SamochodyJak dobrać kołpaki do kół samochodu? 

Jak dobrać kołpaki do kół samochodu? 

Nie da się zaprzeczyć, że odpowiednio dobrane, estetyczne i wysokiej jakości kołpaki podnoszą atrakcyjność wizualną auta. Taki element szczególnie sprawdzi się w przypadku samochodów używanych, w których stalowe felgi mają dużo widocznych śladów użytkowania, czy nawet korozji. Jak dobrać kołpaki do kół samochodu? Zobacz, na co zwrócić uwagę. 

Po co są kołpaki? 

Kołpaki https://wyposazeniesamochodowe.pl/kolpaki-69.html w samochodach osobowych mają kilka podstawowych funkcji. Jakich? Przede wszystkim chronią felgę i zacisk hamulcowy przed nadmiernym zabrudzeniem. Ponadto poprawiają aerodynamikę samochodu i wygląd auta. I to ta ostatnia kwestia wbrew pozorom jest najważniejsza. Estetyczny kołpak przekłada się na ogólny wygląd samochodu. Głównym zadaniem kołpaków jest więc ukrycie widocznych części felgi, takich jak śruby i piasty, nadając kołom jednolity wygląd. 

Jednak kołpaki mają także praktyczną stronę zastosowania. Elementy te chronią felgi i zaciski hamulcowe przed różnego rodzaju zabrudzeniami. Brud ulicy, czy też sól, którą zimą posypywana jest jezdnia, mają negatywny wpływ na stan układu hamulcowego oraz wygląd stalowych felg. Jeśli więc chcesz zabezpieczyć samochód przed powyższymi czynnikami, to warto zainwestować w odpowiednie felgi.

Jak wybrać rozmiar kołpaków?

Pierwszą kwestią, na jaką musimy zwrócić uwagę przy poszukiwaniu kołpaków, to zewnętrzna średnica felgi. W samochodach osobowych wynosi ona zazwyczaj od 13 do 18 cali. Informację o średnicy znajdziesz na oponach założonych na felgi, do których są  przeznaczone kołpaki. Z boku opony znajduje się seria liczb, na przykład “205/55 R16”. Pierwsza liczba (205 w tym przypadku) oznacza szerokość opony w milimetrach. Druga liczba (55) oznacza profil opony, czyli stosunek wysokości bocznego profilu do szerokości opony, wyrażony w procentach. Ostatnia liczba (16) oznacza średnicę felgi w calach, do której pasuje ta opona.

Wybierz kołpaki o średnicy odpowiadającej średnicy felg. Jeśli opona ma rozmiar 16 cali, wybierz kołpaki o średnicy 16 cali. Ważne jest dopasowanie średnicy kołpaka do średnicy felgi, aby kołpaki dało się prawidłowo zamontować oraz, aby dobrze się trzymały. 

Ponadto upewnij się, że kołpaki pasują do stylu i preferencji estetycznych. Kołpaki są dostępne w różnych wzorach, kolorach i stylach, wybierz więc takie, które podobają Ci się najbardziej i pasują do wyglądu Twojego samochodu.

Czy mocowanie kołpaków ma znaczenie? 

Istotnym aspektem jest również sposób mocowania kołpaków. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie metalowego pierścienia do montażu. Pozwala on na szybkie i łatwe założenie kołpaka na wcisk. Niemniej jednak, w przypadku najtańszych modeli, pierścienie te mogą równie szybko się odczepić. Dlatego warto dodatkowo zabezpieczyć je przy użyciu trytytki. Na rynku dostępne są również droższe kołpaki, które są mocowane za pomocą śrub i kół. Przy wyborze takiego kołpaka musimy uwzględnić nie tylko średnicę koła, ale także ilość śrub i ich rozstawienie.

Jak dbać o kołpaki? 

Kołpaki należy regularnie czyścić, aby utrzymać ich estetyczny wygląd. W tym celu możesz użyć delikatnego detergentu i miękkiej szczotki lub gąbki. Pamiętaj jednak, aby unikać agresywnych środków czyszczących lub narzędzi, które mogą uszkodzić powierzchnię kołpaka. 

Jeśli kołpak ulegnie uszkodzeniu lub zagubieniu, możesz go zazwyczaj wymienić na nowy. Istnieje wiele sklepów motoryzacyjnych, które oferują kołpaki pasujące do konkretnych modeli samochodów. Wysokiej jakości kołpaki do samochodów znajdziesz w sklepie Wyposażenie Samochodowe. Dostawca oferuje kołpaki o różnych rozmiarach, dzięki temu możesz znaleźć idealnie rozwiązanie do swojego samochodu. Możesz także skonsultować się z producentem auta w celu uzyskania oryginalnych kołpaków.

Warto przy tym wiedzieć, że nie wszystkie modele samochodów mają kołpaki. Niektóre samochody sportowe lub wyposażone w felgi o nietypowym kształcie mogą mieć inne rozwiązania ozdobne, lub mogą być pozbawione kołpaków. Zanim więc kupisz kołpaki, upewnij się, że da się je zamontować na kołach Twojego samochodu.

Powiązane posty