Samochody używaneNajważniejsze wskazówki dotyczące zakupu pierwszego samochodu używanego

Najważniejsze wskazówki dotyczące zakupu pierwszego samochodu używanego

Zakup pierwszego używanego samochodu może być trudną perspektywą. Istnieje wiele pytań, które należy zadać sobie podczas tego procesu.

Gdzie powinienem zacząć szukać?

Jednym z głównych pytań, które musisz sobie zadać, jest to, gdzie zamierzam kupić swój samochód?

Dealer samochodowy

Salony samochodowe są doskonałym miejscem do rozpoczęcia poszukiwań kolejnego pojazdu. Oferują one wsparcie i ułatwiają zakup kolejnego samochodu. Dealerzy samochodowi upewniają się, że samochód przeszedł przez rygorystyczne testy, aby upewnić się, że jest warty sprzedaży.

Chociaż samochody są zazwyczaj droższe u dealerów, możesz kupić swój pojazd wiedząc, że został on dokładnie sprawdzony i jest w najlepszym stanie podczas jazdy. Niektórzy dealerzy oferują również gwarancje, aby zapewnić Ci dodatkowy spokój ducha.

Przekazywanie kluczyków do samochodu

Zakup od dealera może być popularną opcją jako kupujący. Istnieją różne rodzaje dealerów, począwszy od dealerów franczyzowych, po supermarkety samochodowe i sprzedawców na podjazdach.

Kupując u dealera, będziesz objęty ustawą o prawach konsumenta. Z tego powodu dealerzy zazwyczaj poświęcają czas na przygotowanie samochodu przed wystawieniem go na sprzedaż, co może zapewnić spokój ducha, że nie kupujesz samochodu, który zepsuje się krótko po odjechaniu. Niektóre salony mogą również oferować gwarancję na sprzedawane przez siebie samochody, co daje pewność kupującemu i oznacza, że ewentualne problemy w określonym czasie mogą być objęte warunkami gwarancji. Kupując u dealera, warto rozważyć sprawdzenie opinii online od klientów, co pozwoli Ci uzyskać wskazówkę na temat poziomu usług, których możesz się spodziewać, jeśli zdecydujesz się kupić samochód za ich pośrednictwem.

Prywatny sprzedawca

Zakup od prywatnego sprzedawcy może być początkowo tańszy, jednak może się skończyć na tym, że w razie problemów mechanicznych samochód będzie kosztował Cię o wiele więcej. Upewnij się, że wiesz, na co zwrócić uwagę, zanim pójdziesz zobaczyć samochód sprzedawany przez osobę prywatną lub mały garaż. Nie masz również dostępu do HP lub PCP, więc przy zakupie od prywatnego dealera będziesz musiał upewnić się, że stać cię na samochód lub wziąć osobistą pożyczkę, aby za niego zapłacić.

Przebieg i wiek

Przeciętnie samochód robi 15-25 tys. km rocznie. Zawsze powinieneś być ostrożny wobec każdego samochodu, który przejechał ponad 100 000 mil w ciągu 5 lat. Może to oznaczać, że samochód był używany jako samochód do wynajęcia/leasingowy i prawdopodobnie nie był zadbany.

Chcesz szukać samochodu, który jest tak nowy, jak to możliwe w ramach budżetu i ma rozsądne niskie mile na zegarze. Jednak tylko dlatego, że jest nowszy, nie oznacza, że jest w lepszym stanie. Zawsze sprawdzaj każdy samochód indywidualnie.

Ile jestem w stanie zapłacić?

Jeśli wiesz, że masz limit gotówki z góry, to możesz szukać samochodów w ramach tego budżetu, ale jeśli wiesz, ile możesz sobie pozwolić na finansowanie, to twoje opcje są nieco szersze. Nie wydawaj więcej niż możesz i nigdy nie bój się targować. Zawsze bierz pod uwagę koszt ubezpieczenia, ponieważ jest to również część kosztów.

Jak bardzo jest to bezpieczne?

Najważniejszą rzeczą przy zakupie używanego samochodu jest “czy jest bezpieczny?”. To właśnie tutaj instynkt wchodzi w grę. Jeśli coś nie jest w porządku, to prawdopodobnie nie jest, a jeśli samochód wygląda na gotowy do złomowania, to prawdopodobnie jest.

Przejdź się po samochodzie, przyjrzyj się wszystkiemu, zanotuj wszelkie nierówności lub luki w panelach, ponieważ może to oznaczać, że samochód był wcześniej zaangażowany w kraksę. Sprawdź pod maską, czy nie ma żadnych wycieków oleju i rozlanych płynów. Jeśli coś wygląda źle lub twoje przeczucie mówi ci, że coś jest nie tak, odejdź.

Podsumowanie

Zawsze pamiętaj przy zakupie używanego samochodu, aby nie spieszyć się z zakupem pierwszego samochodu, który widzisz. Poświęć swój czas, rozejrzyj się i odwiedź innych dealerów i prywatnych sprzedawców, aby uzyskać poczucie tego, co rynek jest jak w tej chwili. Chcesz mieć pewność, że podjąłeś właściwą decyzję.

Powiązane posty