PaliwoJakie są składniki ceny paliwa?

Jakie są składniki ceny paliwa?

Jakie są składniki ceny paliwa?

Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie mocno wzrosła cena za litr benzyny. Tę zmianę odczuwają wszyscy właściciele samochodów. Niektórzy narzekają, że np. koszty wynikają z tego, że właściciel danej stacji chce bardzo dużo zarobić itp. W praktyce jest to jednak sprawa o wiele bardziej skomplikowana…

Koszt zakupu surowca w rafinerii

Trzeba zaznaczyć, że są rozmaite <a href=”https://www.blogomotive.pl/samochody-uzywane/“>składniki ceny paliwa</a>. A sama marża danej stacji benzynowej jest jednym z parametrów, który generalnie ma dość małe znaczenie pod kątem finalnych kosztów. Ale po kolei. Największe znaczenie na tej płaszczyźnie ma koszt zakupu konkretnego surowca w danej rafinerii. Eksperci zaznaczają, że od tego zagadnienia zależy 70% wartości ceny za litr benzyny na stacji. To nie koniec zawiłości. Tutaj warto zaś wyjaśnić, że wydatki dotyczące zakupu surowca w rafineriach zależą z kolei od kilku innych aspektów. Ważna jest m.in. sytuacja polityczna na świecie. O tym można się było przekonać, kiedy wybuchła wspomniana wojna na Ukrainie. Wówczas praktycznie z dnia na dzień ceny bardzo mocno poszybowały do góry. Spore znaczenie ma oczywiście ogólnoświatowa cena ropa. Im baryłka droższa, tym trzeba przygotować się na większe wydatki ze swojego portfela. Nie można tutaj marginalizować sprawy dotyczącej aktualnych kursów na rynkach walut. Duże znaczenie na ceny ma np. stosunek złotówki do dolara amerykańskiego. Im nasza waluta jest słabsza, tym dla nas gorzej.

Coraz wyższe podatki i opłaty

Żartobliwie mówi się, że w życiu pewne są tylko dwie rzeczy. Śmierć i podatki. Tych drugich nie mogło oczywiście zabraknąć w ramach tego zagadnienia. Największe znaczenie ma tutaj podatek akcyzowy. Co ciekawe, jest on nakładany na niektóre towary po to, aby ograniczać ilość ich spożywania lub nabywania. Warto wyjaśnić, że podatek akcyzowy obowiązuje zatem nie tylko na stacjach benzynowych. Ta opłata jest także nakładana na alkohol, czy produkty tytoniowe itp. Nie można zapominać też o podatku VAT. Czym się on cechuje? Jest to podatek doliczany do wartości netto w przypadku towarów i usług. Warto zaznaczyć, że osoby prowadzące swoje firmy mogą go odliczyć od kosztów sprzedaży. W takiej sytuacji faktycznym płatnikiem jest konsument, co jest oczywiście niekorzystne dla „szarego Kowalskiego”. W tej sprawie obowiązują także rozmaite opłaty, które również wpływają na cenę za litr paliwa. Warto tutaj wymienić np. stricte opłaty paliwowe, które są pobierane pod kątem sfinansowania kosztów remontu i budowy dróg. Na finalne wydatki wpływa także (chociaż w stosunkowo małym stopniu) opłata emisyjna. Czym się ona cechuje? Jest to rodzaj opłaty, która ma za zadanie wspierać rozwój transportu o relatywnie niskiej emisyjności.

Marża detaliczna danej stacji benzynowej

Warto wiedzieć, że właściciele stacji benzynowych zarabiają na swojej marży. Wynosi ona jednak zazwyczaj tylko około kilka procent. Nie można zatem powiedzieć, że ten aspekt ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o finalne ceny za paliwo. Często właściciele kalkulują, co będzie dla nich tutaj najlepszym wyjściem. Niższa marża to teoretycznie mniejsze zarobki na każdym sprzedanym litrze, lecz także jednocześnie możliwość zdobycia większej liczby Klientów. Co jeszcze ma tutaj spore znaczenie? Na pewno jest to konkurencja (na wsi, w miasteczku, mieście itp.). Jeśli ktoś jest monopolistą w danym rejonie, to zazwyczaj ustala wyższe marże. Im większa rywalizacja, tym ta wartość spada. Nie da się ukryć, że sporą rolę odgrywa także lokalizacja, ale w nieco innym ujęciu. Najwięcej za paliwo płacą zatem mieszkańcy wielkich miast (Warszawa, Kraków, Wrocław itd.). Tam ogólnie koszty życia są większe w porównaniu np. do miasteczek.

Jak zmniejszyć zużycie paliwa?

Chcesz ograniczyć wydatki w tym zakresie? Musisz zatem jeździć ekonomicznie. Staraj się np. utrzymywać stałą prędkość w czasie poruszania się po drogach polskich lub zagranicznych. Jeśli rozpędzasz się, to rób to powoli. Im więcej „zrywów”, tym większe zużycie paliwa. Warto także zadbać o poziom ciśnienia w oponach. Co ciekawe, ten aspekt też ma bowiem wpływ na zużycie paliwa.

Powiązane posty