PaliwoRanking filtrów paliwa do silników diesla

Ranking filtrów paliwa do silników diesla

Filtr paliwa to stosunkowo często pomijany podzespół przez kierowców. Niestety, ale wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważną pełni funkcję w naszych samochodach. Ten z pozoru niewielki przedmiot przyczynia się m.in. do ochrony silnika przed zanieczyszczeniami. Sprawdźmy, jaki filtr paliwa warto wybrać. 

Co to jest filtr paliwa?

Filtr paliwa to element znajdujący się najczęściej w komorze silnika samochodu, bądź w obrębie kielichów McPhersona. Ma postać przypominającą puszkę i jest wykonany z materiału odpornego na korozję. To niewielkie urządzenie, które łączy się z wężykami układu paliwowego, pełni wiele ważnych funkcji w naszym samochodzie. Przede wszystkim odpowiada za ochronę silnika przed zanieczyszczeniami oraz dba o prawidłową wydajność układu paliwowego. Dzięki swojej specyfikacji, filtr paliwa zatrzymuje m.in. wodę, cząsteczki żywiczne, piasek czy cząstki metali. 

Kiedy zmienić filtr paliwa?

Aby uniknąć ewentualnych, przykrych konsekwencji, powinniśmy dbać o to, aby filtr paliwa w naszym samochodzie był funkcjonalny. Podobnie, jak w przypadku innych podzespołów, filtr paliwa wymaga również regularnej wymiany. Co do zasady, dokładny interwał czasowy powinniśmy znaleźć m.in. w instrukcji obsługi. Niemniej jednak przyjmuje się, że jego wymiany powinno dokonywać się co około 40-60 tys. km. 

Poza tym, wiele osób może zastanawiać się nad tym, jakie oznaki może dawać niedrożny czy zapchany filtr paliwa. Otóż najczęściej mamy do czynienia z objawami, takimi jak:

  • zmieniony głos silnika;
  • kłopoty z odpalaniem;
  • obniżenie parametrów silnika w zakresie przyspieszania;
  • gaśnięcie samochodu “na luzie”, czyli biegu jałowym.

Jak dobrać filtr paliwa do diesla? 

Wiemy już, czym jest filtr paliwa, kiedy należy dokonać jego wymiany oraz jakie daje objawy w przypadku nadmiernego zużycia. Jeśli stoimy przed koniecznością wymiany tego podzespołu, wówczas warto zapoznać się ze wskazówkami, które pomogą w doborze odpowiedniego elementu. Dziś zajmiemy się częściami, jakie stosowane są w silnikach wysokoprężnych, czyli diesla. 

Analizując konkretną specyfikację, przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę rodzaj silnika w samochodzie oraz warunki, w jakich pracuje. Poza tym warto wiedzieć, że odpowiedni filtr paliwa do silnika diesla powinien charakteryzować się wysoką zdolnością zatrzymywania zanieczyszczeń oraz niezawodnością. Oczywiście, dobrze jest skorzystać z dedykowanego rozwiązania, oferowanego przez autoryzowane serwisy danej marki. Tutaj często jednak powstaje problem ceny, która jest po prostu wysoka. W związku z tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać dostępne zamienniki. Jakie? O tym już poniżej.

Ranking filtrów paliwa dla silników wysokoprężnych

Nasz ranking filtrów paliwa do silników diesla będzie zawierał kilka propozycji, które są godne uwagi. W tym momencie należy jednak mieć na uwadze to, że nie każde rozwiązanie będzie pasowało do danego modelu czy marki. Tak, jak wcześniej wspomnieliśmy, wiele zależy tutaj od specyfikacji technicznej danego auta. Mimo to, warto zwrócić uwagę na konkretnych producentów, którzy oferują rozwiązania wysokiej jakości. 

Filtry paliwa MANN

Mann Filter to przedsiębiorstwo specjalizujące się m.in. w produkcji filtrów paliwa. Wieloletnie doświadczenie koncernu wchodzącego w skład Mann i Hummel sprawia, że wielu kierowców i mechaników poleca produkty tej firmy. Spośród dostępnych rozwiązań dla silników diesla, dobrą renomą cieszą się produkty o oznaczeniach WK939/13. Wspomniane egzemplarze są wykonane z wysokiej jakości materiałów. Dodatkowo, dzięki najnowszej technologii zapewniają dłuższą żywotność wtryskiwaczy. Poza nimi, analizując ofertę producenta, warto zwrócić uwagę na modele o oznaczeniach WK939/2. Koniec końców, praktycznie większość filtrów paliwa tej marki powinna dobrze spełniać swoje zadanie. 

Filtry paliwa Filtron

Kolejnym, dość dobrze znanym producentem wszelkiego rodzaju filtrów jest Filtron – firma z siedzibą w Gostyniu, która powstała w 1982 roku. Oferta producenta jest dość szeroka, a większość elementów cieszy się bardzo dobrą opinią. Wśród powszechnej opinii wysoko cenione są filtry paliwa o oznaczeniach PE 815/8 czy PP840. 

Filtry paliwa Bosch i Delphi 

Alternatywą dla powyższych rozwiązań są filtry paliwa od firm Bosch i Delphi. To dość dobrze znani producenci podzespołów motoryzacyjnych, którzy od lat dostarczają wysokiej jakości produkty. Tak naprawdę ciężko dokonać konkretnego, najlepszego wyboru. Wiele zależeć będzie od naszych możliwości finansowych oraz konkretnego modelu samochodu. Dobre recenzje zbiera np. Delphi HDF938. 

Inne marki produkujące filtry paliwa

Poza wspomnianymi dotychczas producentami warto mieć na uwadze to, że ranking dobrych filtrów paliwa nie kończy się tylko i wyłącznie na powyższych rozwiązań. Wśród oferty rynkowej warto również zwrócić uwagę na filtry paliwa marek, takich jak Pro-King, Mahle, Ashika czy Blue Print.

 

Powiązane posty