Car detailingJak wykonać powłokę ceramiczną na lakierze auta?

Jak wykonać powłokę ceramiczną na lakierze auta?

Powłoki ceramiczne to jedno z najpopularniejszych rozwiązań zwiększających trwałość lakieru samochodowego, nadające mu niepowtarzalny wygląd i ułatwiające codzienną pielęgnację. Samo nałożenie powłoki ceramicznej jest stosunkowo proste i wielu pasjonatów detailingu poradzi sobie z tym samodzielnie.

Czym są powłoki ochronne na lakier?

Powłoki ochronne mają za zadanie zabezpieczać powierzchnię lakieru, szyb czy felg, tworząc warstwę zabezpieczającą przed uszkodzeniami i zabrudzeniami wynikającymi z codziennej eksploatacji pojazdu. Przede wszystkim przed zarysowaniami i warunkami atmosferycznymi. Ochrona UV spowalnia proces starzenia się lakieru. Zapobiega również powstawaniu plam na lakierze odchodami zwierząt, a także chroni go przed agresywnymi chemikaliami. Po nałożeniu powłoki powierzchnia staje się silnie hydrofobowa, odpychająca wodę z malowanej powierzchni. Wydobywa głębię koloru i zakrywa drobne niedoskonałości.

Jak malować ceramikę na samochodzie?

Na wstępie należy zaznaczyć, że proces nakładania ceramiki samochodowej rozpoczyna się dużo wcześniej, a mianowicie na etapie przygotowania powierzchni. Przede wszystkim należy go bardzo dokładnie wyczyścić. Dobrze przygotowany lakier jest wolny od smoły, luźnych zabrudzeń, zanieczyszczeń metalicznych, suchy i całkowicie zdezynfekowany innymi środkami ochronnymi takimi jak wosk czy zabezpieczenie fabryczne. Jest to bardzo ważne, ponieważ powłoka ceramiczna wiąże się bezpośrednio z lakierem. W związku z tym, jeśli pomiędzy nimi znajdzie się jakiekolwiek zanieczyszczenie, produkt nie będzie odpowiednio przylegał do powierzchni.

Powłoki ochronne – zalety i wady

Jak każdy produkt służący do zabezpieczania i polerowania powierzchni malowanych, powłoki ochronne mają swoje wady i zalety. Do najczęściej wymienianych zalet powłok ceramicznych należą:

 • Wysoki połysk wykończenia lakierów,
 • Gwarancja ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi,
 • Mycie karoserii jest łatwiejsze i szybsze,
 • Długotrwała ochrona lakieru (do 5 lat),
 • Wzmocnienie koloru lakieru bezbarwnego (tzw. mokry wygląd)

Produkty tego typu są również często oceniane ze względu na swoje wady. należą do nich:

 • Lakier przed nałożeniem powłoki ochronnej należy dokładnie przygotować,
 • Czasochłonna samodzielna aplikacja,
 • Markowe powłoki ochronne są drogie,
 • Cena usług nakładania powłok ceramicznych w profesjonalnych zakładach jest wysoka.

Samodzielna aplikacja – krok po kroku

 1. Po umyciu auta najpierw sprawdzamy lakier: rysy, stopień przyciemnienia, szukamy głębokich zabrudzeń (np. uszkodzenia chemiczne na dolnej części błotników, dachu, masce itp.). Po czym decydujemy, czy mamy tylko wyczyścić lakier, czy wypolerować go w tym samym czasie i w jakim stopniu.
 2. Usuwamy zanieczyszczenia stałe osadzone w lakierze. Najłatwiej użyć glinki lakierniczej (koszt ok. 30 zł). Inną metodą są środki chemiczne, takie jak pasta do czyszczenia lakieru.
 3. Polerowanie: Krok zalecany, ale opcjonalny. Chodzi o to, żeby lakier był gładki i błyszczący „sam”, a nie tylko dzięki warstwie, którą pokrywa. Im lepiej wypolerujemy lakier, tym lepiej będzie wyglądał samochód. Jest to również najbardziej pracochłonny etap naszej procedury.
 4. Nałóż ostatnią warstwę: czynność, która wymaga instruktażu, przynajmniej przeczytania instrukcji użycia i koncentracji, ale w rzeczywistości jest łatwa i przyjemna.

Wybierz powłokę ceramiczną

Jeśli planujemy samodzielnie nakładać powłokę ceramiczną, powinniśmy najpierw ustalić konkretny produkt. Koszt takiej powłoki ochronnej może wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jako przykład dla tego przedziału cenowego posłużymy się produktami marek K2 i ServFaces. Przedział cenowy za powłokę K2 Gravon Lite to 30-60 zł (w zależności od ilości). ServFaces Coat Ultima Set HSH kosztuje 1100 – 1300 zł. Dlaczego jest taka różnica? Jedną z najbardziej zauważalnych różnic jest trwałość powłoki. W przypadku K2 jest to do 12 miesięcy, podczas gdy ServFace oferuje aż 36 miesięcy trwałości. Oczywiście między tymi dwoma produktami będzie również istniała pośrednia różnica w cenie, dlatego warto dokładnie rozważyć zakup powłoki.

Ceny powłok ceramicznych

Powłoki ceramiczne znajdziesz w większości przypadków w cenie od 1000 zł do 3000 zł. Dlaczego jest taka duża różnica? Oczywiście koszt zabezpieczenia lakieru będzie zależał między innymi od lokalizacji (w mniejszych miastach taniej, a czasami bardziej opłaca się przejechać kilkadziesiąt kilometrów, żeby sporo zaoszczędzić), doświadczenia studia car detailingu oraz pielęgnacji Produkt pracy nauczyciela. Jednak to okres ochrony ma największy wpływ na cenę powłok ceramicznych. Jak to wygląda w praktyce? Cennik ceramiki samochodowej:

 • Roczna powłoka ceramiczna – cena od 700 zł do 1000 zł netto;
 • Dwuletnia powłoka ceramiczna – od 1200 zł do 1700 zł netto;
 • Trzyletnia powłoka ceramiczna – od 1800 zł do 2500 zł netto;
 • Pięcioletnia Powłoka Ceramiczna – Ceny od 2500 zł do 3000 zł netto.

Powiązane posty