SamochodyJakie są objawy zepsutego alternatora?

Jakie są objawy zepsutego alternatora?

Każdy kierowca poruszający się samochodem spalinowym powinien wiedzieć, czym jest alternator. Dzięki niemu samochód w ogóle się uruchamia. Warto zorientować się czym jest i jaka jest funkcja alternatora, żeby łatwiej rozpoznać objawy jego awarii.

Czym jest i jaką funkcję pełni alternator?

Urządzenie to zostało opatentowane przez znanego wynalazcę Nicola Tesla w XIX wieku. Do dzisiaj jego forma nie uległa praktycznie żadnej zmianie i bardzo intensywnie wykorzystywany jest w przemyśle samochodowym. Celem alternatora jest zamiana energii mechanicznej w prąd. Podłączony jest wałem korbowym do silnika za pomocą paska klinowego bądź wielorowkowego. Ten pasek napędowy odpowiedzialny jest za ładowanie. Prąd potrzebny jest do zasilania instalacji elektrycznej oraz ładowania akumulatora. W samochodach element instalacji elektrycznej jest niezbędny. Jest on również jednym z podstawowych układów, znajdujących się w tym pojeździe. W dzisiejszych czasach, kiedy ludzie cenią sobie wysoki komfort życia, producenci samochodów starają się pod to dopasować. Dlatego nowoczesne pojazdy wyposażone są w wiele udogodnień, poprawiających wygodę i bezpieczeństwo jazdy. Najczęściej są to właśnie systemy i gadżety zasilane prądem, przykładowo:

  • poduszki powietrzne,
  • zapalniczka samochodowa,
  • rejestrator wideo,
  • komputer pokładowy,
  • radio.

Co wpływa na żywotność alternatora?

Wiele osób nie zastanawia się nawet, skąd bierze się energia elektryczna w samochodzie, który prowadzą. Problem pojawia się w sytuacji awarii alternatora. Jest to dość proste urządzenie, ale tak jak inne elementy samochodu może ulec zużyciu, zniszczeniu. W niektórych przypadkach jego zużycie następuje wskutek zaniedbania przez kierowcę. Znaczącą rolę na żywotność alternatora ma tutaj, jednak sam producent. Przy wytwarzaniu energii urządzenie to bardzo się nagrzewa i konieczne jest jego ciągłe schładzanie przez wentylator. Przez to, że temperatury oraz przenikanie brudu mają duży wpływ na to, ile alternator będzie działał, ważne jest także jego umiejscowienie w samochodzie.

Jakie są objawy zepsutego alternatora?

Mając wiedzę na temat objawów awarii alternatora, rozpoznanie tej usterki nie jest trudne. Najczęściej główny sygnał to zapalenie się na desce rozdzielczej, kontrolki, oznaczającej problem z ładowaniem akumulatora. Wiąże się to z nieprawidłowym napięciem podawanym do akumulatora. Skutkiem jest jego szybkie rozładowanie. Objawy zużycia akumulatora to:

  • niepokojące dźwięki, dochodzące z silnika,
  • problem ze światłami samochodowymi,
  • wadliwe działanie systemów elektrycznych,
  • szybkie rozładowywanie się akumulatora,
  • sporadyczne miganie lub stałe świecenie się kontrolki od ładowania akumulatora.

Istotna jest szybka reakcja i naprawa bądź wymiana alternatora. W innym przypadku skutki korzystania z pojazdu ze zużytym alternatorem mogą być bardzo kosztowne.

Powiązane posty