Mimo, że są to bez wątpienia cztery najważniejsze elementy każdego samochodu, opony mogą być zaskakująco zaniedbywane przez kierowców. A im dłużej o nie nie dbamy, tym poważniejsze mogą być tego konsekwencje. Nie tylko pogarszają osiągi pojazdu i wymagają kosztownych napraw, ale także narażają Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego na poważne ryzyko obrażeń lub gorszego samopoczucia. Zamiast pozostawiać sprawy przypadkowi, możesz zminimalizować niebezpieczeństwo związane ze zużytymi oponami, poświęcając im uwagę, na którą zasługują. Aby zapewnić właściwą konserwację, oto kilka przydatnych wskazówek, które możesz wykorzystać, aby utrzymać opony w najlepszej formie.
Regularnie sprawdzaj ciśnienie
Niezależnie od tego, czy ciśnienie w oponach jest zbyt wysokie, czy zbyt niskie, może mieć ono ogromny wpływ na sterowność, prowadzenie, hamowanie i przebieg samochodu. Nieprawidłowe ciśnienie zwiększa również zużycie paliwa, pozostawiając je narażone na zużycie, a z czasem może doprowadzić do ich rozerwania, co spowoduje utratę kontroli nad samochodem. Możesz uniknąć uszkodzeń i nieplanowanych przestojów, sprawdzając ciśnienie w oponach, w tym w zapasowych, co najmniej raz w miesiącu. Jeśli nie przestrzegasz tej rutyny, pamiętaj o sprawdzeniu ciśnienia przed dłuższą podróżą lub jeśli Twój samochód przewozi szczególnie ciężkie ładunki.
Sprawdź, czy nie ma uszkodzeń
Opony Twojego samochodu przejeżdżają przez sporą część szkła, kamieni i innych przydrożnych śmieci, dlatego ważne jest, abyś sprawdził, czy na oponach nie ma żadnych śladów uszkodzeń. Jeśli zauważysz jakiekolwiek przecięcia, przebicia lub wybrzuszenia, jak najszybciej oddaj je do sprawdzenia przez specjalistę i w razie potrzeby napraw. W niektórych przypadkach konieczna będzie całkowita wymiana opony. Jeśli podczas jazdy dojdzie do przebicia opony, wymień ją na zapasową, jeśli to możliwe, zanim udasz się do najbliższego warsztatu; opony zapasowe są przeznaczone tylko do użytku tymczasowego, więc należy je jak najszybciej wymienić na zwykłe. Należy pamiętać o zmianie sposobu jazdy w przypadku korzystania z opony zapasowej. Większość opon zapasowych to obecnie opony typu run-flat, które są znacznie cieńsze niż tradycyjne opony, więc nie należy na nich jeździć powyżej 50 km/h.
Trzymaj się dozwolonej głębokości bieżnika
Odpowiednia głębokość bieżnika zapewnia lepsze osiągi w złych warunkach pogodowych. Jeśli głębokość jest niewystarczająca, to nie tylko nie będą one w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu przyczepności, ale również będziesz łamał prawo. Wszystko, co jest poniżej minimalnej dopuszczalnej głębokości 1,6 mm może potencjalnie skutkować zakazem prowadzenia pojazdów i grzywną w wysokości 10 000 funtów. Co najmniej, nie zdasz również egzaminu MOT, jeśli będą poniżej limitu.
Wyrównaj i wyważ koła
Wyrównanie opon gwarantuje, że samochód będzie się prowadził jak najlepiej i zmniejszy zużycie opon. Podobnie, wyważenie kół zapewnia równomierny kontakt z nawierzchnią drogi, dzięki czemu żadna opona nie zużywa się bardziej niż pozostałe. Jeśli czujesz ciągnięcie w lewo lub w prawo albo odczuwasz zwiększone wibracje kierownicy, być może trzeba będzie wyrównać lub wyważyć koła. W takim przypadku należy udać się do warsztatu samochodowego, aby wszystko dokładnie sprawdzić.
Podkręć swój montaż
Kiedy podjeżdżasz do parkingu na ruchliwej ulicy lub wykonujesz manewr omijania czegoś na drodze, nie da się uniknąć montażu na krawężniku. Jednak wielokrotne manewrowanie samochodem w ten sposób może spowodować, że ściana boczna opony zostanie ściśnięta między krawężnikiem a kołem, co spowoduje jej osłabienie i ponownie grozi wybuchem. Staraj się tego unikać, ale jeśli już musisz, to przynajmniej zachowaj ostrożność. Wspinaj się na krawężnik powoli, pod ostrym kątem i staraj się nie zgarniać na chodnik, aby nie uszkodzić opon i stopów.
Zachowanie dobrych nawyków za kierownicą
Oprócz ważnej konserwacji, samo przyzwyczajenie się do dobrych nawyków jazdy może również bardzo pomóc. Nadmierne hamowanie i przyspieszanie podczas jazdy lub ciągłe zatrzymywanie się i ruszanie w korku może być fatalne dla opon, powodując ich szybsze zużycie. Warto więc jeździć tak płynnie, jak to tylko możliwe. Unikaj wyboistych nawierzchni i niebezpieczeństw, takich jak wyboje, i upewnij się, że zwalniasz na wybojach, aby zapobiec rozregulowaniu kół.