MotocykleJakie są dozwolone prędkości motocykla na drogach?

Jakie są dozwolone prędkości motocykla na drogach?

Jakie są dozwolone prędkości motocykla na drogach?

Coraz więcej osób posiada w naszym kraju te pojazdy jednośladowe. Jazda motocyklami może być naprawdę szybka. Warto jednak wiedzieć, jakie są w tym aspekcie ograniczenia, by nie dostawać mandatów. Zależą one nie tylko od rodzaju drogi, ale także np. od… wieku pasażera.

Jak szybko można jeździć po terenie zabudowanym lub niezabudowanym?

Na początek bierzemy pod lupę sytuację, w której kierowca jedzie sam albo ewentualnie przewozi innego, dorosłego pasażera. W takim przypadku obowiązują standardowe przepisy i tym samym dopuszczalne prędkości. Jeśli chodzi o teren zabudowany, to przez całą dobą można jeździć maksymalnie 50 km/h. Jeszcze jakiś czas temu można było bardziej rozpędzić się od 23:00 do 05:00, czyli w godzinach nocnych. Dawniej obowiązywało tutaj ograniczenie do 60 km/h. Potem jednak ten przepis został zniesiony. Warto zatem podkreślić, że aktualnie (na terenie Polski) przez całą dobę możesz jechać (w terenie zabudowanym) maksymalnie 50 km/h. W przypadku terenów niezabudowanych te ograniczenia są mniejsze. Aktualnie maksymalna prędkość to 90 km/h. Zarówno w przypadku drogi standardowej, jak i tej dwujezdniowej.

Jakie są dozwolone prędkości na drogach ekspresowych i autostradach?

Masz zamiar kupić motocykl? Chcesz poczuć tak zwany wiatr we włosach w czasie podróżowania po różnych zakątkach kraju? Jeśli zależy Ci na osiąganiu wyższych prędkości, które będą zgodne z prawem, to warto wybierać w tym celu np. drogi ekspresowe. Jakie są tutaj ograniczenia? Warto wiedzieć, że <a href=”https://www.blogomotive.pl/jak-zaplanowac-wyprawe-motocyklowa/“>predkosci motocykla na drogach</a> tego typu zależą m.in. od ich rodzaju. W przypadku drogi jednojezdniowej ograniczenie wynosi 100 km/h. Jeśli będziesz zaś podróżował po drogach ekspresowych dwujezdniowych, to możesz rozpędzić się o 20 km/h więcej. Najmniejsze ograniczenia obowiązują oczywiście na autostradach. Obecnie kierowcy motocykli mogą tam pędzić nawet 140 km/h.

Jazda z dzieckiem na motocyklu? Przepisy są wtedy bardziej restrykcyjne…

Przepisy odnoszą się w ramach tego zagadnienia nie tylko do rodzaju drogi. Spore znaczenie ma również wiek ewentualnie przewożonego pasażera. Jeśli będzie to dziecko do lat siedmiu, to wówczas dopuszczalne prędkości są (co chyba zrozumiałe) bardzo ograniczone. Okazuje się, że maksymalnie można jechać w takim przypadku tylko 40 km/h. Ta wartość obowiązuje zaś… nie tylko w terenie zabudowanym, lecz tak samo poza miastem. To jednak nie koniec restrykcji na tej płaszczyźnie. Jeśli kierowca wraz z dzieckiem wjedzie w strefę zamieszkania, to wówczas maksymalna prędkość pojazdu jednośladowego powinna wynosić zaledwie 20 km/h. Jak zatem w czasie podroży natrafisz na znak D-40, to wówczas należy jeszcze bardziej zwolnić. Nie tylko w celu bezpieczeństwa, ale także po to, aby w razie ewentualnej kontroli nie otrzymać żadnego mandatu.

Z jakimi karami należy się liczyć?

Przypuszczasz, że przynajmniej od czasu do czasu będziesz zabierał na przejażdżki motocyklowe swoje dziecko? W takim razie serdecznie zachęcamy do stosowania się do powyższych maksymalnych wartości. W innym razie dostaniesz mocno po kieszeni. Przekroczenie przepisów nawet tylko o 1 km/h skutkuje mandatem w wysokości 50 PLN. Szczęście w nieszczęściu w tym przypadku jest takie, że nie otrzymasz żadnego punktu karnego. Jeśli przekroczenie dopuszczalnych prędkości znajdzie się w przedziale od 11 do 14 km/h, to wówczas zapłacisz 100 PLN. W tym przypadku na kierowcę pojazdu jednośladowego są już nakładane dwa punkty karne. Przekroczenie np. o 20 km/h to kara 200 PLN. Dodatkowo trzeba pogodzić się z tym, że stan punktów karnych powiększy się o dwa oczka. Najwyższa kara obowiązuje aktualnie za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 72 km/h i więcej. Wówczas Policjant może wypisać mandat wynoszący nawet… 2500 PLN. A przy okazji kierowca zainkasuje dziesięć punktów karnych. Jeśli zaś przekroczysz dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h (na terenie miasta), to jednocześnie stracisz prawo jazdy (kara będzie obowiązywać trzy miesiące).

Powiązane posty