Car detailingWszystko o car detailingu

Wszystko o car detailingu

Wszystko o car detailingu

Pojęcie car detailingu jest dobrze znana fanatykom motoryzacji, jednak bardzo często rodzi niewiedzę wśród zwykłych użytkowników samochodów. Wynika to prawdopodobnie z anglojęzycznego terminu, bo tak na prawdę każdy użytkownik samochodu – o ile o niego dba – zajmuje się car detailingiem na miarę swoich możliwości. Car detailing to nic innego jak przeprowadzanie procesów mających na celu poprawić wygląd samochodu i wpłynąć na jego ogólnie rozumianą prezencję. Mowa tu kwestiach takich jak dbałość o lakier, oświetlenie, elementy wewnętrzne – takie jak kokpit samochodu i inne detale, ale również elementy zewnętrzne – mowa tu oczywiście o oponach, felgach, wycieraczkach, spoilerach i wszelkich innych gadżetach mających na celu podkreślić wyjątkowość samochodu i wpłynąć na jego unikalny – detaliczny – na tle innych uczestników ruchu drogowego – wygląd.

Car detailing – krok po kroku

Zanim samochód będzie mógł zostać poddany procesom faktycznego detailingu niezbędne jest jego przygotowanie. Mowa oczywiście o dokładnym umyciu pojazdu oraz jego poszczególnych elementów celem przeprowadzenia faktycznych prac detailingowych. Nie chodzi tutaj o zwykłe opłukanie samochodu, a przede wszystkim o czynności takie jak dokładne umycie felg samochodu i oczyszczenie ich z naleciałości w postaci zaschłego pyłu drogowego oraz rozmaitych śluzów. Dokładne oczyszczenie warstwy zewnętrznej lakieru celem ewentualnego sprawdzenia ubytków w jego strukturze; Dokładne wyczyszczenie wnętrza samochodu – mowa o wyczyszczeniu maski samochodu zarówno z zewnątrz, jak spod spodu oraz dokładnego odtłuszczenia i umycia elementów wewnętrznych korpusu samochodu. Te wstępne działania mają na celu przygotować pojazd do faktycznych procesów detailingu, których mnogość ma na celu uwydatnić prezencję pojazdu.

Co oferuje detailing samochodu?

Podstawowym założeniem detailingu jest wyciągniecie maksimum z możliwości wizualnych samochodu. Mowa tutaj przede wszystkim o dodaniu elementów mających na celu nieco wzmocnić look samochodu, ale również o poprawie dotychczasowych elementów samochodu takich jak kolejno:
– lakier – powłoka farby na samochodzie jest poddawana ciągłej eksploatacji i bardzo często dochodzi do różnych zniszczeń i przebarwień. Na lakierze samochodu bardzo często osiada pył drogowy i przywierając do niego trwale zmienia strukturę lakieru. Detailing ma na celu poprawienia aspektu kolorystycznego poprzez odpowiednie wypolerowanie i nadanie nowego wydźwięku kolorystycznego lakieru. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne pasty do polerki i nierzadko na nowo maluje poszczególne elementy – bądź cały samochód – celem ożywienia kolorów i nadaniu im odpowiedniego tonu
– felgi – pielęgnacja felg to czynność, która musi być wykonywana regularnie. Detailing w swoim założeniu przykłada bardzo dużą uwagę do felg samochodu. Odpowiednie wyczyszczenie z pyłów i smarów ma na celu nadanie im właściwego połysku. Nierzadko, felgi są poddawane malowaniu co znacznie ożywia ich kolor i tym samym wpływa korzystnie na design całego auta.
– odnowa elementów plastikowych – plastikowe elementy auta mają to do siebie, że często ulegają zarysowaniom i otarciom. Wymiana tych elementów bardzo często nadaje samochodom drugie życie i wcale nie wiąże się ze skomplikowanymi czy kosztownymi procesami.
– światła (lampy) – nadanie odpowiedniego blasku reflektorom samochodu i dobór odpowiednich żarówek to klucz do odpowiedniej prezencji nocą. Właściciele samochodów często nie zdają sobie sprawę jak zmiana choćby żarówki jest w stanie znacząco wpłynąć na prezencję samochodu. Właśnie dlatego światła samochodu stanowią ABC car detailingu.

Te podstawowe elementy pielęgnacyjne to podstawa car detailingu, jednak istnieją również rozmaite dodatki mające na celu wzmocnić prezencję auta. Mowa tu dodatkowych elementach takich jak:
– naklejki (na szyby)
– spoilery (tylnie, dachowe, przednie)
– owiewki
oraz wiele innych elementów, które wspólnie wpisują się w główną ideę detailingu – czyli wzmocnienie wyjątkowości auta poprzez pracę nad prezencją samochodu i utrzymaniem właściwego wyglądu w przyszłości – ku uciesze oka innych i samego właściciela auta.

Powiązane posty