Samochody używaneJak kupić sprawdzony samochód używany i uniknąć rozczarowania?

Jak kupić sprawdzony samochód używany i uniknąć rozczarowania?

Wiele osób, które stoją przed decyzją kupna używanego auta, obawia się o jego stan techniczny, czy ewentualne ukrycie wad przez sprzedającego. Dlatego w poniższym artykule przedstawimy kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę, by zakup samochodu używanego był bezpieczny. Dowiesz się też, jak w sytuacji stwierdzenia wad pojazdu bezproblemowo dochodzić roszczeń.

<h2>Przeglądanie ogłoszeń</h2>
Ogłoszeń z ofertami sprzedaży samochodu najczęściej znajdujemy na popularnych portalach ogłoszeniowych, takich jak otomoto.pl, czy kultowe OLX. Warto w pierwszej kolejności wydrukować ogłoszenie, a jeśli nie mamy takiej możliwosci – wykonać zrzut ekranu. W razie ewentualnych problemów z pojazdem możemy uwiarygodnić okoliczność treści i zapewnienia sprzedającego.

<h2>Numer VIN – sprawdź przed zakupem </h2>
Jeśli w ogłoszeniu nie został podany numer nadwozia, czyli numeru VIN pojazdu, powinniśmy zadzwonić do sprzedawcy, by poprosić o jego podanie. Kiedy sprzedający odmówi podania numeru, lepiej poszukać innego samochodu. Istnieje bowiem ryzyko, że osoba ta chce ukryć przed nami ważną informację.

Numer VIN podany na tabliczce znamionowej auta należy też zweryfikować z numerem VIN, który widnieje w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Jeżeli oznaczenia te są niewyraźne, czy w inny sposób budzą nasze wątpliwości, może być to sygnał, że samochód został skradziony. W razie takich podejrzeń zawsze możemy skontaktować się z komisariatem Policji, który pomoże nam to ustalić.

Zajrzyjmy też na stronę rządową, która pomoże nam w ustaleniu liczby poprzednich właścicieli pojazdu, przebieg i ważność badań technicznych. Pamiętajmy, że to wszystko dotyczy jedynie samochodów zarejestrowanych na terenie kraju. Jeśli sprowadzamy auto z zagranicy, wsparciem dla rządowego portalu będą dane z autoDNA. A co jeśli pojazd ma kilku właścicieli? W takiej sytuacji warto pamiętać, aby sprzedawca wręczył nam wszystkie umowy sprzedaży samochodu. Muszą one dokumentować w sposób ciągły zmiany stosunków własnościowych.

<h2>Zabierz na oględziny zaufaną osobę</h2>
Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście skorzystanie z usług profesjonalnego rzeczoznawcy samochodowego. Będzie on w stanie zweryfikować faktyczny stan pojazdu. Jeżeli samochód z rynku wtórnego sprzedawany jest z wadami, bez wyjątku powinien być sprawdzony przez rzeczoznawcę samochodowego. Niestety, zazwyczaj wady, które wskazuje sprzedający, w rzeczywistości okazują się bardziej rozległe.

W innym wypadku pojedźmy na oględziny z osobą, które nie jest bezpośrednio zaangażowana w zakup samochodu. Będzie mogła ona obiektywnie spojrzeć na zapewnienia sprzedawcy. Dodatkowo będzie ewentualnym świadkiem w wypadku wystąpienia okoliczności, które będą uprawdopodobniać wady samochodu.

<h2>Dokumentowanie stanu pojazdu</h2>
Nie zapominajmy o tym, aby w umowie zakupu samochodu wpisać możliwie jak najwięcej informacji przekazanych przez sprzedającego. Powinna być to przede wszystkim bezwypadkowość i deklarowany przebieg. W żadnym wypadku nie powinniśmy zgadzać się na dopisanie do umowy fałszywych informacji. Sprzedający zazwyczaj argumentują to możliwością zapłacenia mniejszego podatku VAT, czy też podatku od czynności cywilno-prawnych.

<h2>Zaniżanie ceny pojazdu przed zakupem – wystrzegaj się tego</h2>
Cena za zakup samochodu na umowie lub fakturze powinna być bezwzględnie zgodną z wartością, jaką wręczamy sprzedającemu. Nigdy nie należy zgadzać się na żadne propozycje sprzedawcy, aby w umowie zaniżyć cenę. Dlaczego? Może on zachęcać nas do takich działań, argumentując oczywiście możliwością zapłacenia niższych podatków. Tym samym narażamy się nie tylko na odpowiedzialność karnoskarbową, ale też ograniczamy sobie możliwość ewentualnego dochodzenia roszczeń, gdyby jakieś informacje zostały przed nami zatajone.

<h2>Opisujemy stary samochód w rozliczeniu</h2>
W sytuacji, gdy zdecydujemy się na pozostawienie swojego starego auta w rozliczeniu, należy to opisać dokładnie w umowie przy cenie pojazdu. Pamiętajmy, by dokładnie wskazać cenę, jaką pozostawiony w rozliczeniu samochód przedstawia.

Powiązane posty