KlasykiMaserati Bora - klasyk z lat 70.

Maserati Bora – klasyk z lat 70.

Maser odniósł już ogromny sukces z samochodami wyścigowymi o średnich silnikach i obserwował, jak Lamborghini, Ferrari i De Tomaso zmieniają grę dzięki samochodom drogowym o średnich silnikach – Miura, Dino i Vallelunga. Dlaczego tak się stało? Cóż, Maserati nie było w najlepszej sytuacji finansowej pod koniec lat 60-tych, więc koszty inżynieryjne całkowicie nowego modelu ze średnim silnikiem nie były uwzględnione w budżecie aż do momentu zakupu firmy przez Citroena w 1968 roku. Tak więc, gdy w 1971 roku pojawiła się Bora, reszta włoskiej brygady z silnikami średnimi była już od lat. De Tomaso rozpoczęło i zakończyło produkcję nie tylko Vallelungi, ale i następującej po niej Mangusty. Która, trzeba przyznać, miała do wyboru 4,7 lub 4,9-litrowe V8, tak jak Bora. I miał w pełni niezależne zawieszenie, hamulce tarczowe i klimatyzację, jak Bora – pierwszy dla samochodów drogowych Maserati. I miał tę samą pięciobiegową skrzynię biegów ZF. I został zaprojektowany przez tego samego człowieka. Jesteśmy pewni, że to tylko seria zbiegów okoliczności.

To nie było coś, co można nazwać sukcesem w tamtym czasie

Po kryzysie naftowym w 1973 roku, który spowodował spadek sprzedaży… wszystkiego, co ma wysoką wydajność, rynek dla Borasów wyschnął tak szybko, jak dostawy ropy z OPEC. W połączeniu z nowymi podatkami na silniki o dużej pojemności w kraju pochodzenia, perspektywy Bory były delikatnie mówiąc ograniczone.

Maserati sprzedało zaledwie 564 Bory w latach 1971-1978, co samo w sobie jest rozczarowujące. Na domiar złego Maserati przygotowało dla francuskiego importera Thepenier parę Borasów do wyścigów Grupy 4, które podobno miały moc ponad 430 KM i zapowiadały się bardzo konkurencyjnie. Ale zasady homologacji dla Grupy 4, jak powie każdy wyścigowy anorak, to 500 samochodów w specyfikacji, w której się ścigasz. Jeśli Maserati nie udało się zebrać 500 samochodów, to oczywiste jest, że Grupa 4 nie jest w planach.

To było pierwsze Maserati, które miało technologię, która potrafiła zachwycić

Wiemy, że lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte to szmat czasu, ale to niewybaczalne, że firma z najwyższej półki, taka jak Maserati, sprzedaje samochody z technologią, która nie pasuje do reputacji Maserati lub przeznaczenia samochodów. Mistral i Ghibli miały tylną oś pod napięciem. Quattroporte (po romansie z dętkami DeDion) miał resory piórowe z tyłu, podobnie jak Maserati Mexico i Sebring. Najwyższej klasy 5000 GT, sprzedawany dosłownie przywódcom świata, miał z tyłu hamulce bębnowe. Takiej technologii można się spodziewać po Fordzie średniej klasy, a nie po Maserati.

Bora poprawiła sytuację dzięki w pełni niezależnemu zawieszeniu, hamulcom tarczowym, klimatyzacji i wystarczającej ilości gadżetów z regulacją mocy, aby przyciągnąć odpowiednią ilość aluzji do Jetsonów od współczesnych ekspertów.

Hydraulika napędza WSZYSTKO

Przynależność do rodziny Citroena w prawdopodobnie najlepszym (lub przynajmniej najbardziej optymistycznym) okresie w historii francuskiej firmy była dla Bory ogromnym dobrodziejstwem. Oznaczało to oczywiście odpowiednie pieniądze na rozwój, ale również oznaczało, że w ofercie znajdowała się najwyższej klasy technologia Citroena. A odpowiadanie firmie, która nagradza za nieszablonowe myślenie, poprzez obdarowywanie jeszcze większym pudełkiem z instrukcją, by myśleć poza nim, może przynieść tylko wspaniałe nagrody.

Ale dość już wielkich idei o posiadaniu wielkich idei i ich realizacji; wróćmy do rzeczy. Oprócz hamulców, hydraulika poruszała skrzynkę pedałów w przód i w tył, podnosiła wysokość siedzenia i uruchamiała chowane reflektory. Citroen poświęcił wystarczająco dużo czasu, wysiłku i pieniędzy na swój system hydrauliczny i par Dieu, zamierzał go wykorzystać.

Miał elementy samochodu wyścigowego

Tak, Bora została stworzona jako samochód, którym można jeździć codziennie, bez uprzedniego przyjęcia masochizmu jako celu życiowego. Ale to nie przeszkadzało w zastosowaniu kół ze stopu magnezu, stałego siedzenia i ruchomego pedału, wyścigowej rurowej tylnej ramy i silnika, którego korzenie sięgają 450S, który Maserati prowadziło w World Sportscar Championship. Co mówiłeś o tym, że Bora nie jest prawdziwym supersamochodem?

Powiązane posty