SamochodyNajczęstsze przyczyny wypadków drogowych

Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych

W Polsce każdego roku odnotowujemy wiele wypadków samochodowych, w wyniku których duża liczba osób odnosi rany albo ponosi śmierć. Pomimo wielu akcji promocyjnych organizowanych przez policję w naszym kraju ciągle zbyt dużo osób ginie w wypadkach. Przyjrzyjmy się więc temu, jakie są najczęstsze przyczyny wypadków drogowych

Niedostosowanie prędkości do warunków jazdy

Okazuje się, że wielu polskich kierowców przecenia swoje możliwości a ich sposób jazdy nie odpowiada warunkom aktualnie panującym na drodze. Tutaj zawsze należy być czujnym, bo pogoda potrafi zmienić się bardzo szybko. Szczególnie osoby, które nie mają dużego doświadczenia, nie powinny jeździć zbyt szybko zimą, po zmroku czy w deszczu. 

Pośpiech

Życie w nieustannym pośpiechu to zmora dzisiejszych czasów. Mnóstwo osób pracuje w więcej niż jednym miejscu oraz dojeżdża daleko do pracy. Chcą oni zaoszczędzić każdą minutę snu, później wyjeżdżają na ostatnią chwilę a pośpiech powoduje występowanie zachowań ryzykownych. Gdy czas nas goni, często łamiemy przepisy i wyprzedzamy w sposób nieprawidłowy.

Piesi na drodze

Bardzo duża część wypadków w Polsce odbywa się z udziałem pieszych. Wielu kierowców zwyczajnie lekceważy osoby, które poruszają się pieszo i korzystają z chodników czy przejść na drogach. Z kolei piesi bywają niewidoczni i często zachowują się w sposób nieprzewidywalny. Potrafią w ostatniej chwili wejść lub wbiec na drogę. Każdy kierowca musi mieć jednak świadomość, że piesi są równoważnymi uczestnikami dróg i trzeba respektować ich prawa. 

Zły stan techniczny samochodu

Dość często przyczyną wypadku na drodze jest zły stan techniczny samochodu. Wielu kierowcom zdarza się zapominać o przeglądach technicznych. Są i tacy, którzy próbują z premedytacją omijać ten obowiązek. Tymczasem nie należy zaniedbywać swojego samochodu, bo małe usterki z czasem powodują większe awarie. Każdy kierowca powinien na czas wymienić płyny a także opony samochodowe. Warto też mieć zaprzyjaźniony warsztat samochodowy, gdzie regularnie można zadbać o swój samochód. 

Prowadzenie auta po spożyciu alkoholu

Ciągle mamy bardzo dużo wypadków, których sprawcy prowadzili pojazd pod wpływem alkoholu. Dodatkowo w ostatnich latach przybywa osób młodych, które prowadzą pod wpływem substancji psychoaktywnych. Są to zachowania zdecydowanie naganne, które nie powinny mieć miejsca. Pocieszające jest to, że rośnie świadomość społeczna i występuje coraz więcej obywatelskich zatrzymań pijanych kierowców. W ostatnim czasie podwyższone zostały także kary dla nietrzeźwych kierowców. 

Powiązane posty