SamochodyZasięg samochodów elektrycznych, mit obalony?

Zasięg samochodów elektrycznych, mit obalony?

Z każdym rokiem liczba samochodów elektrycznych poruszających się po naszych drogach wzrasta. Niestety, do tej pory, w przypadku tego typu pojazdów, krąży wiele stereotypów, które obecnie, nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Jednym z nich jest zasięg aut elektrycznych. Czy faktycznie współcześnie jest z nim tak źle? Od czego on zależy?

Czym jest zasięg auta elektrycznego?

Zasięg samochodu elektrycznego to nic innego jak odległość, jaką auto może pokonać na energii, jaka mu została w akumulatorach. W przypadku tradycyjnych benzyniaków, podczas jazdy, zmniejsza się ilość benzyny w zbiorniku samochodu i kiedy ona się skończy, auto po prostu stanie. To samo jest z energią w samochodzie elektrycznym, wraz z jazdą, jest jej coraz mnie w akumulatorach, a kiedy jej braknie, samochód się zatrzyma, bez możliwości dalszej jazdy.

Od czego zależy zasięg samochodu elektrycznego?

Wpływ na liczbę kilometrów, jaki może pokonać elektryk, ma bardzo wiele rzeczy. Dwie podstawowe to masa samochodu oraz pojemność jego akumulatorów, jednak równie duże znaczenie ma styl jazdy oraz warunki, jakie panują na drodze.

Energię auta elektrycznego pochłaniają jeszcze inne rzeczy:

– klimatyzacja,
– ogrzewanie,
– ilość zabranych pasażerów,
– stopień zużycia baterii samochodu,
– ilość przewożonych bagaży,
– jak gwałtowne jest hamowanie oraz przyspieszenie w trakcie jazdy,
– rodzaj terenu, po jakim się poruszamy itd.

Czasami drobne elementy, które mają znikome znaczenie dla kierowcy podczas jazdy klasycznym autem spalinowym, w przypadku samochodu elektrycznego, mają spore znaczenie dla jego optymalnego zasięgu. Auto elektryczne jest najbardziej oszczędne podczas jazdy w korkach, ponieważ praktycznie w ogóle nie zużywa energii. W przypadku auta spalinowego nawet odpalone w korku spala paliwo.

Czy mały zasięg aut elektrycznych jest mitem?

Faktem jest, że pierwsze samochody elektryczne, miały bardzo znikomy zasięg wynoszący nawet 50 km. Należy pamiętać również, że ładowanie auta, nie odbywało się tak jak obecnie, ale znacznie wolnej. Właśnie z tego powodu, posiadanie samochodu elektrycznego było postrzegane jako fanaberia, bo przecież nikt normalny nie pojedzie w normalną dłuższą trasę takim wynalazkiem.

Obecnie sytuacja na rynku aut elektrycznych zmieniła się nie do poznania. Technologia, którą wykorzystują takie samochody z każdym rokiem, jest udoskonalana, co w konsekwencji doprowadziło do znacznie dłuższych zasięgów tego typu samochodów, ich lepszych osiągów oraz znacznie krótszego czasu ładowania. Oczywiście, jak w przypadku tradycyjnych aut spalinowych, również tutaj producenci dysponują w swojej ofercie różnymi modeli, które różnią się wersją wyposażenia oraz przede wszystkim zasięgiem.

Ze wszystkimi nowinkami z dziedziny elektrycznej motoryzacji warto zapoznać się na stronie blogomotive.pl

Realne zasięgi samochodów elektrycznych

Producenci lubią prześcigać się w danych pokazujących zasięg ich najnowszego elektrycznego pojazdu. Niestety, większość z prezentowanych liczb, które podaje producent, jest możliwa do osiągnięcia w optymalnych warunkach, które na drodze występują niezwykle rzadko. Dlatego decydując się na kupno tego typu samochodu, warto pamiętać, że jego realny zasięg będzie mniejszy od tego, jaki deklaruje producent auta.

Obecnie średni zasięg samochodów elektrycznych wynosi od 200 do 300 km. Najtańsze modele oferują 180 km efektywnego zasięgu przy pełnym naładowaniu akumulatora. Najdroższe modele aut elektrycznych oferują zasięg na poziomie 500-600 km, który jest niezwykle imponujący, jednak warto pamiętać, że za tak zaawansowaną technologię producenci, każą sobie dość słono zapłacić.

Zasięg na poziomie 200-300 km, jest zasięgiem optymalnym, dla kogoś, kto tego typu samochodem zamierza jeździć głównie do pracy oraz od czasu do czasu pojechać w dalszą trasę. Warto jednak pamiętać o jej odpowiednim zaplanowaniu, tak aby stacje ładujące były zawsze w zasięgu samochodu.

Warto sprawdzać najnowsze premiery aut elektrycznych oraz spalinowych, aby być na bieżąco z tym co oferują producenci na rynku motoryzacji. 

Zasięg auta elektrycznego, o czym warto pamiętać?

Samochody elektryczne z roku na rok, stają się coraz bardziej popularne, o czym świadczy coraz większa ilość stacji ładujących rozlokowanych w miastach. Warto jednak pamiętać, że zasięg realny, a ten deklarowany przez producenta jest zupełnie inny, a ma to wpływ wiele czynników. Przy obecnym zasięgu, korzystanie z samochodu elektrycznego jest dużo przyjemniejsze niż jeszcze kilka lat temu, nie zmienia to jednak faktu, że w dalszych ciągu samochody spalinowe potrafią pokonać znacznie dłuższą trasę na jednym tankowaniu. Czy to jednak oznacza, że nie warto interesować się elektrycznym dwuśladem? Wszystko zależy od potrzeb, ilości km, jakie mamy do pokonania oraz ilość stacji ładujących dostępnych w okolicy.

Powiązane posty