MotocykleRejestracja motocykla

Rejestracja motocykla

Rejestracja motocykla

Masz zamiar kupić ten pojazd jednośladowy? Nie jest tutaj ważne, czy motocykl będzie nowy czy jednak używany. Zawsze musisz go bowiem odpowiednio zarejestrować. Dzisiaj zaś możesz przeczytać, co jest tutaj niezbędne!

Rejestracja motocykla: gdzie i kiedy jej dokonać?

Kupiłeś pojazd jednośladowy z Polski? A może od kogoś z innego kraju? Tak czy siak, musisz jak najszybciej dokonać rejestracji. Należy to zrobić w terminie 30 dni od momentu dokonania zakupu. Co ważne, trzeba w tym celu udać się do odpowiedniego Wydziału Komunikacji. Właściwego ze względu na Twoje aktualne miejsce zamieszkania. Tam odbędzie się <a href=”https://www.blogomotive.pl/jednoslady/“>rejestracja motocykla</a>. Warto zaznaczyć, że właściciel pojazdu jednośladowego po załatwieniu formalności powinien otrzymać tymczasowe tablice rejestracyjne oraz dowód rejestracyjny. Dzięki temu będzie mógł poruszać się po drogach (w oczekiwaniu na właściwe dokumenty na tej płaszczyźnie).

Rejestracja motocykla: co potrzebujesz?

Jeśli wybierasz się do Wydziału Komunikacji, to nie zapomnij zabrać ze sobą kilku ważnych dokumentów. Jest to m.in. umowa kupna-sprzedaży, która będzie stanowiła potwierdzenie nabycia pojazdu jednośladowego. Trzeba również mieć przy sobie kartę motocykla, czy kwitek potwierdzający posiadanie polisy typu OC. Obligatoryjnie należy przynieść ze sobą tablicę rejestracyjną i dowód rejestracyjny pojazdu. Aby się wylegitymować, musisz oczywiście posiadać dowód osobisty.

Czy rejestracja motocykla musi być dokonywana samodzielnie?

Na szczęście nie jest to obligatoryjne. Jeśli zatem ktoś np. dużo pracuje, to tymi zagadnieniami może zająć się np. ktoś z rodziny. Bardzo ważne jest jednak to, by ta osoba posiadała odpowiedni dokument, który będzie stanowił potwierdzenie, że ustanowiłeś ją pośrednikiem. Zazwyczaj nie jest to dodatkowo płatne. Chyba że pośrednikiem ma być ktoś spoza Twojej rodziny. Wówczas trzeba liczyć się z wydatkiem kilkunastu PLN (aktualnie jest to koszt 17 PLN).

Rejestracja motocykla: czy jest to kosztowne?

Niestety, przerejestrowanie motocykla nie jest darmowe. Z jakimi wydatkami w odpowiednim Wydziale Komunikacji trzeba się zatem liczyć? Jeśli zdecydujesz się na standardowe tablice rejestracyjne, to zapłacisz 40,50 PLN. Jak masz ochotę posiadać takie elementy jedyne w swoim rodzaju, to wówczas koszty będą sporo wyższe. Niekiedy ludzie decydują się jednak na taki krok, ponieważ to szansa na to, aby mieć spersonalizowane tablice rejestracyjne. Wydanie dowodu rejestracyjnego to aktualnie koszt rzędu 54,50 PLN. Dodatkowo ważne są naklejki na tablice rejestracyjne (12,50 PLN). Podstawowe opłaty wynoszą zatem sumarycznie 107,50 PLN. Niekiedy trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami fiskalnymi od całej operacji. Na szczęście nie są one duże i wynoszą około 2%.

Rejestracja motocykla kupionego w innym kraju jest droższa

A może kupiłeś motocykl od kogoś z innego państwa? W takim przypadku wydatki są niestety trochę wyższe. Sama karta pojazdu kosztuje już 75 PLN. Do tego trzeba doliczyć wydatki na tablice rejestracyjne, które wynoszą 40,50 PLN. Pozwolenie czasowe to koszt rzędu 13,50 PLN. Należy również mieć przygotowane pieniądze na dowód rejestracyjny wraz z kompletem znaków legalizacyjnych i opłatą ewidencyjną (68,50 PLN). Łącznie trzeba zatem wydać 197,50 PLN.

Nie zapominaj o polisie OC

Od stycznia 2023 roku wzrosło minimalne wynagrodzenie. Pewnie zastanawiasz się, co to ma w ogóle wspólnego z tym tematem. Okazuje się, że od tej wartości zależą m.in. kary za brak wykupienia w odpowiednim terminie polisy OC. Od początku tego roku minimalna sankcja (za spóźnienie wynoszące od 24 do 72 godzin) wynosi 230 PLN. Jeśli zwłoka wyniesie od czterech do 14 dni, to wówczas zapłacisz 580 PLN. Z kolei maksymalna możliwa kara to aktualnie 1160 PLN. Będzie ona nałożona na właściciela pojazdu jednośladowego, jeśli spóźnienie wyniesie ponad dwa tygodnie. Co ważne, te sankcje jeszcze wzrosną. W końcu od 1 lipca 2023 roku po raz kolejny… podwyższy się wartość minimalnego wynagrodzenia. Najlepiej zatem pilnować tego tematu, by nie płacić żadnych kar.

Powiązane posty