Zakup samochodu z rynku wtórnego jest obecnie bardzo rozsądną decyzją. Dlaczego? Przede wszystkim przez stosunek ceny do jakości, który zazwyczaj przewyższa nowe auta. Jeśli podejdziemy do wyboru pojazdu poważnie, możemy uniknąć pułapek i ewentualnych błędów. Wiele osób przekonało się o tym, że zakup używanego samochodu w Polsce, to nierzadko wiele kłopotów. Dlatego w poniższym artykule przybliżymy, na co zwrócić szczególną uwagę.
<h2>Dlaczego warto zdecydować się na samochód używany?</h2>
Nie jest tajemnicą, że auto kupione w salonie szybko traci na wartości. Już samo wyjechanie z salonu, automatycznie obniża wartość nowego samochodu o minimum 25%. Prawdą jest jednak, że jest to mniej ryzykowna forma nabycia pojazdu, ponieważ mamy absolutną pewność co do stanu auta. Ze względów finansowych jednak częściej decydujemy się na rynek wtórny.
Szczególnie że z ryzykiem będą wiązały się także dodatkowe korzyści. Jakie? Przede wszystkim auto najczęściej jest dostępne od ręki, a w przeznaczonym budżecie nierzadko mieści się bardziej bogate wyposażenie, niż to, na które zdecydowalibyśmy się w przypadku zakupu nowego auta.
Jak powszechnie wiadomo, kierowcy są różni i w różny sposób używają swoich samochodów. Większość aut w ostateczności i tak trafia na rynek wtórny. Wysoce prawdopodobne jest znalezienie takiego samochodu, który użytkowany był tylko od święta. Warto więc być czujnym i skrupulatnie przeglądać oferty. Spróbujmy dowiedzieć się na temat upatrzonego auta jak najwięcej jeszcze zanim pojedziemy sprawdzić wymarzony pojazd. Pamiętajmy jednak, że prawdziwe okazje szybko znikają.
<h2>Gdzie najlepiej kupić używany samochód?</h2>
Często zadajemy sobie pytanie, czy najlepszym rozwiązaniem jest zakup w salonie, na giełdzie w komisie, czy od osoby prywatnej. Jest to jedna z pierwszych decyzji, które musimy podjąć. Gdzie więc kupić używane auto? Każda z opcji ma swoich zwolenników.
Co prawda do najbezpieczniejszych zakupów należą te w salonie. Tym bardziej że już od dawna wielu dystrybutorów w Polsce oferuje także sprzedaż aut używanych. Z jednej strony mamy pewność, ze samochód został dokładnie sprawdzony. Z drugiej zaś musimy liczyć się z wyższą ceną. To dobra opcja dla tych, którzy chcą kupić dobry samochód bez niepotrzebnego stresu i gotowi są dopłacić trochę więcej.
Wszystkie pozostałe opcje są z jednej strony korzystniejsze cenowo, ale z drugiej, bardziej ryzykowne. Jak wiadomo, możemy trafić na uczciwych i nieuczciwych sprzedawców. Jak więc poradzić sobie na giełdzie w komisie lub przy zakupie od osoby prywatnej?
W tym miejscu warto zaznaczyć, że zazwyczaj, kiedy kupujemy na giełdzie, mamy do czynienia z osobami prywatnymi. Osoby przyjeżdżające na giełdę chcą po prostu jak najszybciej sprzedać swój samochód. W związku z faktem, że sprzedającemu najczęściej zależy na czasie, mamy szansę na naprawdę atrakcyjną ofertę.
Nie zapominajmy jednak, że motywacja do sprzedaży zazwyczaj jest na tyle duża, że sprzedawca może ukryć przed nami niektóre fakty i rzeczywisty stan pojazdu. Dlatego tak istotna jest tu uważność, spokój i cierpliwość. Jeśli chcemy uzyskać kredyt, czy też pożyczkę na zakup od osoby prywatnej, proces może się wydłużyć. Na giełdę najlepiej wybrać się już z gotówką.
<h2>Zakup w komisie aut używanych – o czym pamiętać?</h2>
A co z zakupem w komisie? W tym przypadku zazwyczaj mamy do czynienia z jakimś programem gwarancyjnym, czy też szansą na ewentualny zwrot kosztów naprawy. Komisy zazwyczaj też pośredniczą, jeśli chcemy uzyskać finansowanie, ale pamiętajmy, by wcześniej dokładnie przyjrzeć się warunkom. Te, które uzyskamy bezpośrednio w banku lub instytucji pożyczkowej, najczęściej będą korzystniejsze. Stacjonarna sprzedaż nierzadko też wiąże się z większą uczciwością, ponieważ w każdej chwili możemy bez większych problemów wrócić w celu konfrontacji z nieuczciwym sprzedawcą. Jak wiadomo, w przypadku osoby prywatnej może być to nieco utrudnione.
Gdy zastanawiamy się więc, gdzie kupić samochód używany, weźmy pod uwagę, czy dysponujemy gotówką, czy też chcemy uzyskać kredyt. Warto też na poszukiwania zabrać ze sobą osobę znającą się na autach, ponieważ wówczas będzie łatwiej zrezygnować z zakupu niesprawnego auta.