SamochodyZadrapanie lakieru - jak sobie z nim radzić?

Zadrapanie lakieru – jak sobie z nim radzić?

Drobna stłuczka? Przetarcie boku samochodu podczas parkowania przed marketem? Każdy kierowca przynajmniej raz doświadczył takiego zdarzenia. I przynajmniej raz zastanowił się, jak poradzić sobie ze zdartym lakierem, który skutecznie odstrasza i psuje całą estetykę naszego samochodu. Oto kilka wskazówek, które pozwolą nam przywrócić blask naszego samochodu ze zdartym lakierem.

Domowe sposoby na zadrapany lakier

Zacznijmy od najprostszych, domowych sposobów, które pozwolą nam zmniejszyć nieestetyczną rysę na naszym samochodzie. Zanim jednak przystąpimy do pracy, warto dogłębnie przeanalizować problem i zidentyfikować skalę problemu. Do każdej rysy powinniśmy podejść indywidualnie, po sprawdzeniu jej rozmiarów oraz głębokości. Jeśli rysa jest stosunkowo płytka, z pomocą może nam przyjść zwykły spirytus salicylowy. Na miękką ściereczkę nałóżmy płyn, a następnie wetrzyj go dokładnie w naszą rysą. Po kilku minutach alkohol rozpuści wierzchnią warstwę lakieru, przy okazji kryjąc wszelkie nierówności. By nadać całości idealnego wyglądu, wykorzystajmy pastę do polerowania, która dodatkowo maskuje obdarcie. Co w przypadku głębszych zarysowań? W takiej sytuacji lakier może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Po pierwsze za pomocą pędzelka nakładamy farbę, a dalej wyrównujemy całość w taki sposób, by kolor specyfiku dostosował się do koloru samochodu. Dobrą praktyką jest skorzystać także z wosku kolorującego, który dodatkowo zapewni nam spójność barw. Na koniec rozprowadzamy niewielką ilość wcześniej wspomnianego spirytusu, by dokończyć dzieła. 

 

Operacja usuwania zadrapań lakieru – wersja Pro

Jeśli domowe, proste sposoby nie dały rady, czas sięgnąć po zestaw ratunkowy, w postaci pełnego procesu likwidowania ubytków w lakierze. W tym celu przyda się szpachla, podkład, specjalna pasta, papier wodny, papier ścierny oraz pistolet niskociśnieniowy. Szpachla do samochodu powinna być nałożona zaraz po podkładzie epoksydowym. W najlepszym scenariuszu warto postawić na szpachlę z włóknem szklanym, która świetnie radzi sobie nawet w przypadku tych głębszych zadrapań. Za pomocą papieru ściernego i wodnego możemy pozbyć się wszelkich nierówności i doprowadzić zadrapanie do całkowitej eliminacji. Pamiętajmy, że papier wodny jest o tyle przydatny w pracach renowacyjnych samochodu, że cechuje go wodoodporność, co stanowi niezwykle cenny atut, szczególnie podczas szlifowania na mokro. 

Bardzo płytka rysa i zero doświadczenia – co robić? 

Rysa jest naprawdę płytka i nie chcemy inwestować w specjalne naprawy, jednak każdorazowo widząc obdrapanie, skacze nam ciśnienie? Jest na to rozwiązanie. To alternatywa w stosunku do prawdziwego usuwania uszkodzenia, która dedykowana jest szczególnie osobom zupełnie niedoświadczonym w temacie prac związanych z lakiernictwem. Mowa tutaj o maskowaniu ubytku za pomocą specjalnych produktów dostępnych na rynku. Takie tuszowanie rysy możemy wykonać za pomocą specjalnych wosków kolorujących oraz kredek maskujących. To niezwykle proste w użyciu rozwiązania, które nie wymagają od nas żadnej wiedzy i doświadczenia – nakładamy produkt na rysę zgodnie z zaleceniami producenta i już po chwili rysy nie widać. Pamiętajmy jednak, że jest to rozwiązanie doraźne, które nie eliminuje problemu związanego z ubytkiem lakieru, a zaledwie je maskuje.

Poważne ubytki lakieru? Zgłoś się do profesjonalisty

Moda na samodzielne rozwiązywanie problemów związanych z defektami nadwozia samochodu należy doceniać, jednak pamiętajmy, że nie bez przyczyny lakiernicy stanowią grupę deficytową, u której na wizytę należy czekać nawet kilka tygodni. Nikt tak dobrze nie wykona naprawy ubytków, jak profesjonalista, który dysponuje nie tylko ogromnym doświadczeniem i kompetencjami, ale też specjalistycznym sprzętem, z którym jest zapoznany i wie, jak go używać. Wiele osób myśli, że samodzielne usunięcie usterki będzie opłacalne, nie biorąc pod uwagę kosztów związanych  z zakupem całego niezbędnego osprzętu. Profesjonalna usługa lakiernika zapewni nam pewne efekty, które z pewnością zadowolą nawet najbardziej wymagających kierowców. 

Powiązane posty