SamochodyW co powinien być wyposażony samochód?

W co powinien być wyposażony samochód?

W co powinien być wyposażony samochód?

Analizujesz to zagadnienie? Masz zamiar niedługo kupić nowy samochód? Jeśli chcesz uniknąć mandatów w czasie kontroli, to musisz wyposażyć pojazd w odpowiednie elementy. Co jest tutaj niezbędne?

Obligatoryjne wyposażenie gwarantowane przez producenta

Masz w planach zakup nowego wozu? Porządny producent przed dopuszczeniem aut do sprzedaży musi zatroszczyć się o dostosowanie się do rozmaitych norm bezpieczeństwa itp. W związku z powyższym samochód powinien posiadać stosowną homologację. Chodzi tutaj o procedury dotyczące sprawdzenia norm technicznych. Homologacja jest związana nie tylko z samochodami, ale także np. poszczególnymi częściami. Jeśli zatem będziesz kupował nowy pojazd, to warto zweryfikować to zagadnienie. Oczywiście, na tym Twoje obowiązki się nie kończą. Zgodnie z prawem, właściciel pojazdu musi na bieżąco usuwać wszystkie powstałe usterki (samodzielnie lub dzięki pomocy fachowców z warsztatów samochodowych). Warto dodać, że obowiązujące przepisy nakazują, by posiadany pojazd nie stwarzał zagrożenia – nie tylko dla Ciebie, ale tak samo dla innych uczestników ruchu drogowego.

Gaśnica jest obowiązkowa!

Kompletnie nie wiesz <a href=”https://www.blogomotive.pl/samochody-nowe/”>w co powinien być wyposażony samochód</a>? Na szczęście tych obligatoryjnych elementów w praktyce wcale nie jest tak dużo. Jeśli posiadasz auto zarejestrowane na terenie naszego kraju, to musisz zadbać między innymi o sprawną gaśnicę. Eksperci rekomendują tutaj posiadanie produktów typu BC. Wszystko dlatego, że umożliwiają one gaszenie płynów i gazów. Alternatywnie możesz zdecydować się na produkty typu ABC. Służą one do gaszenia płynów, gazów i zarazem ciał stałych. Warto, w czasie zakupów, zwrócić uwagę na pojemność. Chodzi o to, by zawartość środka gaśniczego wynosiła minimum 1 kg. W tym przypadku także ważne jest to, aby posiadana gaśnica miała homologację. Jeśli ważność tego produktu wygaśnie, to na szczęście nie otrzymamy mandatu. Warto jednak (dla własnego bezpieczeństwa) pilnować tego zagadnienia. Pamiętaj także o tym, by przewozić gaśnicę w takim miejscu, aby w razie czego mieć do niej swobodny dostęp. Dlatego rekomenduje się, by była ona trzymana w bagażniku. Kiedy jeszcze warto posiadać gaśnicę? W czasie rutynowego badania technicznego. Jej brak może skutkować tym, że auto nie przejdzie tego testu i w praktyce nie zostanie dopuszczone do jazdy po drogach polskich i zagranicznych.

Nie zapominaj o trójkącie ostrzegawczym i czytelnej tablicy rejestracyjnej

Każdy pojazd powinien być wyposażony również w trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. Ten element może Ci się przydać np. w czasie awarii. Dzięki niemu zasygnalizujesz innym uczestnikom ruchu drogowego, że coś dzieje się na drodze i muszą zwolnić itd. Przepisy prawne zwracają uwagę także na tablice rejestracyjne. Muszą być one przede wszystkim czytelne, aby kierowca pojazdu mógł być w razie czego szybko zidentyfikowany. Tablica rejestracyjna nie może być także niczym zasłonięta.

Co warto posiadać w apteczce?

Aktualnie w Polsce nie ma obowiązku posiadania w swoim samochodzie apteczki. Eksperci rekomendują jednak, by i tak ją mieć. Dlaczego? W wielu krajach ten obowiązek nadal istnieje. Jeśli zatem często podróżujesz, to dobrze byłoby posiadać ten element (dodatkowo odpowiednio wyposażony). Poza tym każdy kierowca ma obowiązek udzielenia pomocy. Np. jeśli zauważy wypadek na drodze. A wtedy apteczka bardzo się przydaje. Co powinno się w niej na co dzień znajdować? Chodzi m.in. o bandaże i plastry z opatrunkami, rękawiczki ochronne, środki dezynfekujące, koc termoizolacyjny, opaski uciskowe, chusty trójkątne, czy ustniki (te ostatnie elementy bardzo przydają się w czasie wykonywania sztucznego oddychania).

Z jakimi sankcjami należy się liczyć?

Jeśli nie będziesz posiadać obligatoryjnych przedmiotów na wyposażeniu swojego samochodu, to musisz liczyć się z mandatami – w czasie kontroli drogowej. Jakie są aktualnie stawki? Za brak posiadania gaśnicy lub trójkąta ostrzegawczego można otrzymać nawet 500 PLN. Jeśli zaś będziesz posiadał np. nieczytelną tablicę rejestracyjną (z powodu chociażby śniegu), to Policjant może Ci wlepić mandat w wysokości 100 PLN.

Powiązane posty