Każdy kierowca poruszający się samochodem spalinowym powinien wiedzieć, czym jest alternator. Dzięki niemu samochód w ogóle się uruchamia. Warto zorientować się czym jest i jaka jest funkcja alternatora, żeby łatwiej rozpoznać objawy jego awarii.
Czym jest i jaką funkcję pełni alternator?
Urządzenie to zostało opatentowane przez znanego wynalazcę Nicola Tesla w XIX wieku. Do dzisiaj jego forma nie uległa praktycznie żadnej zmianie i bardzo intensywnie wykorzystywany jest w przemyśle samochodowym. Celem alternatora jest zamiana energii mechanicznej w prąd. Podłączony jest wałem korbowym do silnika za pomocą paska klinowego bądź wielorowkowego. Ten pasek napędowy odpowiedzialny jest za ładowanie. Prąd potrzebny jest do zasilania instalacji elektrycznej oraz ładowania akumulatora. W samochodach element instalacji elektrycznej jest niezbędny. Jest on również jednym z podstawowych układów, znajdujących się w tym pojeździe. W dzisiejszych czasach, kiedy ludzie cenią sobie wysoki komfort życia, producenci samochodów starają się pod to dopasować. Dlatego nowoczesne pojazdy wyposażone są w wiele udogodnień, poprawiających wygodę i bezpieczeństwo jazdy. Najczęściej są to właśnie systemy i gadżety zasilane prądem, przykładowo:
- poduszki powietrzne,
- zapalniczka samochodowa,
- rejestrator wideo,
- komputer pokładowy,
- radio.
Co wpływa na żywotność alternatora?
Wiele osób nie zastanawia się nawet, skąd bierze się energia elektryczna w samochodzie, który prowadzą. Problem pojawia się w sytuacji awarii alternatora. Jest to dość proste urządzenie, ale tak jak inne elementy samochodu może ulec zużyciu, zniszczeniu. W niektórych przypadkach jego zużycie następuje wskutek zaniedbania przez kierowcę. Znaczącą rolę na żywotność alternatora ma tutaj, jednak sam producent. Przy wytwarzaniu energii urządzenie to bardzo się nagrzewa i konieczne jest jego ciągłe schładzanie przez wentylator. Przez to, że temperatury oraz przenikanie brudu mają duży wpływ na to, ile alternator będzie działał, ważne jest także jego umiejscowienie w samochodzie.
Jakie są objawy zepsutego alternatora?
Mając wiedzę na temat objawów awarii alternatora, rozpoznanie tej usterki nie jest trudne. Najczęściej główny sygnał to zapalenie się na desce rozdzielczej, kontrolki, oznaczającej problem z ładowaniem akumulatora. Wiąże się to z nieprawidłowym napięciem podawanym do akumulatora. Skutkiem jest jego szybkie rozładowanie. Objawy zużycia akumulatora to:
- niepokojące dźwięki, dochodzące z silnika,
- problem ze światłami samochodowymi,
- wadliwe działanie systemów elektrycznych,
- szybkie rozładowywanie się akumulatora,
- sporadyczne miganie lub stałe świecenie się kontrolki od ładowania akumulatora.
Istotna jest szybka reakcja i naprawa bądź wymiana alternatora. W innym przypadku skutki korzystania z pojazdu ze zużytym alternatorem mogą być bardzo kosztowne.