Kupno samochodu od komornika – czy warto?
Jeżeli właściciel samochodu ma długi, jego pojazd może trafić na licytację komorniczą. Osoba kupująca auto podczas takiej licytacji może je kupić po zaniżonej cenie. Zatem jakie są plusy i minusy takiej aukcji oraz gdzie można ją znaleźć?
Plusy i minusy zakupienia auta na aukcji komorniczej
Podczas kupowania samochodu z licytacji komorniczej, częstym przypadkiem jest zakup danego auta po zaniżonej cenie. Takie auto nie będzie obciążone żadnymi zobowiązaniami finansowymi, bo może być dodatkowym plusem korzystania z takiego sposobu nabycia pojazdu. Jednak jak zawsze, tam, gdzie są plusy, tam występują również minusy. Przypadkiem, na który warto zwracać uwagę, jest zgłoszenie przez poprzedniego właściciela pojazdu takiej aukcji do sądu. Wtedy etap wydania wygranego auta może znacznie się wydłużyć. Warto również wiedzieć, że od 2016 roku takie licytacje zostały obciążone podatkiem PCC, który wynosi 2%. Oznacza to, że jeżeli auto zostało zakupione powyżej 1000 zł wówczas, musi wysłać deklarację PCC 3. Jeżeli opłata nie zostanie uiszczona, taka osoba może spodziewać się wysokiej kary pieniężnej. W przypadku licytacji, która odnosi się do używanego pojazdu, osoba licytująca nie ma możliwości sprawdzić szczegółów dotyczących auta. Dobrze, jest też wiedzieć, że osoba, która nabyła taki pojazd nie, może złożyć reklamacji. Więc w sytuacji wad pojazdu, nabywca nie będzie posiadał żadnych praw, aby zwrócić pojazd.
Gdzie można znaleźć licytację i w jaki sposób się ona odbywa?
Ten sposób licytacji jest używany przez stosunkowo małą ilość ludzi. Sposobów jak znaleźć taką licytację jest kilka. Wszystko oczywiście odbywa się według prawa, dlatego komornik ma obowiązek poinformować o licytacji dwa tygodnie przed jej rozpoczęciem. Zrobi to, wywieszając ogłoszenie w lokalu organu gminy lub w budynku sądu. Ogłoszeń tego typu należy również wyszukiwać, czytając gazety lub podczas przeglądania internetu.
Aby taka licytacja się odbyła, potrzeba przynajmniej parę osób. Na początku takiej aukcji na samym początku, każdy z uczestników ma obowiązek wpłacić tzw. wadium, jest to równowartość 10% auta. Należy pamiętać, że wadium nie przepada, jeśli osoba zainteresowana nie wygrała pojazdu, a licytacja dobiegła końca. Sama aukcja odbywa się w dość tradycyjny sposób tzn. komornik, ustala cenę wywoławczą, po czym uczestnicy wzajemnie się przebijają ofertami. Aukcja kończy się w momencie, kiedy żadna zainteresowana osoba nie jest gotowa zapłacić wyższej kwoty za auto. Jeżeli cena pojazdu wynosi poniżej 500 zł, wygrany zobowiązany jest od razu po zakończeniu aukcji zapłacić 100% wartości pojazdu. Jeśli jednak cena będzie wyższa zwycięzca, musi natychmiast wpłacić 20% wartości pojazdu, po czym resztę uregulować następnego dnia.
Kiedy samochód trafi na licytację komorniczą?
Jeżeli dotychczasowy właściciel pojazdu nie spłaca zobowiązań, a jego zadłużenie rośnie i jego długi stają się za duże do wypłacenia. W takiej sytuacji wierzyciel może zwrócić się do komornika o pomoc. Środki, które zostaną uzyskane dzięki takiej aukcji, będą przeznaczane na pokrycie kosztów zadłużonego. Warto w tym miejscu, że nie tylko komornik jest osobą upoważnioną do wystawiania tego typu aukcji. Takie aukcje może wystawiać urząd skarbowy i celny.
Duży zysk oparty o duże ryzyko
Takie aukcje mogą okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Należy jednak pamiętać, że gdzie występują duże korzyści, tam jest również duże ryzyko. Nie inaczej jest w tym przypadku. Dobrze jest wiedzieć, na co zwrócić uwagę i zadać sobie pytanie, czy kupno auta w zaniżonej cenie jest warte tak dużego ryzyka. Z pewnością jest to dobry sposób na zarobek dla osób posiadających sporą ilość odłożonej gotówki. Jednak dla pewności, przed przystąpieniem do takiej licytacji warto udać się na konsultację do prawnika w celu zapoznania się z kruczkami prawnymi, które w takiej sytuacji mogą wystąpić. Dla osób, które cenią sobie pewny zakup, zdecydowanie lepszym pomysłem jest zakup auta w salonie. Ponieważ w ten sposób unikną niepotrzebnego stresu.