Car detailingCzym jest car detailing? Czy na pewno Twój samochód go potrzebuje?

Czym jest car detailing? Czy na pewno Twój samochód go potrzebuje?

Wysokiej jakości rezultaty, jakie oferuje profesjonalny car detailing to tylko jeden z powodów, dla których tak wiele osób decyduje się na zainwestowanie w takie usługi. W dzisiejszych czasach właściciele samochodów coraz częściej decydują się na rezygnację z wykonywania ich samodzielnie. Oczywiście, istnieją korzyści i wady tej stale rozwijającej się branży i warto być ich świadomym!

Czym jest detailing samochodowy?

Więc właściwie co oznacza detailing samochodu? Niezależnie od tego, czy nazwiemy to detailingiem czy valetingiem, profesjonalne usługi pielęgnacji pojazdów tego typu polegają na bardzo szczegółowych zabiegach na samochodzie. W dużej mierze opierają się one na czyszczeniu, ale nigdy nie należy mylić detailingu z przeciętnym myciem w niedzielny poranek. Jest to nieporównywalnie więcej!

Proces auto detailingu obejmuje głębokie czyszczenie wnętrza i zewnętrznej części samochodu, a także szereg poprawek kosmetycznych. Ma na celu przywrócenie czystości i świeżości we wszystkich możliwych aspektach, przywracając samochód do stanu fabrycznego, gdy tylko jest to możliwe.

Co obejmuje car detailing?

Dokładna lista zadań zawartych w każdym detalu samochodowym może się różnić w zależności od ceny i czasu trwania. Najczęstsze usługi valetingu obejmują następujące elementy wewnętrzne i zewnętrzne :

Czyszczenie wnętrza samochodu i detale:

 • Czyszczenie dywanów i mat
 • Czyszczenie otworów wentylacyjnych
 • Czyszczenie okien
 • Czyszczenie i obróbka deski rozdzielczej
 • Czyszczenie tapicerki
 • Odświeżacz powietrza

Detailing zewnętrzny:

 • Czyszczenie stopów
 • Czyszczenie opon
 • Mycie nadwozia/czyszczenie i woskowanie
 • Polerowanie i polerowanie
 • Mycie okien

Detailing samochodów staje się coraz bardziej popularny, ponieważ przynosi długotrwałe korzyści dla pojazdu, które wykraczają poza nadanie mu ładnego wyglądu i zapachu. Usługi detailingu samochodowego zazwyczaj wykorzystują produkty, które chronią samochód przed skutkami trudnych warunków atmosferycznych, na przykład, i mogą sprawić, że lakier pojazdu będzie nieco bardziej odporny na zarysowania. Dlatego też oryginalny auto detailer może również oferować tę usługę, zarówno w przypadku nowych samochodów, jak i tych już sprzedanych.

Poprawa stanu kosmetycznego samochodu poprzez detailing może mieć również wpływ na wartość odsprzedaży pojazdu. Wzrost wartości, oczywiście, zależy od rodzaju i stanu pracy samochodu jako całości, ale profesjonalny szczegół może zwiększyć wartość odsprzedaży nawet o 5% – 10% (lub nawet 15% w niektórych przypadkach).

Plusy i minusy detailingu pojazdów

Istnieją plusy i minusy profesjonalnego auto detailingu, tak jak ze wszystkim, ale korzyści naprawdę przewyższają koszty.

W rzeczywistości, koszt detailingu pojazdu jest największym, a zwykle jedynym minusem dla większości ludzi. Jak wspomniano wcześniej, choć, to tag cena będzie zależeć od tego, kto idziesz do i co ich szczegóły obejmuje.

Plusy, z kolei, są liczne i obejmują:

Profesjonalna jakość wykończenia
Czyszczenie wewnątrz i na zewnątrz
Naprawa uszkodzeń kosmetycznych i retusz (w niektórych przypadkach)
Ochrona przed warunkami atmosferycznymi i uszkodzeniami dla obrabianych powierzchni
Wygoda
Pod koniec dnia większość ludzi, którzy wybierają profesjonalne usługi detailingowe, robi to ze względu na wysokiej jakości wyniki i wygodę posiadania eksperta podejmującego pracę dla nich.

W końcu ci, którzy uważają, że koszty są wygórowane lub którzy lubią ten proces, mogą spróbować samodzielnej pielęgnacji samochodu. Istnieje wiele różnych narzędzi i produktów do detailingu dostępnych w sklepach motoryzacyjnych lub w specjalistycznych markach.

Jak wykonać car detailing w samochodzie

Jeśli jesteś zdeterminowany i chętny do doskonalenia sztuki car detailingu siebie, istnieje kilka rzeczy, które trzeba będzie zdobyć, i kilka umiejętności, które trzeba będzie doskonalić.

Po pierwsze i najważniejsze, będziesz potrzebował zestawu do detailingu samochodu – oznacza to ręczniki z mikrofibry, bufory, polerki, woski i myjki (a także kilka specjalistycznych szczotek do kół). Przydatny jest również dostęp do parownicy do tapicerki i kilku narzędzi do korekty lakieru, jeśli chcesz uzyskać profesjonalne wykończenie w domu.

Kiedy już masz to, czego potrzebujesz, powinieneś pracować przez 12 podstawowych kroków detailingu:

Koła
Mycie wstępne (aby zmiękczyć i usunąć uporczywe zabrudzenia)
Piana śnieżna
Wash
Dekontaminacja (rozpuszczanie żelaza, usuwanie zanieczyszczeń, usuwanie plam smoły)
Suszenie (ręcznikiem z mikrofibry)
Polerowanie
Glazurowanie
Woskowanie/uszczelnianie
Szyby i powierzchnie wewnętrzne
Pielęgnacja opon
Parowanie i dezodoryzacja tapicerki

Powiązane posty