PaliwoObjawy uszkodzonego filtru paliwa

Objawy uszkodzonego filtru paliwa

Co to jest filtr paliwa ? 

Filtr paliwa występuje w formie papierowego wkładu lub w postaci metalowej puszki najczęściej w kolorze srebrnym. Chroni przed przedostawaniem się do paliwa opiłków metalu, pyłu, brudu, cząsteczek rdzy czy skroplonej wody z paliwa. 

Rodzaje filtrów paliwa ?

W sprzedaży dostępne są kilka rodzajów filtrów. Dla silników typu diesel podczas zimy zalecany jest filtr paliwa z podgrzewaczem. Jego głównym atutem jest podgrzewanie oleju, przez co pozwala na bezproblemowy rozruch silnika i równą pracę. Dla silników zasilanych benzyną polecany jest filtr paliwa bez podgrzewacza, ze względu na to, że benzyna nie ma problemu z odpalaniem przy niskich temperaturach. Oprócz przedstawionych wyżej filtrów dla konkretnych typów silników, w sprzedaży dostępne są również:

  • filtr paliwa z magnesem — chroni przed przedostawaniem się drobinek metali 
  • filtr paliwa z czujnikiem wody — wyłapuje obecność wody w paliwie
  • filtr paliwa z odstojnikiem — do odstojnika odprowadzana jest woda z paliwa
  • filtr paliwa z zaworem zwrotnym — chroni przed cofaniem się paliwa 

Przedstawiona reszta filtrów polecane jest szczególnie do silników diesla ze względu na funkcje ochronne, jakie pełnią. 

Jakie są objawy uszkodzonego filtra paliwa ? 

Czasami zdarza się zapomnieć wymienić filtr paliwa. Objawy występujące przy jego zapchaniu mogą zmylić, ponieważ są podobne do typowych symptomów występujących przy innych usterkach samochodu. Do problemów, jakie występują przy zapchanym filtrze paliwa, zaliczono:

Problem z odpaleniem silnika.

Problemy z odpaleniem silnika są jednym z najczęściej występujących zjawisk, przy zbyt rzadkiej wymiany filtru. Najwięcej problemów, może to przysporzyć pojazdom zasilanym olejem napędowym podczas niskich temperatur. Zapchany filtr paliwa, może po prostu zamarznąć. 

Falowanie obrotów na biegu jałowym. 

Jeśli podczas postoju na światłach przy rozgrzanym silniku lub po odpaleniu obroty wahają się w okolicach biegu jałowego silnika tzn. 900 obr/min świadczyć, może to o zapchanym filtrze paliwa. 

Zwiększone zużycie paliwa.

Przy ekonomicznym stylu jazdy na trasach mieszanych, jeśli zużycie paliwa skoczyło, pomimo spokojnej jazdy i dobrych warunków na drodze, również należy sprawdzić, kiedy ostatnio był wymieniany filtr. 

Szarpanie podczas jazdy.

Szarpanie silnika, może być kolejnym objawem wskazującym na zapchany filtr paliwowy. Szczególnie jest to widoczne podczas ruszania lub jazdy pod górę. 

Kiedy wymieniać filtr paliwa?

Przeciąganie terminu wymiany filtra paliwa, może prowadzić do dodatkowych usterek w samochodzie. Przeciętna cena tego elementu waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych w zależności od rodzaju i producenta. Filtr najlepiej wymienić raz do roku w przypadku diesla lub maksymalnie raz na dwa lata w przypadku benzyny. Innym kryterium jest wymiana w momencie osiągnięcia między 40-50 tysięcy kilometrów od momentu zmiany elementu, jednakże jest to interwał podawany przez producentów. Użytkownicy pojazdów zalecają wymianę już w momencie osiągnięcia 10 tysięcy kilometrów. 

Samodzielna wymiana filtra paliwa.

Wymiana filtra paliwowego należy do jednych z najprostszych czynności, jakie można wykonać samodzielnie. Czynności serwisowe powinno się rozpocząć od zlokalizowania filtru oraz oczywiście zakupu nowego elementu. Filtr najczęściej znajduję się w okolicy kielichów przedniego zawieszenia lub ściany grodziowej silnika. W starszych samochodach może się znajdować bliżej zbiornika paliwa bądź w okolicy przewodów paliwowych. Jeśli posiadany filtr w samochodzie jest wymienny, należy otworzyć obudowę i wymienić papierowy wkład. W drugiej wersji należy wymienić w całości na nowy. 

Wymiana filtru w profesjonalnym serwisie. 

Należy jednak pamiętać, że jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy, lub nie czujemy się na siłach najlepiej zostawić tę czynność dla profesjonalistów. Samochód warto zostawić w autoryzowanym serwisie w momencie, gdy filtr znajduję się w baku paliwowym. Brak wiedzy i odpowiednich umiejętności, może spowodować dodatkowego szkody i koszty. 

 

 

 

Powiązane posty