MotocykleObowiązkowe wyposażenie motocykla

Obowiązkowe wyposażenie motocykla

Obowiązkowe wyposażenie motocykla

Bardzo zależy Ci na tym, by w 2023 roku stać się posiadaczem tego pojazdu jednośladowego? Jeśli tak, to zapraszamy do poniższego poradnika. Sprawdź, w co powinien być wyposażony każdy motocykl, by jeździło się nie tylko bezpiecznie, ale także zgodnie z przepisami.

Kask jest obligatoryjny

Osoby, które myślą o zakupie takich pojazdów jednośladowych powinny znać polskie prawo. Mówi ono, że osoba kierująca motocyklem musi posiadać kask. Tak samo, jak pasażer. Co ważne, tutaj nie ma znaczenia np. długość trasy. Niektórym kierowcom wydaje się, że przejażdżka do pobliskiego sklepu itp. nie wymaga zakładania kasku, lecz tak nie jest. Wszystko zostało dokładnie określone w przepisach. Kask jest także obligatoryjny niezależnie od prędkości jazdy. Co ważne, tego typu elementy powinny odpowiadać warunkom technicznym. Sugeruje to natomiast artykuł 40 (punkt 1) w ramach ustawy (z dnia 20 czerwca 1997 roku) zatytułowanej Prawo o ruchu drogowym. Co grozi za brak posiadania kasku? Jeśli chodzi o kierującego, to trzeba liczyć się z mandatem w wysokości 100 PLN. Dodatkowo nakładana jest kara w postaci dwóch punktów karnych. Jeśli kontrola „złapie” na gorącym uczynku nie tylko kierowcę, ale także pasażera, który również nie będzie posiadał kasku, to musi on zapłacić grzywnę (100 PLN). Nie wiesz, jakie elementy tego typu kupić? Jeśli decydujesz się np. na używane motocykle, to stare kaski mogą już nie być akceptowane przez polskie prawo. Warto bowiem zaznaczyć, że te produkty muszą obligatoryjnie posiadać certyfikat typu ECE R22-05. Przepisy nie definiują, jak powinien być ubrany motocyklista. Jest jednak jasne, że wybrane elementy mogą mieć znaczenie np. w czasie wypadku. Warto zatem zadbać o profesjonalny strój. Dodatkowo bardzo przydają się kamizelki odblaskowe, dzięki którym motocyklista jest bardziej widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

W co powinien być wyposażony motocykl?

Jakie jest <a href=”https://www.blogomotive.pl/jak-zaplanowac-wyprawe-motocyklowa/”>obowiązkowe wyposażenie motocykla</a>? Aby takie pojazdy jednośladowe zostały dopuszczone do ruchu po drogach polskich i zagranicznych, muszą posiadać homologację E lub ewentualnie e. To oznacza, że spełniają rozmaite normy bezpieczeństwa. Odpowiednio wyposażone motocykle posiadają zaś m.in.

  • Prędkościomierz – powinien on znajdować się w polu widzenia kierowcy motocykla
  • Sygnał dźwiękowy – musi on cechować się ciągłym tonem. Z kolei wymagany poziom dźwięku nie może być mniejszy od 87 dB
  • Minimum jedno lusterko zewnętrzne – powinno znajdować się po lewej stronie motocykla
  • Urządzenie zabezpieczające motocykl przed użyciem przez osoby niepowołane
  • Błotniki – ich szerokość nie może mniejsza niż szerokość opony danego pojazdu jednośladowego
  • Tłumik wydechu – jego poziom hałasu (dla motocykla o pojemności silnika do 125 cm3) nie może być większy niż 94 dB (w przypadku wyższych pojemności ten wskaźnik nie może przekraczać 96 dB)
  • Ogumienie pneumatyczne – powinno być ono dopasowane do nacisku kół zgodnie z wytycznymi producenta
  • Dwa niezależne hamulce – minimum jedno powinno działać na przednie koło, a drugie przynajmniej na tylne

Jakie oświetlenie jest niezbędne?

To nie koniec. Jeśli chcesz jeździć bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi na terenie naszego kraju przepisami, to powinieneś zatroszczyć się o właściwe oświetlenie. Przepisy dokładnie określają, co jest tutaj istotne. Każdy motocykl powinien zatem posiadać światła mijania (czyli tak zwane krótkie), światła drogowe (tak zwane długie), światła hamowania, światła oświetlające tablicę rejestracyjną (musi być ona dodatkowo odpowiednio zamontowana i czytelna), światła pozycyjne tylne, a także światła odblaskowe tylne. Ważne są także oczywiście dobrze działające kierunkowskazy (ten aspekt warto zatem sprawdzić przed wyruszeniem w trasę, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego). Co ważne, w przepisach można przeczytać, iż lampy powinny posiadać odpowiednie homologacje. Dlatego w czasie zakupów warto decydować się tylko na sprawdzone marki, które działają zgodnie z prawem.

Powiązane posty