Samochody używaneNa to zwracaj uwagę podczas zakupu używanego samochodu, żeby później nie żałować!

Na to zwracaj uwagę podczas zakupu używanego samochodu, żeby później nie żałować!

Kupując samochód prywatnie, nie będziesz miał takiej samej ochrony prawnej jak w przypadku zakupu od dealera, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakie pytania zadawać i jakie elementy sprawdzać podczas oglądania używanego samochodu. Od podstawowych kontroli mechanicznych do upewnienia się, że posiadasz całą prawidłową dokumentację; nasza lista kontrolna obejmuje wszystkie istotne rzeczy, które musisz wiedzieć i o które musisz zapytać przed zakupem używanego samochodu.

Dokumentacja

Najważniejszym dokumentem potrzebnym przy zakupie używanego samochodu jest V5C (znany również jako dziennik pokładowy lub V5), ponieważ bez niego nie można ubezpieczyć pojazdu. Sprawdzając dziennik pokładowy upewnij się, że kupowany samochód i tablica rejestracyjna zgadzają się z tym, co jest zapisane w V5.

Obecnie można sprawdzić historię przeglądu samochodu online, ale posiadanie certyfikatu jest nadal przydatne. Upewnij się, że sprawdziłeś, jak długo samochód ma jeszcze MOT i zanotuj wskazówki zasugerowane przez testera, ponieważ mogą one być dobrą wskazówką, czy sprzedawca próbuje zmienić samochód, zanim rachunki staną się zbyt duże.

Przebieg

Przebieg jest ważnym czynnikiem do sprawdzenia przy zakupie używanego samochodu, choć często jest to jedna z rzeczy, które najłatwiej przeoczyć. Niski lub wysoki przebieg nie tylko wpływa na wartość samochodu przy zakupie i sprzedaży, ale również wpływa na to, ile trzeba będzie wydać na serwisowanie i utrzymanie go, co może być czymś, co należy rozważyć przed zakupem.

Samochody o niskim przebiegu to pojazdy o przebiegu mniejszym niż 60 000 mil po pięciu latach. Wszystko powyżej 150000 km jest uważane za samochody o dużym przebiegu. Jeśli oglądasz samochód, który ma wysoki przebieg, jest to dobry punkt negocjacyjny dla ceny. Chociaż można zaoszczędzić sporo pieniędzy z góry poprzez zakup samochodu o wyższym przebiegu, może być konieczne wydanie pieniędzy, które zaoszczędzisz na naprawach, więc upewnij się, że sprawdzisz samochód dokładnie i dowiesz się, jaki jest powód sprzedaży, zanim dokonasz zakupu.

Pod maską

Kolejny ważny obszar do sprawdzenia przy zakupie używanego samochodu znajduje się pod maską. Nie powinno być żadnych dziur w masce ani wycieków, gdy silnik pracuje. Aby sprawdzić amortyzatory, naciśnij w dół do maski i zwolnienie. Jeśli po wykonaniu tych czynności samochód odbija się, oznacza to, że amortyzatory są zużyte. Należy upewnić się, że olej, płyn hamulcowy i wspomaganie kierownicy są zgodne z normą, a poziom płynu chłodzącego jest w dobrym stanie.

Jeśli chodzi o zdrowie silnika, jednym z najszybszych sposobów na wychwycenie ukrytych usterek jest uruchomienie samochodu na zimno. Jeśli samochód nie uruchamia się łatwo, może to być problem z akumulatorem lub rozrusznikiem. Podczas gdy rozglądasz się po samochodzie, pozwól silnikowi pracować na biegu jałowym, ponieważ da ci to dobry obraz jego ogólnego stanu zdrowia. Powinien on brzmieć gładko i stabilnie, bez żadnych przerw w mocy. Jeśli masz wątpliwości co do zdrowia silnika lub innych mechanicznych aspektów samochodu, najlepiej jest zabrać ze sobą eksperta.

Wygląd zewnętrzny

Przed obejrzeniem używanego samochodu, upewnij się, że nie oglądasz go w miejscu, które jest ciemne, ponieważ może to ukryć wgniecenia, zarysowania lub rdzę. Upewnij się, że sprawdzisz, czy kolor paneli nie różni się od siebie. Jeśli pojazd ma pewne kosmetyczne uszkodzenia, ale wszystko inne jest w porządku, możesz być w stanie wynegocjować lepszą cenę ze sprzedającym. Po zbadaniu karoserii samochodu, upewnij się, że sprawdzisz, czy wszystkie drzwi otwierają się i zamykają prawidłowo oraz czy prawidłowo ustawiają się względem siebie. Jeśli zawiasy wyglądają na nadwyrężone, może to być znak, że drzwi złożyły się z powrotem, więc upewnij się, że pytasz o to sprzedawcę.

Podczas oględzin zewnętrznych samochodu należy dwukrotnie sprawdzić, czy na przedniej i tylnej szybie nie ma pęknięć lub małych odprysków, ponieważ mogą one ulec rozszerzeniu i doprowadzić do konieczności wymiany szyby. Należy również sprawdzić, czy bagażnik otwiera się i zamyka prawidłowo oraz czy opona zapasowa znajduje się na swoim miejscu pod wykładziną. Sprawdź, czy wewnątrz bagażnika, z tyłu samochodu, nie ma śladów uszkodzeń, ponieważ w ten sposób dowiesz się, czy pojazd miał wypadek z tyłu, czy nie.

Opony i koła

Kiedy idziesz na inspekcję używanego samochodu, warto zabrać ze sobą latarkę, aby móc sprawdzić koła, grubość hamulców, klocki i tarcze hamulcowe. Jeśli są one niskie, to dobrze, ale powinieneś wynegocjować niższą cenę za pojazd, aby pokryć koszty wymiany. Uderzenia w koła są powszechne i nie są często powodem do niepokoju, ale sprawdź wszystkie cztery koła i zapasowe, aby upewnić się, że nie są mocno wgniecione lub wygięte. Podobnie, wszystkie opony powinny być wolne od nacięć, pęknięć, wyżłobień i wybrzuszeń, a ich bieżnik powinien mieć co najmniej 1,6 mm głębokości na całej powierzchni. Nierównomierne zużycie opon może świadczyć o złym ustawieniu kół lub zawieszenia i oznacza konieczność wymiany opon.

Wnętrze

Ważne jest, aby sprawdzić, czy wszystkie światła na desce rozdzielczej działają prawidłowo przed zakupem używanego samochodu, ponieważ pojazd nie przejdzie testu MOT, jeśli tak nie jest. Każda kontrolka, w tym kontrolka zarządzania silnikiem, kontrolka AVS i kontrolka poduszek powietrznych powinna zapalić się i wyłączyć automatycznie po uruchomieniu silnika. Inne urządzenia elektryczne, które powinieneś sprawdzić to klimatyzacja, światła, okna, radio i centralny zamek, ponieważ będziesz musiał zaplanować budżet na naprawy, jeśli nie działają one prawidłowo.

Stan wnętrza samochodu jest również kolejnym dobrym wskaźnikiem tego, czy przebieg jest prawdziwy. Jeśli samochód ma mniejszy przebieg, wnętrze powinno wyglądać stosunkowo nowo. Zmęczona lub zużyta kierownica, podstawy foteli mogą być znakiem, że sprzedający coś ukrywa. Rozdarcia w tapicerce lub przypalenia w siedzeniach to również kolejna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę. Jeśli jesteś niezadowolony ze stanu wnętrza samochodu, możesz negocjować niższą cenę i mieć problemy z naprawą.

Powiązane posty