Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że istniej mnóstwo sposobów na zabezpieczenie lakieru samochodowego. Świetnym przykładem będzie zastosowanie takich produktów jak: detailery, woski samochodowe, powłoki polimerowe, powłoki kwarcowe. Jakie są największe zalety poszczególnych rozwiązań? Jakie kwestie powinno się uwzględnić przed podjęciem decyzji o wyborze metody?
Detailery
Detailery są w najprostszym możliwym ujęciu specjalistycznymi środkami. Cechują się właściwościami nabłyszczającymi. Bardzo często są wzbogacane woskami. Ich nałożenie jest niezwykle proste. W zdecydowanej większości przypadków dostępne są w postaci płynu rozpylanego za pomocą atomizera. Zadaniem użytkownika jest rozprowadzenie go po karoserii za pomocą szmatki z mikrofibry. Ponadto wspomniane detailery mogą zostać dodatkowo wzbogacone przez producenta w składniki hydrofobowe. W ten prosty sposób woda nie tylko będzie odpychana od powierzchni lakieru, ale również znacznie lepiej po niej spływała. Użytkownicy mogą dzięki temu uchronić swój pojazd przed nieestetycznymi zaciekami. Rekomendowane jest stosowanie tych środków jako dodatkowe wzmocnienie warstwy, która została nałożona wcześniej.
Woski samochodowe
Osoby, których celem jest ochrona lakieru w aucie powinny zaopatrzyć się w woski samochodowe. Zapewniają one ochronę przed drobnymi rysami, promieniami UV czy przywieraniem brudu do powierzchni lakieru. Wykazują się również właściwościami nabłyszczającymi i hydrofobowymi. Ogromną popularnością cieszą się naturalne woski zawierające w składzie woski pszczele lub wosk carnauba. Warto zaznaczyć, że mają nie tylko przyjemny zapach, ale również cechują się znacznie lepszymi właściwościami nabłyszczającymi. Z kolei woski syntetyczne będą dłużej utrzymywały się karoserii. Właściciele samochodów w porównaniu do naturalnych odpowiedników będą mogli zaaplikować je łatwo i szybko. Świetnym rozwiązaniem będzie także postawienie na woski koloryzujące. Zawierają one dodatkowe barwinki. Pozwalają także na zamaskowanie drobnych zarysowań czy pogłębienie koloru.
Powłoki polimerowe
Należy mieć świadomość, że działanie powłok polimerowych jest zbliżone do działania wosków. Ich atutem jest zarówno większa trwałość, jak i znacznie lepsze właściwości hydrofobowe. Nie można pod żadnym pozorem zapomnieć, że wykazują się odpornością na wysokie temperatury, a także promieniowanie UV. Wśród nielicznych wad trzeba wymienić mniejszy połysk. Godny uwagi jest fakt, że powłoka polimerowa jest cieniutką warstwą środka ochronnego. Oznacza to tym samym, że dana osoba może nałożyć ją samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalistów. Proces jest podobny do lakierowania. Będzie wymagał ogromnej precyzji, a także czasu. Właściciele samochodów, którzy chcieliby dowiedzieć się, jak prawidłowo nałożyć powłokę polimerową, powinni bardzo dokładnie zapoznać się z informacjami znajdującymi się na stronie internetowej blogomotive.pl.
Powłoka kwarcowa
Powłoka kwarcowa jest doskonałą inwestycją w dłuższej perspektywie. Pozwala użytkownikom zabezpieczyć lakier nawet na kilkanaście miesięcy. Omawiane rozwiązanie będzie chronić przed ewentualnymi zarysowaniami lakieru, promieniami słonecznymi. Powłoka kwarcowa zabezpieczy także przed różnego rodzaju szkodliwymi substancjami. Świetnymi przykładami mogą być ptasie odchody, kwaśne deszcze czy sól drogowa. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że powłoka nakładana jako płyn będzie stopniowo zmieniała konsystencję w żel. Z kolei na samym końcu stanie się warstwą stałej substancji.
Należy zaznaczyć, że właścicielowi samochodu będzie znacznie łatwiej utrzymać w czystości powierzchnię lakieru z warstwą kwarcową. W najprostszym możliwym ujęciu brud nie przyczepi się do niej zbyt mocno. Ogromnym atutem będzie także zdecydowanie niższa cena w porównaniu do powłoki ceramicznej. Obecnie istnieje możliwość zaopatrzenia się w powłoki kwarcowe przeznaczone do samodzielnego nałożenia. Jest to jednak stosunkowo wymagający zabieg. Istotne znaczenie będzie miało właściwe przygotowanie powierzchni.