SamochodyNa co uważać przy zakupie lub sprzedaży samochodu?

Na co uważać przy zakupie lub sprzedaży samochodu?

Prywatna sprzedaż samochodów między osobami fizycznymi może być świetnym sposobem na znalezienie oferty, ale wiąże się z dużym ryzykiem finansowym i osobistym, co może być jeszcze gorsze w przypadku oszustów podszywających się pod prywatnych nabywców lub sprzedawców. Możliwość bycia oszukanym sprawia, że istotne jest zapoznanie się z powszechnymi znakami ostrzegawczymi, aby można było podjąć odpowiednie kroki w celu ochrony siebie i swojej własności.

Niepokojące znaki przy zakupie samochodu

Należy pamiętać o tych znakach ostrzegawczych podczas zakupu pojazdu w Internecie lub osobiście:

Cena jest poniżej wartości rynkowej: Jeśli cena używanego pojazdu wydaje się zbyt dobra, aby mogła być prawdziwa, prawdopodobnie tak jest. Oszuści często zamieszczają zdjęcia rzadkich lub egzotycznych samochodów po niskich cenach, a kiedy skontaktujesz się z nimi w sprawie pojazdu, powiedzą, że znajduje się on w innym stanie lub poza granicami kraju. Będą próbowali nakłonić Cię do przelania im pieniędzy przed wysłaniem samochodu, który prawdopodobnie nie istnieje.

Kupowanie bez uprzedzenia: Nieuczciwi sprzedawcy samochodów mogą twierdzić, że są zbyt zajęci lub daleko, aby się z Tobą spotkać. Mogą nawet zaoferować fałszywy raport z inspekcji, aby przekonać Cię, że samochód jest sprawny – jeśli w ogóle istnieje.

Wskazówki dotyczące unikania oszustw przy zakupie samochodu

Jako kupujący jesteś celem oszustów, którzy chcą Twojej gotówki. Zabezpiecz swoje pieniądze, stosując się do poniższych wskazówek:

Zawsze zleć przegląd samochodu. Po odbyciu jazdy próbnej samochodem, zleć jego przegląd zaufanemu mechanikowi. Dodatkowo, podczas wizyty u sprzedawcy zabierz ze sobą kogoś zaufanego.
Sprawdź, czy na pojeździe nie ma zastawów. Zastaw daje bankowi, firmie pożyczkowej lub komuś innemu prawo do żądania zwrotu pojazdu za niespłacony kredyt. Należy zawsze upewnić się, że pojazd, który zamierzasz kupić, nie ma żadnych zastawów lub, jeśli ma, że te zastawy są zwolnione przed zakupem. Sprawdź, czy prawo jazdy właściciela odpowiada informacjom zawartym w tytule pojazdu, a następnie odwiedź lokalny DMV, aby sprawdzić, czy nie ma na nim zastawów.

Porady dotyczące unikania oszustw przy sprzedaży samochodu

Oszustwa obfitują na rynkach internetowych, więc najlepiej traktować każdą otrzymaną wiadomość z ostrożnością. Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać, aby się chronić:

Spotkaj się z kupującymi osobiście, najlepiej z kimś zaufanym. Kiedy rozmawiasz z kimś online, może on być na drugim końcu miasta lub na drugim końcu świata. Spotkanie osobiste gwarantuje, że masz do czynienia z legalnym kupującym. Najlepiej spotkać się w miejscu publicznym i w towarzystwie kogoś, komu ufasz. Jeśli to możliwe, unikaj spotkań z nieznajomymi samymi.

Na to uważaj podczas sprzedaży samochodu

Sprzedając samochód przez Internet lub osobiście, należy uważać na następujące znaki ostrzegawcze:

Fałszywe depozyty mobilne: Przestępca może poprosić o zalogowanie się do aplikacji bankowości mobilnej w celu wpłaty pieniędzy na konto. Będzie jednak próbował przenieść pieniądze z Twojego konta na swoje.
Obietnica przyszłej płatności: Nieuczciwi nabywcy samochodów mogą próbować nakłonić Cię do spławienia płatności kredytowych lub czekać, aż otrzymają swoją następną wypłatę przed zapłaceniem Ci.
Celowa nadpłata: W tym powszechnym oszustwie, nieuczciwy kupiec wysyła Ci czek lub przekaz pieniężny na kwotę wyższą niż uzgodniona cena. Następnie powie Ci, że popełnił błąd i potrzebuje zwrotu nadpłaty. W rzeczywistości oryginalny przekaz pieniężny nigdy nie był legalny, a wszelkie pieniądze, które mu wyślesz, zostaną utracone.

Dotknij go i sprawdź

Nigdy nie kupuj samochodu bez jego obejrzenia i zawsze sprawdzaj tablicę rejestracyjną oraz VIN (Vehicle Identification Number) na dokumencie rejestracyjnym. VIN można znaleźć w różnych miejscach wokół samochodu, w tym na płycie pod maską, a w większości samochodów, inny zestaw w podstawie przedniej szyby.

Posiadanie pojazdu dostarczonego do domu staje się coraz bardziej popularne. Aby sprawdzić, czy kupujesz od prawdziwego sprzedawcy, szukaj ikony “Dostawa do domu” na ich ogłoszeniach. Zawsze zachowaj ostrożność wobec sprzedawców, którzy żądają pieniędzy z góry, zanim zobaczysz pojazd.

Powiązane posty