Samochody używaneSamochody używane - kupno/sprzedaż na co uważać

Samochody używane – kupno/sprzedaż na co uważać

Zakup używanego samochodu może zaoszczędzić fortunę w stosunku do równoważnego, fabrycznie nowego modelu, ale wiąże się z tym również ryzyko. Należy zachować szczególną ostrożność, aby upewnić się, że dokonujesz właściwego zakupu i nie sprzedajesz czegoś, co może Cię prześladować. Nasz ostateczny przewodnik oferuje wszelką pomoc, aby pomóc Ci kupić z ufnością i uzyskać właściwą ofertę.

Kupno używanego samochodu od dealera, niezależnego warsztatu lub firmy zajmującej się handlem na podjeździe

Jeśli jesteś zdenerwowany kupnem używanego samochodu, dealer lub handlarz jest łatwiejszym miejscem do rozpoczęcia, ponieważ zakup prywatny często wymaga większej wiedzy na temat samochodów. Po pierwsze, należy zrozumieć, co oznacza pojęcie handlarza, ponieważ może się ono znacznie różnić. Przedsiębiorca jest zdefiniowany jako osoba działająca w celach związanych z jej handlem, biznesem, rzemiosłem lub zawodem, co oznacza, że mogą się one wahać od pojedynczej osoby kupującej i sprzedającej samochody na swoim podjeździe, do franczyzowego dealera sprzedającego nowe i prawie nowe samochody.

Różnica pomiędzy tymi handlowcami polega na poziomie przygotowania i wsparcia posprzedażowego, które otrzymasz, a także na kosztach, które będziesz musiał zapłacić za te premie – im większy biznes, tym więcej zasobów mają, ale także więcej kosztów ogólnych, które muszą płacić, co spowoduje wzrost kosztów. Franczyzowych dealerów są na największym końcu spektrum, z jednoosobową bandą handlowców podjazdów na drugim i zwykle niezależne garaże siedzące gdzieś pośrodku.

Sprawy do rozważenia

Główny dealer lub warsztat samochodowy prawdopodobnie przeprowadził rygorystyczną kontrolę używanego samochodu i oferuje dobrą gwarancję (zwykle sześć lub 12 miesięcy). Chociaż będzie to miało swoją cenę – zwiększając całkowity koszt zakupu samochodu – może zaoferować Ci bezcenny spokój ducha, wiedząc, że samochód został dokładnie sprawdzony i jest objęty gwarancją. Zakup od przedsiębiorcy podjazdu może zaoszczędzić te wyższe koszty z przodu, ale może okazać się fałszywe oszczędności, ponieważ samochód może skończyć się kosztuje więcej w naprawach – jest prawdopodobne, że ta osoba zrobiła niewiele więcej niż dać samochód szybkie mycie po odebraniu go z aukcji, pamiętaj.

Chociaż wszyscy handlowcy zgodnie z prawem muszą przestrzegać ustawy o prawach konsumenta – co oznacza, że możesz mieć prawo do naprawy, wymiany lub zwrotu pieniędzy, jeśli pojazd nie jest uznany za “odpowiedni do celu” lub “o zadowalającej jakości” – działanie w tym zakresie może okazać się bólem głowy, jeśli sprzedawca nie ma skrupułów. Być może trzeba będzie działać szybko, ponieważ prawo do odrzucenia pojazdu i żądania pełnego zwrotu pieniędzy z powodu usterki jest zwykle ograniczone do pierwszych 30 dni, a to, do czego jesteś uprawniony, różni się po upływie tego terminu.

Jak podjąć decyzję

Zastanów się, czego szukasz i do czego potrzebujesz samochodu. Jeśli samochód jest inwestycją – twój rodzinny samochód, być może, na następne 10 lat – może mieć sens płacenie za bezpieczeństwo, które otrzymujesz od garażu.

Ale jeśli jest to być może przejściowy samochód za 6000 zł, a koszt z góry jest największym czynnikiem, może mieć sens poświęcenie gwarancji dla najtańszej możliwej ceny. Niezależne warsztaty mogą różnić się wielkością (i jakością), ale zazwyczaj obsługują środkową część sprzedaży samochodów – tj. pojazdy zbyt stare dla głównych dealerów. Zaletą niezależnych warsztatów jest to, że często dbają o swoją reputację, a wyszukiwanie online może ujawnić, jak szczęśliwi są poprzedni klienci.

Bądź jednak ostrożny, niektóre z nich niekoniecznie wykonały ogromną pracę, aby przygotować samochody do sprzedaży, i upewnij się, że przeczytasz warunki każdej gwarancji, którą oferują – nie zawsze są warte papieru, na którym są napisane.

Kupowanie używanego samochodu prywatnie

Jeśli masz ograniczony budżet, prywatny zakup używanego samochodu może okazać się znacznie tańszą opcją niż wizyta u dealera, ale czy jest to najlepsze rozwiązanie?

Używane samochody są zwykle wyceniane znacznie taniej, gdy są sprzedawane prywatnie niż u dealera i często jest więcej miejsca na negocjacje, ponieważ sprzedawca nie próbuje osiągnąć zysku.
Zakup prywatny daje doskonałą okazję do poznania poprzedniego właściciela samochodu i zorientowania się, jak dobrze był on zadbany. Na przykład, jeśli jest czysty, z kilkoma drobnymi usterkami karoserii, to prawdopodobnie był zadbany przez całe swoje życie. Ponieważ większość dealerów ma profesjonalnego serwisanta, który czyści wszystkie ich samochody, trudniej jest stwierdzić, jak dobrze były one utrzymywane.
Spotkanie z poprzednim właścicielem daje Ci również możliwość poznania jego motywów sprzedaży – czy ma prawdziwy powód, czy jest to problematyczny samochód, którego chce się pozbyć?

Powiązane posty