.
Problemy techniczne
Gdy nasze auto pali bardzo dużo, w sytuacji, gdy nasz styl jazdy jest bez zarzutu, warto odwiedzić mechanika i sprawdzić stan techniczny samochodu. Jest kilka usterek, które mogą bezpośrednio wpływać na zużycie paliwa. Może to być zła geometria kół, zużycie łożysk oraz usterki w układzie hamulcowym.
Klimatyzacja
Jest sprawą oczywistą, że klimatyzacja jest rzeczą potrzebną i bardzo wygodną. Jednocześnie należy używać jej w sposób rozsądny i wyważony. Warto dbać o to, aby temperatura w środku samochodu była niższa nie więcej niż 6 stopni od tej która panuje na zewnątrz.