MotocykleKask motocyklowy - jak go wybrać?

Kask motocyklowy – jak go wybrać?

Każda osoba, która rozpoczyna swoją przygodę z jazdą na motocyklu, staje przed wyborem, jaki kask motocyklowy wybrać. Ten element ubioru jest najważniejszy, ponieważ zapewnia ochronę głowie. Jednak sam wybór kasku nie jest prosty, gdyż należy zwrócić uwagę na kilka elementów, by zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy.

Kaski motocyklowe i ich rodzaje

Istnieją cztery podstawowe rodzaje kasków motocyklowych, które rozróżniamy: kask integralny, szczękowy, otwarty oraz kask offroadowy. Wybór odpowiedniego modelu zależy przede wszystkim od tego, jaki rodzaj motocykla posiadasz i w jakich warunkach zamierzasz jeździć. Inny kask będzie odpowiedni na motocykl crossowy, a inny na ścigacza. 

    • Kask integralny – jego skorupa jest zintegrowana i chroni głowę oraz szczękę. Cała głowa w takim kasku jest zakryta, co wpływa również na dobre wygłuszenie. Kaski integralne możemy podzielić na sportowe i turystyczne. Różnią się one nieco kształtem, który wpływa na odpowiednią aerodynamikę. 
  • Kask szczękowy – ten rodzaj świetnie nada się dla osób, które wybierają się w dłuższe, motocyklowe podróże. Szczęka takiego kasku jest ruchoma, przez co można odsłonić twarz i bez potrzeby ściągania całego kasku, napić się lub z kimś rozmawiać. Niektórzy producenci oferują kask z wypinaną szczęką lub taką, którą można “przerzucić” na tył kasku.
    • Kask otwarty – jego konstrukcja chroni głowę, ale twarz pozostaje odsłonięta. Ten rodzaj sprawdzi się podczas jazdy na skuterze lub chopperze. Kaski otwarte można kupić z długą szybą, która świetnie sprawdzi się podczas dalszych tras. Występują także modele z blendą przeciwsłoneczną lub pozbawione całkowicie wizjera, do których można dopasować stylowe gogle. 
  • Kask off-roadowy – ten rodzaj kasku przystosowany jest do założenia gogli. Kaski offroadowe charakteryzują się wydłużoną szczęką oraz rozbudowaną wentylacją, która poprawia komfort jazdy. Te kaski przeznaczone są do jazdy w terenie.

Wybór kasku motocyklowego – na co zwrócić uwagę?

Jeśli już wiesz, jaki rodzaj kasku będzie dla Ciebie odpowiedni, pora przyjrzeć się też innym zagadnieniom. Jednym z najważniejszych jest to, z jakiego materiału kask, który planujesz kupić, będzie wykonany. Skorupa kasku może być wykonana z różnych materiałów, m.in. z tworzyw termoplastycznych. Istnieją jednak różne odmiany termoplastiku. Jedną z takich odmian jest poliwęglan, który cechuje się większą wytrzymałością od innych tworzyw termoplastycznych. Kolejnym materiałem jest włókno szklane, które jest lekkie i wytrzymałe. Na rynku dostępne są też kaski wykonane z kompozytu. Są to takie kaski, których skorupa wykonana jest z różnych materiałów, gdzie każdy materiał to inna warstwa. 

Decydując się na zakup kasku, warto zwrócić też uwagę na to, co znajduje się w jego środku. Wnętrze kasku wypełnia materiał zwany EPS, który konsystencją przypomina styropian. Odpowiada on za pochłanianie energii uderzenia. W kaskach bardziej zaawansowanych ma on zróżnicowaną gęstość, aby jeszcze lepiej pochłaniać energię i tym samym zapewnić większe bezpieczeństwo. Wnętrze kasku znajduje się także wyściółka, która jest rodzajem gąbki obszytej materiałem. Producenci oferują wyściółki z materiałów antybakteryjnych, które można wypiąć i wyprać. Jest to bardzo duże udogodnienie. 

Jaki rozmiar kasku wybrać?

Dobrze dobrany kask jest na początku nieco za ciasny. Ważne jest to, by kask nie uciskał punktowo. Jeśli kask uciska w którymś miejscu oznacza to, że kask jest źle dobrany. Wnętrze kasku z czasem “układa się” i dopasowuje do kształtu głowy. Warto zatem wybrać kask, który nie jest idealnie dopasowany, ponieważ z biegiem czasu może okazać się za luźny. 

Kask motocyklowy i akcesoria

Wybierając kask motocyklowy zwróć uwagę także na elementy dodatkowe. Możesz wybrać kask np. z blendą przeciwsłoneczną lub dedykowanym miejscem na interkom motocyklowy. Przydatny jest także pinlock, który powoduje, że szyba kasku nie paruje podczas jazdy, deflektor nosa oraz podbródek. 

Wybór kasku motocyklowego wymaga tego, byś odpowiedział sobie na kilka pytań. Warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na to, by wybrać kask spełniający Twoje wymagania. Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze kasku, zgłoś się do nas – odpowiemy na każde Twoje pytanie, zaproponujemy konkretne modele kasków.  

Powiązane posty