Samochody używaneNa co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu? Praktyczny poradnik

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu? Praktyczny poradnik

Kupnu używanego samochodu nie jest prostym zadaniem, jak może się z pozoru wydawać. Wiąże się to przede wszystkim z koniecznością przejrzenia wielu ofert i wybranie takiego auta, które będzie spełniać nasze wymagania. W poniższym artykule doradzimy, jak uniknąć błędów i problemów podczas wybierania pojazdu i spotkań ze sprzedawcami.

Samochód używany – rynek wtórny, czy osoba prywatna?

Decydując się na zakup samochodu z rynku wtórnego, mamy dwie opcje do wyboru: komis pojazdów używanych lub osoba prywatna. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup od osoby prywatnej, ale pamiętajmy, aby sprawdzić, czy historia pojazdu została rzetelnie udokumentowana. Handlarze z komisu często są świadomi, że samochody od osób prywatnych są bardziej atrakcyjne z perspektywy osoby kupującej, dlatego bardzo często nie zamieszczają w ogłoszeniu informacji, że sprzedaż prowadzona jest przez firmę. Zazwyczaj dowiemy się o tym dopiero w momencie finalizowania transakcji. Warto mieć to na uwadze podczas przeglądania ogłoszeń i zapytać w razie wątpliwości.

Ważne pytania do sprzedawcy przed zakupem samochodu używanego

Kiedy już zdecydujemy się zadzwonić pod numer podany w ogłoszeniu, zapytajmy przede wszystkim, czy ogłoszenie jest nadal jest aktualne. W sytuacji, gdy sprzedawca zapyta, który samochód mamy na myśli, oznacza to, że mamy do czynienia z firmą. W związku z tym nie możemy dopytać o wrażenia z jazdy i użytkowanie samochodu. Przejrzyjmy inne oferty, które wystawił sprzedawca. Bądźmy też czujni, kiedy sprzedający wystawia samochód zarejestrowany na inną osobę.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu samochodu od komisu samochodowego?

Dlaczego samochody z komisów nie są tak chętnie brane pod uwagę przez większość kupujących? Przede wszystkim ze względu na fakt, że sprzedażą zajmują się profesjonalni handlarze, którzy są wyspecjalizowani w maskowaniu usterek i ukrywaniu prawdy. Wszystko po to, by szybciej i skuteczniej sprzedać towar.

Mają też zaprzyjaźnionych mechaników, którzy potrafią zamaskować usterkę, w taki sposób, by nie dało jej się szybko wykryć. Z drugiej zaś strony, zakup w komisie posiada pewne zalety. Jakie? Chronią nas przepisy konsumenckie oraz nie płacimy podatku od zakupu – koszt ponoszony jest przed sprzedającego na podstawie faktury zakupu.

Sprzedawcy, którzy prowadzą komisy, korzystają z usług profesjonalnych fotografów. Samochody fotografowane są w korzystnym świetle, w odpowiedniej perspektywie, a zdjęcia retuszowane. Jeśli znajdziemy odpowiadający naszym potrzebom model, warto w pierwszej kolejności skontaktować się ze sprzedawcą, by wysłał dodatkowe zdjęcia zrobione telefonem. Dzięki temu będziemy mieć pewność co do realnego wyglądu auta.

<h2>Jak sprawdzić numer VIN samochodu?</h2>
Wybierając samochód, musimy upewnić się też, czy samochód nie ma obić, rys i innych niepożądanych uszkodzeń. Szczególnie w sytuacji, jeśli znajdziemy auto za granicą lub musimy jechać po nie wiele kilometrów na terenie Polski. Podejmijmy próbę zebrania o samochodzie jak największej ilości informacji. Sprzedający zazwyczaj nie są zbyt rozmowni, więc sami musimy ustalić jak najwięcej informacji. Czasem wychodzi z założenia, że jeśli ktoś przyjedzie z daleka, to przymknie oko na drobne usterki. Zawsze należy poprosić o podanie numeru VIN i sprawdzić go w bazie Agencji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Nadzoru Transportu, gdzie dostępna jest cała historia pojazdu. Powinny być tam wymienione również wypadki i usterki samochodu, jeśli takie się zdarzyły.

Gdy jedziemy kupić samochód, warto zabrać ze sobą kogoś, kto się zna na samochodach. Nie zawsze najlepszym kompanem będzie bliski znajomy – zapytaj zaufanego mechanika, czy za odpowiednią opłatą nie pojechałby obejrzeć samochodu z ogłoszenia. To może znacznie ułatwić sytuację i zapobiec ewentualnym problemom w przyszłości. Nigdy nie ufajmy w pełni osobie, która sprzedaje nam samochód – wiadomo, że będzie chciała jak najszybciej sprzedać towar. Podjęcie złej decyzji może skutkować problemami w przyszłości i kosztownymi naprawami – poświęc więc swój czas, by cieszyć się swoim autem przez wiele lat.

Powiązane posty