SamochodyGdzie sprzedać samochód? Porady dla sprzedających

Gdzie sprzedać samochód? Porady dla sprzedających

Sprzedaż samochodu to coś, co prędzej czy później czeka praktycznie każdego kierowcę. Jeśli ktoś ma okazję robić to po raz pierwszy, może czuć się nieco zagubiony. Natychmiast pojawia się szereg pytań natury prawnej i praktycznej: gdzie można sprzedać używane auto? Czy autokomis będzie najlepszym wyjściem? O czym pamiętać, podejmując taką decyzję? Na te i inne pytania odpowiemy poniżej!

Najlepsze sposoby na sprzedaż samochodu

Odpowiedzi na pytanie, gdzie sprzedać samochód w Bydgoszczy lub dowolnym innym polskim mieście, jest wiele, natomiast nie wszystkie są równie atrakcyjne dla sprzedających. Wśród najczęściej wybieranych przez kierowców rozwiązań należy wymienić autokomis, skup samochodów, a także samodzielną sprzedaż poprzez internetowe ogłoszenia (ewentualnie sprzedaż w kręgu rodziny i znajomych).

Autokomis i skup aut są niekiedy ze sobą utożsamiane, w rzeczywistości jednak to dwa zupełnie inne rozwiązania. Oba mają jednak istotne zalety z punktu widzenia dotychczasowego właściciela auta. Mianowicie autokomis pełni rolę pośrednika w transakcji między sprzedającym a kupującym. Zwykle wygląda to tak, że przyjmuje od sprzedającego pojazd, wystawia go na swoim placu, a także umieszcza ogłoszenia w Internecie, po czym rozmawia z potencjalnymi kupującymi i pomaga we wszelkich formalnościach. To, jak długo potrwa cały proces, zależy od tego, jak szybko uda się znaleźć chętnego na dane auto.

Natomiast skup samochodów działa w ten sposób, że najpierw firma skupuje auta od sprzedających, a potem, już jako ich właściciel, wystawia je na sprzedaż. W ten sposób dotychczasowy właściciel nie musi długo czekać na otrzymanie środków, ponieważ sprzedaż odbywa się od ręki.

Zarówno w przypadku autokomisu, jak i skupu aut, dużym plusem jest brak konieczności samodzielnego promowania oferty i wchodzenia w interakcje z kolejnym użytkownikiem pojazdu. Mamy kontakt jedynie z firmą, która skupuje lub pośredniczy w sprzedaży aut, czyli z profesjonalistami. Oszczędzamy w ten sposób mnóstwo czasu, a także nerwów.

Pośrednik lub skup czy sprzedaż samodzielna — co wybrać?

Każdy, kto miał do czynienia z samodzielnym poszukiwaniem kupującego, wie, jakie bywa to uciążliwe, od niepojawiania się na umówione oględziny pojazdu, po uciążliwe negocjacje. Potencjalnie można w ten sposób uzyskać wyższą kwotę za sprzedaż, ale nie jest to gwarantowane, a za zmarnowany czas na ostatecznie nieudane transakcje nikt sprzedającemu nie zapłaci.

Teoretycznie sprzedaż auta członkowi rodziny lub znajomemu usuwa ten problem, ale w praktyce generuje nowe (oczekiwanie zniżki przez kupującego, ewentualne kłótnie i rozłamy relacji, gdyby z samochodem okazało się w późniejszym czasie być coś nie tak). Stąd też obecnie tak popularna jest praktyka korzystania z usług skupów aut (co jest najszybszą opcją), ewentualnie autokomisów.

Powiązane posty